aracı dusurmek için yayları kestiren veya bilgisi olan varmı??

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan 34BCT70
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
arkadaşlar benim bir tanıdığın eski granadalardan vardı adam satıp Şahin aldı tabii ford nerdee şahin nerde virajlara forddaki gibi girmeye kalkınca savurtmuş, velhasıl helezonların takozları varmış onlardan aldırınca mesafe azalmış ve böyle iyi oldu daha sıkı tutundu yola demişti...

aslında bende düşünüyorum spor yaylara o parayı verip orj. leri sırtımda taşımak işime gelmiyor...

eskiden spor yay yoktu? herkes kesiyordu birşey olmuyor? aslında iki taraflı çok soru var düşünücek.olmaz olmaz deriz tutar başımıza gelir üzülürüz.ama diğer tarafta da kesinlikle karşı çıkmakta doğru değil burda bildiğim kadarıyla kimse yay kestirip araba sürmedi.çok iyi araştırmak lazım BİLENLERDEN.ben bizzat duyduğumu söyleyim.geneli bilirsiniz lecsportu.sahibi levent abiyle sohbet ettik yay olayına girdik kendisininde kesik yay kullandığını öğrenmiş oldum :) bana dediki eskiden yoktu spor yay bunca sene herkes kesik yayla gezdi.yeterki işlemi pro. bir yer yapsın...

abi aynen katılıyorum dediklerinize.yayları fazla kestirince sıkıntı çıkartır.ama ben 3 4 cm kadar asagı olmasını istiyorum.yapan olsada bilgi alabilsek keske..:(:(

arkadaşlar benim bir tanıdığın eski granadalardan vardı adam satıp Şahin aldı tabii ford nerdee şahin nerde virajlara forddaki gibi girmeye kalkınca savurtmuş, velhasıl helezonların takozları varmış onlardan aldırınca mesafe azalmış ve böyle iyi oldu daha sıkı tutundu yola demişti...

aslında bende düşünüyorum spor yaylara o parayı verip orj. leri sırtımda taşımak işime gelmiyor...

haklısınız abi.bızım arabanın spor yayları 350 400 lira internette.zaten jant lastık 800 1000 lira bulucak birde yay oldugu zaman:(

ben daha önce bi kaç arabamda kestirip kullandım şimdi de spor yay kullanıyorum kesinlikle bi fark göremiyorum neden mi?

yaylar profesyonel ellerde kesildi çünkü iyi bir tornacı denk getirebilirseniz işlemide güzelce yaparsa sorun olmaz tornacılar milimetrik çalışır ve işlem başarılı olur...

heyyyyyyt0111.jpg

Spor yay alıp kesmek mantıklımı :) :)!!!!!!

arkadaşlar kim çalışırsa çalışsın yay kestirmek sağlıklı olmaz isterse 10 gün uğraşıp milimetrik hesapla kessin farketmez ...
yayı kestiğin zaman o yayın bütün özelliği gider, esneme payı kalmaz, böyle kafalarına göre kesilip biçilicek bir parça değildir ve aracın yol tutuşunda önemli bir rolü vardır yani şakaya gelicek bir şey değil, yay olarak eibach 3.5 cm tavsiye ederim, yaparım diyen ustalarada dikkat et. Bu arada yayın kısaltılması için ya alt ucundan ya da üst uç kısımdan kesilmesi gerekir. Eğer herhangi bi yay gördüysen yayın ortası esneme olayını gerçekleştirildiği yerdir ve bu sebeble bakla araları biraz daha geniş açıklık vardır alt ve üst kısımlarda ise ortasına göre daha darlaşır yani yayın kesileceği yer alt yada ust olduğundan yayın oturduğu yuvaya yayın esneme görevi gören orta kısım gelicektir ve böylece en ufak bi tümsekte yay olağandan daha çok yaylanacak kaportada dengesizce sallanacak vede ufacık bi tümsek taklaya yol açabilecek ...

arkadaşlar şuan 185.60.14 lastıklerım var çamurlugun arası çirkin durduğu için çok hafif kestirmem gerekiyor.arabanın gidişini etkilermi kullanırken rahatsız edermı diye dusundum.bir sorum daha olacak,araba durursa yazın 205 50,205 45 veya 205 40 yanak lastık takmayı dusunuyorum 60 yanaktan 40 yanağa dusunce surtme falan yaparmı?ŞİMDİDEN TESEKKUR EDERİM:D

sakın yaptırmanı tavsıye etmem ne konfor acısından nede guvenlık acısından saglıklı kesınlıkle tavsıye etmem.

hımmmm ozaman sende benim gibi spor yay alıp (3.5) kestın !!!!!! yadaaa ön sakal da ek olmasın :) :)
Gerçekten bu işler biraz riskli bu yaşıma kadar tüm arabalarımı bastım ,, spor yay alıp kestim yani bu bir keyif işi ama CEREMESİ çok ........
Allah kaza bela vermesin ( merto , adem çelik ) saygılar ...

Geri