Aracınız Ne kadar yakıyor?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan hk__26
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
1 hafta önce arabamı ilk kez uzun yolda denedim (2001 astra 1,6 16V). bu opeller garip araba ne kadar basıyon, o kadar yakıyon :) istanbuldan karamana yaklaşık 800km. depoyu istanbulda full yaptım (44lt aldı). ilk benzini 580km de aldım 30 lt, ikinciyi 1002km de 25 lt (yani 1000 km 55 lt), ortalama 5,5 lt yaktı. (hızım ise 90-120 arası karma, klima kapalı). 2200 üncü km de ise 84 lt daha aldım eve geldiğimde 2600km olmuştu (dönüş yolu, araba full yüklü ama hız 120, klima ara ara açık). yani ortalama gidiş geliş 6,9 lt/ 100 km yakıt tükettim. gidiş 5,5lt dönüş 8,3 lt ortalama. bence fena değil gibi.

Aynen öyle.. Opeller ne kadar basarsanız o kadar yakıyorlar. Geçenlerde İstanbul'dan Amasra'ya gittim, yol yaklaşık 470 km, bunun 400 km'si falan otoban zaten. Geri kalanı yer yer ikiye bölünmüş, çok hızlı gidemeyeceğiniz, son 30 km'si ise bol virajlı, dik yokuşların ve eğimlerin olduğu ve 2.-3. viteslerin üstüne çıkamayacağınız bir yol.

Saat sabah 10.30 gibi Dolapdere Shell'de depomu fulledim, çok agresif ve süratli kullanmadım ama 90-100 km'ye de sabitlemedim, ortalama 130-140 km süratle yolu katettim, sadece 10 dk'lık bir ihtiyaç molası verdik ve saat 15.30 gibi Amasra'ya girmiştim. Yol bilgisayarı hala 120 km daha menzil bilgisi gösteriyordu. Düzgün kullanımda Astra 1.6 115 bg'lik aracımın çok rahat 600 km gidebileceğini söyleyebilirim.

4500 km'dir kullandığım aracımda ekseriyette şehir içi kullanımıma rağmen, şu an ortalama değerim 9.0 lt/100 km.

hangi 1.6 benzinli araba 300 binden aşşağı yakıyor arkadaşlar
lütfen yapmayın 230 240 liralar 2 3 sene önceydi
bende 1.6 vectra vardı 330 350 arasıydı şehir içi
arkadaşımda 1.6 bora var 2004 model şehir içi 380 lira
o dediğiniz arabalar ancak şehirler arasında o paraları yakıyor oda basmassan!!

VW'nin 8V motorları ekstra fazla yakıyorlar. Sakin kullanımda Opel'in 1.6 benzinlisi, 8V 1.6 VW'ler yanında dizel gibi kalır.

VW'nin 8V motorları ekstra fazla yakıyorlar. Sakin kullanımda Opel'in 1.6 benzinlisi, 8V 1.6 VW'ler yanında dizel gibi kalır.

katılmıyorum.bende 8V 2000 model bora var.ve çok aşırı bir yakıt tüketimi yok.bora 350 yakarsa opel 320 yakar.haa rahatlık mı dersiniz.VW i tek geçerim.km de 0,02 Ykr fazla yaksın ama bora olsun.

uzun yolda 6-7 litre yakıyor..

şehir içi 9-10 litre yakıyo normal kullanımda biraz daha özenli kullanırsam dahada düşer...

Valla babamın arabası Jetta (fsi, otomatik, full).. Eğer bahsettiğiniz konfor sürüş konforuysa babam, Astra'yı daha çok beğeniyor (özellikle sürüş pozisyonunu ve stabilitesini). Ha, donanım olarak Jetta gibi değil tabii ki, Jetta daha dolu ama kullanma konforu Astra'nın daha fazla.

Eski aracım da 1.6 8V VW Polo idi. Emsallerine göre daha çok yakıyordu, performans olarak da aynıydı.

katılmıyorum.bende 8V 2000 model bora var.ve çok aşırı bir yakıt tüketimi yok.bora 350 yakarsa opel 320 yakar.haa rahatlık mı dersiniz.VW i tek geçerim.km de 0,02 Ykr fazla yaksın ama bora olsun.

8 valfli araç 16 valfe göre yüksek devirlerde daha çok yakıyor. farkı o olması lazım sanırm. yani oyle hatırlıyorum. tabi bu fark ne kadar eder bilmiyorum. en azından performans farkeder.

Geri