Arkadaşlar Stop Lambası Frene Basınca Sönüyor ..?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan MOKIA
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Evet arkadaşlar halettim
Hazır elim değmişken sag sis farını da aradan çıkardım.

img5272ps7.jpg

Son düzenleme:
cengız bunu neden yapma geregı duydun bılmıyorum ama benım bıldıgım ve olması gereken arka sıslerın tek taraflı ve soldakının yanması

Bülent Sisli havada arkadaki Hadi soldaki tek ışığı görüp motorsiklet sanıp sağdan geçmeye çalışırsa ne yapacağız.
Tedbir aldım : )

bülent, normali tek olması demişsin ama bizim vectralarda arka sis lambası orjinalinde iki tane.

Bülent Sisli havada arkadaki Hadi soldaki tek ışığı görüp motorsiklet sanıp sağdan geçmeye çalışırsa ne yapacağız.
Tedbir aldım : )

ya senı ıkı tane motorsıklet sanırsa ne olacak :kop::kop::kop:

dusuncen guzel ama cok goz alıyor arkadakı surucunun dıkkatını dagıtıyor

ya senı ıkı tane motorsıklet sanırsa ne olacak :kop::kop::kop:

dusuncen guzel ama cok goz alıyor arkadakı surucunun dıkkatını dagıtıyor

Arka sis in tek olmasının mantığı ne peki.?
Madem tek olacak GM neden sag tarafa da sis lambası için duy yapmış ve voltajını bağlamış.?
Aslında arkadan geleni uyarmak için de güzel. 2 gün önce yanımda kırmızıda bekleyen focus a girdi biri. Arkadan çok hızlı gelen biri varsa ve sen yavaşlyacak döneceksen frene basmadan uyarmanın etkili bi yolu. Zaten sürekli açık gezmem ama bazen lazım oluyor. Mesela kırmızı aşıkta arkandaki artislik yapyosa sen arka sisleri yakıp. O senin frene bastığını düşünürken. sen gazlayıp gidebilirsin.: )

Ben aslında onları stop lambaları gibi çift rezistanslı yapmayı düşünüyorum.
Farları açınca altlı üstlü zayıf yanacak. Frene basınca altlar parlak yanacak Sisleri açarsam üstler parlak yanacak.

Neyse buldum neden tek olduğunun cevabını. Yasal olarak sakıncası yok.
çoğu modelde arka sisler tek yanıyor.
sislerin ışık şiddeti frenler ile yakın olduğundan için iki tarafta birlikte yanması yanıltma yapılabileceğinden tek tarafta aktif ediliyor üreticiler tarafından.
Kanunen ise aşağıdaki link'te ilgili yönetmelik var ve çift olmasına izin veriliyor.

14-Motorlu Araçlar ve Römorklarının Arka Sis Lambaları İle ilgili Tip Onayı Yönetmeliği (77/538/AT); 21.8.2000 tarih ve 24147 sayılı RG, yayımlanmıştır.
http://rega.basbakanlik.gov.tr/Eskiler/2000/08/20000821.htm#1

Ayrıca daha fazla detayda ülkemizinde üye olduğumuz ECE kuruluşu ticari olmayan ve standartları belirleyen Birleşmiş Milletlere bağlı organizasyondan alınabilir.
http://en.wikipedia.org/wiki/ECE_Regulations

Son düzenleme:
bülent, normali tek olması demişsin ama bizim vectralarda arka sis lambası orjinalinde iki tane.
bende tek.. ve olması gerekende tek.. çünkü parklardan daha parlak yandığı için fren lambası ile karıştırmsınlar die bi çok araçta arka sisler tek olur...

Bendede tekti çiftledik alarm taktırırken.Arka sisleri zaten sisli havalarda yakıldığında sorun olacağını sanmam.Şuan sadece kumandayla kapıyı açıp kapatırken yanıp sönüyor arka sisler,şekil olsun diye güzel oluyor.Ayrıca stoplar,sinyaller su aldığındada saçmalar frene basınca.Arkadaşın Reno flashı frene basınca farını yakıyordu.

Son düzenleme:
Fiatta Genelde Sisler Çiftti.Benim bildigim uno ossun tiposu ossun :)

Geri