astra j 1.3 cdti cosmo. lütfen yardımcı olun

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan laprea
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

laprea

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar selam.. adım Süleyman.. aklımdaki sorulara cevap bulabileceğimi düşündüğüm için üyelik açtım cevaplarsanız sevinirim.
eski aracım 2004 lpg li bora idi. uzun süredir ikinci elde astra j düşünüyorum ve lpg li araç istemediğim için dizelde karar verdim. aracı mümkünse uzun süre kullanmak istediğimden cosmo düşünüyorum. bunun dışında ise hayırlısıyla yazın ailemiz 3 kişi olacak :) özetin ardından aklımdaki sorulara geleyim

1. aracın kasası ağır ve motor 1.3. debriyaj da sıkıntı çıkarıyormu?
2. uzun yolda 110-120 sabit kullanımda (çorum-ankara- kırşehir yada ankara-istanbul hattını çok kullanırım) yakıtı nedir?
3. bebekli bir aile için bagaj yeterlimidir ve bagaj zeminindeki kapak rahatca iptal edilebiliyormu?
4. trigier zincirlimi?
5. ağır bakımları kaç km de oluyor, masrafı nedir ve neler yapılıyor?
6 2.elde alırken özellikle dikkat etmem gereken birşeyler varmıdır?
7. kronik arızası varmıdır? (gıcırdamalar, sürekli ampül patlatmalar, alttakım yada balata bitmesi gibi)

kolaya kaçıyorum sanılmasın ama bazı sorularımın gerçek cevabını bulmak için aklımdakileri yazdım.. ilgilenirseniz sevinirim..

Ynt: astra j 1.3 cdti cosmo. lütfen yardımcı olun

֖ncelikle hoşgeldiniz Süleyman bey. Keyifli forumlar dilerim. Sorularınız ile ilgili birçok konuyu arayıp detaylı şekilde kafanızda netleştirebilirsiniz. Ben dizel kullanmıyorum ancak bagaj ile ilgili sorunuza yanıt olarak şunu söyleyebilirim ki oldukça geniş bir hacme sahip. Kapak oldukça kolay ve portatif bir şekilde çıkartıp takılabiliyor. ֜ç kişilik bir aile için fazlasıyla ideal. Bu arada üçüncü birey hayırlı uğurlu olsun, Allah analı babalı büyütsün  general_Applause

1-Aracı eğer yarış arabası kullanmayacaksanız yeterli gelir.0-100 16saniye araçta bunu bilin öncelikle 1. vites ağır 2.vites 3000devir ve 3.vites sonrası gayet performanslı bir araç haline gelir ve sürüşü çok zevklidir.Ayrıca almadan kesin test edin sürün herkese farklı geliyor bana yeterli gelip size ağır gelebilir.

2-110dan ziyade 90 ile giderseniz 4 civarı yakarsınız maksimum eğimli yollarda 4.5 olur 110 120de 5i uzun yolda asla geçmez tabi dağ bayır tırmanmıyorsanız :) zaten ortalama aşırı sıkışık trafikte bile agresif değilseniz 6yı bulmaz bile 5 civarı gezinir.

3-Bagaj konusu sedan mı hb mi alıcaksınız sedansa tabi daha geniş daha yeterli olur.Ama hb biraz daha dardır.çift katın 2. katı sıkıntı yaratmaz çıkarılıyor kolayca.Yinede denemenizde yarar var ne koycaksanız.Pazar arabası rahat sığıyor katlanmadan :D

4-Triger zincirlidir.

5-ağır bakımlar genelde 100bin km ye gelmeden önce yapılır 90bin bakımında her arabada genelde standarttır.

6-2.elde özellik farlara afl'sine hasar kaydına sağlam eksperte göstermeniz lazım.Araçta mümkün oldukça az oynama olmasına dikkat edin özellikle elektrik sistemiyle ilgili.Az km olması dizelde önemlidir.

7-Kronik arıza olarak birşey yok aslında dizellerde.eski kasalarda baskı balata vardı ama 2013 model benim ki 15bin km de hiç bir sorun çıkarmadı.Kronik olarak bir sıkıntı çıkarmaz özellikle motoru hiç sıkıntı çıkarmaz çünkü fiattan bildiğimiz 1.3 var 200 bin km gören motor bunlar.

Ben 3. Sorunuza elimden geldiğimce cevap verebilirim :) bagaj hacmi olarak ortalama bir hb kadar alana sahip, bizde cocuk yokken bagaj bize gayet yeterli geliyordu ama cocuk dogduktan sonra biraz yetmemeye basladi, bebek arabasi, yatağı derken bagaj doldu, uzun yolculuklarda (ben, eşim ve bebek 3lüsü) ön koltuğada çanta bavul koymaya başladık :) ama bagaj olayi genede göreceli birşey benim eniştede aveo vardı 2 çocukta dahil avuç içi kadar bagaja tum eşyaları bir şekilde doldurup sürekli seyahate çıkıyorlardı :)

Bu arada benim araç hb, aracimi referans alarak bagaj yorumu yaptim.

Aramiza hosgeldiniz.ben 1.3 dizel sedan kullaniyorum, kasa agir kaldirmaz cok yakar vs. gibi soylentilere kulak asmayin derim ben gayet memnunum, evet ilk kalkislar biraz hantal kalabiliyor ama 2 ve 3. Vitesden sonra gayet iyi gidiyor, sehir ici trafik cok ve asabi kullanmamda 5.0 yakitin ustune cikmadim hic, sehir disi 3.7 filan yakiyorum 140 km sabit hizla, ama yok az gelir performans istiyorum derseniz 1.6 almalisiniz yada 1.4 ama dizel icin ben gayet memnunum,bakimlari 15.000 kmde bir ve 15000 ilk bakim icin 600 tl bakim ucreti odersiniz, ampul patlama gibi sorunlar yok fakat cosmo disindaki araclar icin sonradan xenon philips disindakiler ariza isigi yakiyor, aklima gelenler bunlar, bu arada allah anali babali buyutsun...

iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.. hoşbulduk

kasa olarak HB düşünüyorum ve çocuk olduğunda flexi floor u kaldırıp uygun olursa bagaj havuzu koyarak kullanmayı düşünüyorum. bebek arabası yatağı derken birerde valiz sığdırabilirmiyim diye düşünüyor insan. sırf bagaj yüzünden aracı satmak zorunda kalmak istemem doğrusu.

işyerimden bir arkadaşımım 2013 sedan astrasını deneme fırsatım oldu fakat çorum genelde düz olduğu için yokuşta test edemedim. 1.6 tdci focus ve 1.6 hdi 407 babamda ve kayınpederimde var. yani dizele pekde uzak değilim. bir ayaüım ankarada olduğundan bu araçlarla uzun yolda vs şehir içinde hiç sıkıntı çekmedim fakat astrada full yüklü iken ankaranın dik rampalı yerlerinde (ara sokaklar yada anormal avm otoparkları gibi) balata kokusu ile rezillik çekmekten çekiniyorum çünkü saydığım araçlar öyle yerlerde biraz zorlanabiliyorlar.. bu konuda hill holder aracı yarım debriyaj kaldırıp bağırtarak aracı kaldırmaya engel oluyormu?

ben çorumdayım ana baba ankarada.. 2-3 haftada bir ankaraya gidiyorum.. yazın nevşehir kırşehir taraflarına ve istanbulada uğruyorum.. uzun yolda pek sorun olmayacaktır fakat dik bi yerde arabadan ağırlık atayımda diyemeyeceğiz sonuçta :)

motordan beklentim tüplü boradan iyi olması ama 1.6 dizellerden biraz kötü olması.. zaten sakin kullanırım, buna rağmen rahatsız olursam hafif bir yazılımla dizel focusa biraz olsun yaklaştırmaya çalışırım diye düşünüyorum

ağır bakımları ve trigieri merak etitm çünkü aldığım araç en azından 40000 de olacaktır.. bir müddet borçu olucam ekstra trigier, baskı balata, fren vs bakımları ile uğraşmak istemiyorum

Hb bagajı katlanıp 1 adet bebek arabası alır üstünede valiz alır ancak biraz zorlar yinede düzgün şekilde sığar diye düşünüyorum ama deneyin yinede nolur nolmaz.

Bayır konusuna öncelikle hill holder yarım debriyaj yapmadan kalkamanızı sağlar hiç geri salmadan çok rahat bir şekilde kalkarsınız.1.6 bir araçtan performansı düşüktür.Ancak dik rampada bile kalkmama yapmaz yük atma vs olmaz.Her türlü kalkar ama aşırı dik bir rampada eğer çok zorlar iseniz koku yapabilir buda normaldir.Çok aşırı bir dik rampa gelirse çok zorlanır onun dışında rahat şekilde tırmanabilirsiniz pek sıkıntı çıkarmaz tabi 1- 2- 3- 4 -5 yaparak hızlıca çıkamazsınız maksimum 2. vites yaparsınız 3000dd civarına kadar çıkartır çıkarsınız.

Yazılım ben tavsiye etmem öyle yapıcaksanız hiç almayın derim.Sonradan sorun yaşarsanız araç ile ilgili.Ama performans olarak focus olmaz tabi ama 95bg 190 nm torku hissedebilirisniz hızlandıktan sonra.1. viteste ağır kalkar sonra toparlayıp baya hızlanırsınız.zaten maksiumum 200 210 görüyor araç.

Ben kocaelide yaşıyorum hiç sıkıntı çekmedim en ufak bir sıkıntı olmadı servise ilk defa bakım için gidicem.Kullanış tarzıyla olur ancak genelde böyle şeyler.Yinede test edin sonra alın ne dersek farketmez kullanışa göre değişiyor çünkü.Gidin opele alın test edin rampada deneyin direk :)

teşekkür ederim. sanırım pek sıkıntı çekmeyeceğim.. yinede kendi çabamla bir araç bulup son bir kez denemek gerekecek gibi.. çorum opele 2 defa uğradım ama test aracı veremediler 1.3 dizel olarak.

geçen haftasonu ankara acity avm kapalı otoparkını görünce gözüm korktu açıkcası :)

:) ben kalmadım hiç otoparkta veya rampada 5 kişi baya dik rampayıda çıktım ama herkesi tatmin etmez araç kesin test edin tanıdık birinden bulun araba pazarına gidin elbet biri test ettirir.:)

Geri