Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

Ynt: Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

Stskeep link' Alıntı:
Bor motor yağı katkıları varmış, yakıt tasarrufu sağlıyormuş sanırım.
Deneyen varmı? :)

Bunun yerine daha ince ve kaliteli tam sentetik motor yağı kullanmak daha güvenilir bir yöntem olabilir.

Bu ürünlerden (MOTORSILK) eski araçlarıma koymuş ve sessizlik - üst devirlerde rahatlama yaşamıştım ancak bunun dışında tüketime ciddiye alınacak artıları olmuyor, Astra ya ise aynı markanın şanzıman katkısını koydum, vites geçişlerindeki takılma hissi ve 1. - 2. vitesteki hızlanma esnasındaki uğultu çok azaldı.

Aracı 50.000km dr kullanıyorum ama ortalama ekranının tam olarak çalışma prensibini hala anlamış değilim; geçenlerde depoyu taşana kadar doldurup yaklaşık 76. km de yeniden doldurunca 5 litreye yakın benzin almıştı, yani 100km de 6.5 litre dolaylarında bir tüketim olmuştu ama ortalama ekranı 8 - 8.5 litre gösteriyordu.

Ekranı sıfırlayınca 8.0 litreden başlayıp 100. km ye kadar + / - 1 litre ile devam edip 100. km den sonra daha gerçekci bir değer mi veriyor nedir..

Benim tespitlerime göre araç bilgisayarındaki ortalama değer ile pompa değeri arasında yaklaşık 0,5 litre oynuyor. Yani b.sayar ortalama 8,3 diyorsa, pompadan 8,8 lt. değeri çıkıyor. Aldığım her benzinde mutlaka benzini fullüyorum, ortalama hız ve yakıt tüketimini de sıfırlıyorum, taa ki bir sonraki yakıt alımına kadar. Ve sonuçta dediğim gibi 0,5 lt fark çıkıyor pompa aleyhine. Keşke b.sayarın dediği ortalama doğru çıksa. Yalnız şunu fark ettim. Araç ısındıktan sonra yani hararet ibresi tam ortaya geldikten sonra ortalama hızı sıfırladığımda 60-70 km lik normal şehir içi trafiğinde hemen ortalama 6,5-6,7 lt. bandına kadar iniyor. Biraz dur kalka başladığında hemen 7,7 ile 8,5 aralığına çıkıyor. Biraz daha dur kalk arttığında 9 lu değerleri görüyor. Hele rolantide çok bekleyip dur kalklar arttığında 10 lt.li değerler karşına çıkıyor. Anladığım kadarı ile haliyle araçta üç kişi varken bile normal kasmadan bir sürüş sergilediğinde çok rahat 6-7 lt. arasında seyretmek mümkün. Yol b.sayarına bi yarım litre daha eklesen 7,0-7,5 lt. arasında gerçek değerler olacaktır. Hele havalar ısındığında bu değerlerin çok da hayal olmadığını düşünüyorum. Ancak iş çıkışı ve çok yoğun trafikte bu araç için 10 litre yakması kaçınılmaz gibi görünüyor.

harunhoca link' Alıntı:
Benim tespitlerime göre araç bilgisayarındaki ortalama değer ile pompa değeri arasında yaklaşık 0,5 litre oynuyor. Yani b.sayar ortalama 8,3 diyorsa, pompadan 8,8 lt. değeri çıkıyor. Aldığım her benzinde mutlaka benzini fullüyorum, ortalama hız ve yakıt tüketimini de sıfırlıyorum, taa ki bir sonraki yakıt alımına kadar. Ve sonuçta dediğim gibi 0,5 lt fark çıkıyor pompa aleyhine. Keşke b.sayarın dediği ortalama doğru çıksa. Yalnız şunu fark ettim. Araç ısındıktan sonra yani hararet ibresi tam ortaya geldikten sonra ortalama hızı sıfırladığımda 60-70 km lik normal şehir içi trafiğinde hemen ortalama 6,5-6,7 lt. bandına kadar iniyor. Biraz dur kalka başladığında hemen 7,7 ile 8,5 aralığına çıkıyor. Biraz daha dur kalk arttığında 9 lu değerleri görüyor. Hele rolantide çok bekleyip dur kalklar arttığında 10 lt.li değerler karşına çıkıyor. Anladığım kadarı ile haliyle araçta üç kişi varken bile normal kasmadan bir sürüş sergilediğinde çok rahat 6-7 lt. arasında seyretmek mümkün. Yol b.sayarına bi yarım litre daha eklesen 7,0-7,5 lt. arasında gerçek değerler olacaktır. Hele havalar ısındığında bu değerlerin çok da hayal olmadığını düşünüyorum. Ancak iş çıkışı ve çok yoğun trafikte bu araç için 10 litre yakması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Tespitler doğru abi; bu araçlarda motor soğukken torku kısan bir sistem var ve bu da tüketime olumsuz yansıyor.

Ben soğuk hava + soğuk motor + kısa mesafe + kış lastiği ile tüketimi 8 litre dolaylarından aşağı çekemezken sıcak motor + sıcak hava + Ankara trafiğinde yeri geliyor 7 litrenin bile altına inebiliyorum, uzun yolda ise durum çok çok daha iyimser; 3 kişi ile ortalama 5 litrenin altına inmek bile zor değil..

Turbolardaki soğuk motorun torg kısması, manuel araçlardaki debriyaj balatasının kaçırması gibi bir his yaratıyor neyseki motor ısısı yükselince normale dönüyor.

harunhoca link' Alıntı:

ben hergun kopru trafigine giriyorum toplamda 20-30 km yi gidis donus4 saatte gidiyorum 8.5-9 lt yakiyor genelde gostergede hata olma ihtimali cok yuksek ama benzin gostergesininde esdeger gittigini sanmiyorum fullden yarima daha hizli iniyor ama sonrasinda daha uzun km yapabiliyor isik yanarken bile 100 km ye yakin gidiyor belki bu durum pompayla karsilastirmada biraz daha dengeyi kuruyor olabilir tabi bu sadece varsayim yol bilgisayarinda da 100% hata vardir

dört saatte 20-30 km. yol anca gidebiliyorsanız 8,5-9 lt. yakıt değerleri son derece güzel, bu kadar yoğun trafikte 8,5-9 lt. harika bence. Ben hava soğukken ve motor ısınmadan 5 km gidip duruyorum ve 9 lt civarı yakıyor zaten.

Az önce full olan depoyu 100. km de tekrar doldurdum, her defasında deponun ağzına kadar doldurup da deniyorum.

Ekranda ortalama 8.1 litre yazarken depo 7.7 litre yakıt aldı.

Tolga KARACA link' Alıntı:
Az önce full olan depoyu 100. km de tekrar doldurdum, her defasında deponun ağzına kadar doldurup da deniyorum.

Depoyumu doldurdun.
Para var huzur var.

Tolga KARACA link' Alıntı:

Bende tamtersi çıkıyor, ekranda 8,1 ise 8,5 lt çıkıyor. Tekrar denemek lazım. Ama henüz erken yarım depo daha duruyor, ışık yanana kadar almayıp fullüyorum.

Geri