Bakımdan Sonra Frenler Saçmaladı!!!

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçen hafta aracı bakıma götürdüm.saolsun opel 430 liramı aldı yolunmuş kaza döndüm ve arabamı aldım.bir haftadır frenlerde bir ilginçlik seziyordum.Frenlere ayar vermişlerdir ondandır dedim.Bugun yolda giderken sağ şeritten sol şeride civicin biri makas atmak suretiyle geçti.ben de soldan gidiyordum.frene biraz sert bastım ama o kadar da sert değildi.ve abs devreye girdi araba küçük kaymalar yaptı.şaştım kaldım.bu arabayı 1 yıldır kullanıyorum.frenlerinden de çok memnundum.ilk kez ABS devreye bu kadar gereksiz girdi.

ABS ne güzel devreye girmiş kardeşim manyak mısın demeyin :).ABS gereksiz yere devreye girdi...Daha sonra aracı aldım yokuş aşağı bir yerde trafik ışığında bekliyorum.eğim çok değil ama ayağım frende olmazsa araba kayacak şekilde.Frene her hafif basışımda arabayı sarsıyor.sanki birden frene basıyormuşum gibi.Frende boşluk var ve aracı durdurması için biraz daha basmak gerekiyor.

Yani derdimi anlatabildim mi bilmiyorum ama özetle eskiden ABS asla gereksiz yere devreye girmezdi ve frende boşluk yoktu.ayağımı üstüne koymam yetiyordu..

Tekrar servise gitmem gerekiyor mu.Fıstık gibi fabrikasyon ayarı olan aracımı 5000 kmde bakıma sokmanın ve ayarlarını bozmanın verdiği vicdan azabını çekiyorum :(..

Ynt: Bakımdan Sonra Frenler Saçmaladı!!!

dısk frenlerde kesınlıkle ayar yapılamaz ama bu dedıklerın gerçekten sıkıntılı helekı durur vazıyette aracın tıtremesı hıç hoş değıl

yani frenden ayağımı çekiğ geri bastıgımda sanki birden basıyormuş hissi veriyor.ve arabayı bayağı sarsıyor.her frene abs devreye girecekse yandık araba 1 yilda lastik yer..

Gariip olmuş baya boşluk dediğiniz benim aracımdada var gibi hafif biraz daha itmek gerekiyor dokununca biraz almıyor gibi itince yavaştan başlıyor ama diğerleri çok garip ve tehlikeli olur olmaz abs devreye girerse trafiktede tehlike yaratır.

Rutin bir bakımda frene müdahale etmezler ki?

Bakımdan sonra aracı çok dinlediğin için yeni dikkatini çekmiş olabilir bu durum aslında :)

valla önüme çıkan civice çok ani olmayan fren yapmamla abs devreye girdi.arabada babamla ben vardık ve gözgöze geldik.babamin ilk lafı "oglum bu arabanın fren ayarlarını bozmuşlar" oldu...

Hangi servise gittin

Yeniden servise gidip bir test sürüşü yaptır bence.

Aracin fren sisteminde birsey degistimi acaba ( disk-balata vs. )
Disk frenlere ayar yapilmiyor.

civic le olan olayda belki zemin kaygan olabilir farketmiceniz şekilde teker boşa çıkmadan devreye girmiyor biliyorum ben abs.ama yinede serviste bi test sürüşü yaptırın bence en azından 450 nin acısını hafifletmiş olursunuz içinizde rahat olur maluk kiş geliyo ;)

Geri