bas için kabin yapımı (resimli)

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar uzun süredir basım için yapmak istediğim kabini sonunda babamla yaptık.Amatörce yaptığım aşamaları aşagıda resimleyecem umarım az da olsa yardımcı olurum.Kabin yapımında kullandığım bas free. Free basın kabinde çalmayacağının farkındayım geçici olarak kullanıyorum ama ileride alacagım 30 cm bi bas için de ideal bir kabin olduğunu düşünüyorum.25 cm bi bas için ideal olan 18lt ile 35 lt arasında bi kabin ama bizim kabin yaklaşık 40 lt oldu

Kullandığım malzemeler:

- 1.8 mm kalınlıgında MDF
- Deniz tutkalı
- Dabini kaplamak için kumaş
- Hava portu yapmak için kısa pimaş boru
- Bolca vida
- Kumaşı kaplamak için tel zımba tabancası
- Zaman ve imkan
1)MDF leri uygun boyutlarda kestik ve eklenti yerlerine tutkal sürerek vidaladık.önemli not MDF yi vidalamadan önce ince bir matkap ucuyla delik acarsanız vidayı sıkarken MDF yi patlatma gibi bi sorununuz olmaz.

Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

2)Tutkalla ve vidayla monte işlemini bitirdikten sonra basımızın çapı büyüklüğünde pergel yardımı ile çizip dekopaj makinesi ile yuvarlağı cıkartıyoruz.

spa0604.jpg
[/URL] [/IMG]

3)Dekopaj yardımı ile yuvarlağı çıkardıktan sonra spral yardımı ile yuvarlak içini zımpara yapıyoruz basın tam oturması için.

spa0605.jpg
[/URL] [/IMG]

4)Hava portunu sol yanda üst köşeye koydum aslında bu portun uygun yerinin bile matematiksel hesabı varmış ama ben internetten yeterli bilgi bulamadım göz kararı koydum.Pimaşı 20 cm uzunlugunda kestim kabinin içine dogru uzattım.

spa0608z.jpg
[/URL] [/IMG]

5)Kabin montajı bitti.İsteğe bağlı olarak kabinin arkasına kablo bağlantı fişi de monte edebilirsiniz ben sabırsızlıktan dolayı alıp ta monte edemedim.şimdi sıra kabini kaplamaya geldi genelde bally yapıştırıcı kullanılır ama biz tel zımbayla daha güzel sonuçlar aldık.

spa0612.jpg
[/URL] [/IMG]

spa0614.jpg
[/URL] [/IMG]

6)Ve sonuç olarak kabin kaplamasını bitirdik bağaja koyduk.Ses mi? ses harika 25 cm pioneer bi basın verebileceği maksimum sesi aldık arabayı az da olsa sallıyo cok üstün bi performansı yok ama yaza kadar beni idare eder

spa0616.jpg
[/URL] [/IMG]

spa0615.jpg
[/URL] [/IMG]

İşlem bu kadar elimden geldiğince yapmaya çalıştım zamanla ar-ge çalışmalarıda yapacağım.Yapacak olan arkadaşlara kolay gelsin soru, görüş ve önerilere açığım.

Son düzenleme:

vectra delisi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emeğinize sağlık güzel olmuş.:)

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
paylaşım için teşekkürler ,güzel bir çalışma olmuş....

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkür ederim.

oktay38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yalnız hocam ben mobilyacıyım 4-5 yıldır deniz tutklı diyorsun :) plastik tutkal kullanıyorsun :):) kulasmalarıda kaplamak için zımba degilde laminat tutkalı kullanın :) o daha iyi iz bırakmazz :):)

bedevi1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1200 f FreeAir olmasına rağmen kapalıda dinledim çok güzel çalıyordu portlu nasıl iyi mi
ayrıca kutu içinde elyaf kullanabilirsin veya akustik sünger kullanabilirsin
(mobilyacılar sitesinde ucuz yapı marketlerden pahalıya alma)

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yalnız hocam ben mobilyacıyım 4-5 yıldır deniz tutklı diyorsun :) plastik tutkal kullanıyorsun :):) kulasmalarıda kaplamak için zımba degilde laminat tutkalı kullanın :) o daha iyi iz bırakmazz :):)

ya kutusu farklı tutkalın senin kadar profosyonel değilim elimizdeki imkanlarla amatörce yaptım:D zamanla geliştirecem tavsiyelerin için sagol...