C'mon Neden Ağır?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Mess
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
benım corsa 1086 kg donanıma gore cok az farkedıyo kg da ama diğer arkadaşlarında söylediği gibi çelik barlardan dolayı ve kaportanın japon arabalarına göre daha sağlam olmasından ağır olabilir bence ağır olması da bi yerde ii çünkü bizim cmonn lar honda civic e yada toyota ya göre biraz daha leylek ağır olmasa belkide bu kadar ii tutunmazdı yola...

yeni astra sedanda 1290 kg. yeni corsa ile aralarinda cok fazla fark yok.

senin araba 1.2 idi galiba, manuel vites ise 960 kilo.

abi tam bunu okudum tesadüfte herzaman arka cebimde olan ruhsat bu sefer pc nin yanındaydı:D bi merakla açtım dediğin gibi 960kg yazıo açmışken , 1229 cm^3, 80 bg ehueh :D

ayrıca ağır dediğim clioda dizel ,yanlış anlaşılma olmasın..1200 1300 kg lardan bahsediodu arkadaş..

pardon 1130 kg falanmış

Son düzenleme:
astra h 1.6 twinport benzinli arabam hemde easytronic vites 1190 kg
bizim sirketin corsa c 1.3 cdti van (arkada koltuklar yok, donanim yok nerdeyse en bosu) 1100 kg civari..
dizel araclar motor yapisindan dolayi agirdir benzinlilere gore..dizeli alirken zaten bastan performans kaybini kabullenmek lazim..dizel 1.3 ekonomi aracidir..106 gti degil ki bu 900 kg olsun :)
yalniz bide soyle bi durum var, bi yeni corsa ile 50 km hiz ile duvara carp birde 106 gti ile..bak bakalim hangisinin icinden burnun kanamadan cikiyosun :D
aracin hafif olmasi yalnizca performansli kullanimda ve guvenligi onceden saglanmis pist sartlarinda makuldur..trafikte hafif karoserli bi arac kaza aninda dayankli olmayabilir..
bakin mesela avatarimdaki arac Aston Martin DBR9..1100 kg agirliginda ve 6.0 litre V12 600 bhp motoru var..bu kadar hafif olmasinin sebebi ise tum kaportasinin carbon fiber'den ve tavaninin aluminyumdan olusmasi..icinde guvenlik icin sway bar mevcut sadece..bu aracin duvara carptigini (50 km hizla bile) dusunemiyorum..
yani hafif olucaksa hafiflik budur ama oda pist sartlarinda..
opel genelde japon ve bazi avrupa otomobillerine gore biraz daha agirdir fakat buda karoserinin saglamligindan, dolgunlugundan ve malzeme kalitesinden kaynaklanir..o yuzden fazla olan bi 100 kg aslinda hayat kurtariyo ki bu gazlayip onu bunu gecmekten cok daha onemli bence..herseyden once can sagligi :)

Son düzenleme:
ağırlıkla sağlamlık belki doğru orantılı olabilir ama kalite ile nasıl bir orantısı var bilemiyorum açıkçası

c'mon benzinli = 1085 kg
c'mon dizel = 1160 kg

Son düzenleme:
Geri