C'mon Neden Ağır?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Mess
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
astra 1.3 cdti 2007 essentia sonradan enjoy oldu :)
1265 kg ruhsatta yazan

arkadaşım benim corsa yanlış hatırlamıyorsam 950 kg çivarı.
Corsalarda celik bar yok demişlerdi serviste ama yinede kendi gözelerimle görmedim.(üç ay önce sol kapıma çarmışlardı da o zaman sormuştum)
Fakat ağırlığın bence bir sebebi var oda kaportada ki saç kalınlığı. 1mm fazla kalınlık tahmin edeceğinden çok daha fazla ağırlık yapar. Hesabını yapmak kolay ama uğraşamıyacağım.

Ahmet Altınçubuk

güvenliği ağırlık yada kalın sac belirlemez. alırsın arabayı vurursun duvara, dışardan izlersin nooluyor diye. ncap de bunu yapıyor zaten. çok farklı sonuçlar elde edilebiliyor marka-modele göre. doğan slx de ağır mesela.

Selam arkadaşlar, benim merak ettiğim konu şu;

Bundan önce koskoca 1.6 sedan civic kullanıyordum 1050 kiloydu, daha bir çok büyük hacimli araç kullandım kiloları hep bu civardaydı ama c'mon un kilosu 1160 !:eek: Ben bu kilonun nedenini merak ediyorum. Yeni Astra Sedan bile 100 kilo daha düşükken Opel in küçük sınıf tabir edilen bu aracının farkı ne ki hatchbak olduğu halde bu kadar ağır? Araç Corsa Sport 1.3 Cdti + Sunroof (sanırım sunroof ekstra ağırlık getirmemiştir), diğer Cmonların ağırlıkları da bu kadar mı? Bilen varsa paylaşırsa sevinirim.

senin c'mon benım C'mondan hafif bendeki 1190 kg seninkinden 30 kg fazla

tabi ki tam olarak sağlamlığa delalet değil ancak bu da bir göstergedir kuıllanılan malzeme kalitesinin göstergesi plastik olmadığının bir göstergesidir ;)

Sağı solu plastik olan clio belkide senin arabadan daha ağır..O zaman clio'nun senin arabandan sağlam olma ihtimali varki bunu kabul edeceğini sanmıyorum..Yani ağırlık bir yere kadar da yeni corsa hiç kullanmadım ama c vardı bende ve o kasayı çok iyi taşıyodu 1.3 cdti motoru..Bunlardaki durum ne bir hantallık varmı ?

Sağı solu plastik olan clio belkide senin arabadan daha ağır..O zaman clio'nun senin arabandan sağlam olma ihtimali varki bunu kabul edeceğini sanmıyorum..Yani ağırlık bir yere kadar da yeni corsa hiç kullanmadım ama c vardı bende ve o kasayı çok iyi taşıyodu 1.3 cdti motoru..Bunlardaki durum ne bir hantallık varmı ?

gösterge kelimesini zaten opel için kullandım diğer markaların neden ağır ya da hafif olduğunu bilemem dizel konusuna gelince 90 beygirlikler kasayı rahat kaldırır ancak 75 beygirliklerin içinde yolcu ve yük olduğu zaman zorlanacağı da bir gerçek

ağır araba sağlamdır diye bişey denemez tabi, darbede etkiyi yaratan momentum kütle ve hız çarpımıdır, yani 1000kg bi aracı 50 ile duvara vurmak 500kg bi aracı 100 ile duvara vurmakla aynı kuvveti oluşturur

ama dizel motor çok daha ağırdır, sac parçalar da ağır çeker japonlara göre bence

Geri