Combo Garaj ( Combo Araç Sahipleri Buraya )

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan SeSSiz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
iyi akşamlar Combocu Ahali nasılsınız :)

bu arada Ustam kaç modelde volant sorunu var ve marş dinamosu sorunu var bizde 06 var henüz problem yok zaten garantiside yok gerçi gerekde yok :) ayrıca bu volan sorunu neden diş sayılarındamı sorun var marş dinamosunun sorunu nedir bu arada kronikse ne tür arızayla karşıya çıkıyor ...

2005-2006 model arasında çok karşılaşılan bir sorun aslında %80 i sorunlu geriye kalan %20 si ise tamamen şans meselesi

Volantı dişlisi nedir? Otomobilde motora ilk hareketi vermekle görevli olan sistemde marş dişlisinin hareket ettirdiği dişlidir. debriyaj sisteminin motorla bağlantısının yapıldığı parçadır. motor tarafında krank miline bağlıdır.

Volant nasıl bozulur sorusuna gelince; Bilindiği üzere combolarda marş motoru biraz zayıftır ve aracın çalışması için ortalama 4-5 defa motorun hır hır yaptığını duyarsınız, aracı ilk çalıştırma anında marş motoru devredeyken volant dişlisi dönmeye başlar ve volant içerisinde 4 köşe bilya şeklindeki parça dışarı doğru çıkarak volanttan ayrılır, nezaman ki motor çalışır marş motoru devreden çıkar ozaman hafif dışarı çıkan parça “şak” diye yerine oturur. Buda volantta boşluk yaparak araç içerisinde lak lak seslerinin duyulmasına sebeb olur. Bu yüzden Volant dişlisi ile beraber marş motoru da daha gelişmiş versiyonu ile değiştirilerek bu sorun ortadan kaldırılır. Marş motorunun değiştirilme sebebi Motoru daha çabuk çalıştırmak ve volantın daha az dönmesini sağlamak. Hatta birçoğunuzun aracında stop ederken yine “şık” diye bir ses duyarsınız işte bu volantın ta kendisidir. bunu “tak” diye vuruntu yapan ses ile karıştımayın eğer stop anında motordan vuruntu geliyorsa ozaman egzoz bağlantı lastikleriniz ölü demektir.

Diğer bi konuya daha önceki arkadaşın dediği gibi kasislerden geçerken çıkan gıcırtı sesi bunuda ön viraj lastiklerini yağlayarak uzunca bir müddet kesebiliyoruz. Saygılar

Sorunsuz sürüşler…

Mert bey volant nedir demedim ben size ama açıklamanız için tşkler :) ayrıca benim bilmediğim bi volant yapısı var sanırım volantın içindeki parçayı felan anlıyamadım yani o parça ileri çıkarak ne oluyor yada geri gelerek o parçanın görevini söylermisiniz manyetik tutucu felanmı ? combonun kapsamlı volant resmi varsa paylaşabiilirmisiniz ...bu arada haklısınız marş dinamoları zayıf aslında değilde motora göre ayrıca standart aküye göre zayıf kalıyor zor çalışmasının bir sebebide yüksek olan sıkıştırma oranıdır ... bu arada resimleri bekliyorum :)

günaydın garajın güzel insanları.

bilimsel yazıları garajımızda özlemişiz paylaşıma devam arkadaşlar.

Mert bey volant nedir demedim ben size ama açıklamanız için tşkler :) ayrıca benim bilmediğim bi volant yapısı var sanırım volantın içindeki parçayı felan anlıyamadım yani o parça ileri çıkarak ne oluyor yada geri gelerek o parçanın görevini söylermisiniz manyetik tutucu felanmı ? combonun kapsamlı volant resmi varsa paylaşabiilirmisiniz ...bu arada haklısınız marş dinamoları zayıf aslında değilde motora göre ayrıca standart aküye göre zayıf kalıyor zor çalışmasının bir sebebide yüksek olan sıkıştırma oranıdır ... bu arada resimleri bekliyorum :)

Volant nedir diye sormadığınızın farkındayım. Bende volantın nereye bağlı olup bozulma nedenini açıkladım zaten

resimler eklenecek

M2NAGT2114UL6.jpg
volan.gif

0.6520300001210020890080505.jpg

buyuk_92b04586-be65-4e9b-a59c-7ecea8f4fc56.JPG

Merhaba arkadaşlar murat abinin tavsiyesiyle garajı öğrendim aranıza yeni katıldım çok değerli paylaşımlarınızı en baştan itibaren okumaya başladım şimdi 18. sayfadayım sonuna kadar okumayı düşünüyorum arabam sağde şuan,yavaş yavaş elimden geldiğince bişeyler yapıcam sitenin işleyişini öğrendikce resimlerini koyarım kendinize iyi bakın.

Hoşgeldiniz sizin gibi bende tüm sayfayı baştan sona okuyarak garajın müdavini olmuştum her zaman sıklıkla bekleriz garajımıza.

imzanızda İsim gözükmüyor hem sitenin kuralı hemde hitap ederken zorluk çekmememiz için adınızı eklerseniz seviniriz.

Sağol nihat benimde cok hoşuma gitti bende müdavimi olucam galiba güzel bilgiler paylaşmış arkadşlar.
İmza ve fotoğraf olayını henüz çözemedim nereden eklendiğini bulsam ekliycemde buara adım yasin.

Arkadaşlar ortalama 10-15 tane bayii ye mail attım türkiye genelde sıfır km opel combo olmadığını mayıs ayı içerisinde geleceğini söylediler. Acaba yeni kasamı geliyor ne dersiniz?

bu arada resim eklemek için resmi kopyalayıp ekrana yapıştırmanız yeterli

Geri