corsa b 5. vites motor freni

corsali1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar..
2000 model corsa b 1.5 Td aracımı 6 aydır kullanıyorum. Rampa aşağı inerken 5. viteste ayağımı gazdan çektiğimde daha rampa bitmeden ve rampanın eğimine göre bir süre sonra aracın hızı 65-70 km'ye devriyle 1800-2000 lere düşüyor ve bu durumda yakıt tasarrufunu unutmak gerekiyor.. Bu normal midir?

teşekkürler..

rampa aşşağı inerken aracınız 0,0 L anlık tüketimle iner.Fakat dediğiniz gibi motor freninden dolayı araç yavaşlar devir kaybeder sizinde dediğiniz gibi.İnene kadar geyet tasarruflu inersiniz fakat sonra yol düzelince 60dan 90 a kadar cıkmak gene yakıt tüketcek.En güzeli rampa inerken cok hafif,1cm gaza dokunmak,böylece 90-100 inersiniz,anlık yakıt tüketimi gaza ufak dokunmayla sadece 2-3 L olur daha tasarruflu,sonradan 90 cıkmak için güç/yakıt harcanmaz ;)

herhalde tek 1.5 kullanıcısı sizsiniz çok değişik bir motor var,acayip toparlıyor kendini...5 vitese kadar gaz basmadan kendi başına acayip rahat yürüyen bir araba...
yol durumuna göre kendiniz ayarlarsınız.kimse boş a bırakmıyor yer yer ben koyuyorum.rampa varsa selçuğun dediği gibi hafiif gazı yoklarsınız akar gider..

valla arabamdan memnunum aslında ama geçen gün aynı rampayı yine bir dizel doblo araçla indim 90-100 arası indi frenlemeden.. zaten o zaman aklıma takıldı bu konu..

Senin motorunun kompress oranı yüksek de ondan...,çook uzun km ler boyunca kullanırsınız bakımla ama doblo senin kadar şanslı ve sağlam değil...ayrıca mazotta seçmez. Ne koysan yakar,

Arkadaşım bende de aynı arabadan vardı. bakımlarını düzgün yap seni yıllarca götürür. rampa aşağı inerken cut off sistemi devreye girer böylece yakıt harcamaz . hep 2bin 3bin devir arası kullanırsan hem ekonomi yaparsın hem de motorun omrunu uzatırsin. :bir:

Biraz araştırmıştım ben de almadan önce.. yalnız çok gürültülü bir araba.. :) Ucuz mazot kullanabilirmiyim yani rahatlıkla?

10 numara yağı bile yakar mıh demez kamyon motoru koymuşlar o arabaya ne istersen koy. Kızartma yağı da yakar...

Araç Dizel olduğundan sıkıştırma oranı yüksek ve son dişli yani fdr düşük olduğundan, benzinli opellere göre daha fazla yavaşlar. Ama bu aşırı fazla yada tüketim fazla ise,

Gözlemci bir şöför iseniz, Mobilin 5-30 yağı ile ciddi farkın olacağını göreceksiniz. Sürtünme direk azalıyor. Aynı şekilde şanzuman yağını da kontrol ederseniz faydanıza.

Geri