Corsa C 1,3cdti sabit gazda tekleme sorunu

husnu16

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba, aranıza yeni katıldım. Forumu bayağı gezdim dolaştım ve gerçekten de forumcuların çoğu ciddi anlamda bilgili ve ilgili hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.

1 ay kadar önce aldığım 2005 1,3cdti corsa c aracım da bir sorun yaşıyorum ki, bulunduğum bölgede gitmediğim pompacı, enjektörcü, bakım onarım servisi, elektrik - elektronik arıza servisi kalmadı. Maalesef hiç kimse kayda değer bir sonuca ulaşamadı. Aracımda motor ısındığında sabit gazda gidemiyorum sebebiyse tekleme meydana gelmesi (motor ilk çalıştığında böyle bir şey yok). Rolantide sorun yok. Dururken gazı herhangi bir devre sabitlediğimde ortaya çıkıyor. Ayrıca şehir içinde herhangi bir viteste normal seyirde gidemiyorum ( Normal seyirden kastım 2000 d/dk ) araç tekliyor ve sarsıyor. Şehirler arası da aynı pedala yüklendiğimde hızlanma oluyor bayağıda tatmin ediyor ancak yine bu hızlanma esnasında da gazı yerken çok kısa kısa kesiklikler oluyor ve özellikle 2400-2500d/dk' lara geldiğinde kendini şöyle bir geriye çekiyor ( kasıyor desem daha doğru olur herhalde ) sonrasında açılıyor ve yürüyor. Birşey daha 40 - 50km/h hızlarda vitesi boşa attığımda motor bazen kendi gaz verip bırakıyor bu anlık oluyor. Yani devir saati 2000 civarına anlık olarak gelip normal rolanti devrine iniyor.

Sizlerden ricam aranızda bu konu hakkında bilgisi veya tecrübesi olan arkadaşlarım varsa ve yardımcı olabilirlerse çok memnun olurum.

Muzdarip olduğum bu sorunla alakalı bir adet motoru ilk çalıştırdığımda ve bir adette motor hafif ısındığında 2 ayrı video çekimi yaptım.

Motor yeni çalışmışken : https://youtu.be/e6DdxBlGe9c
Motor hafif ısınmışken : https://youtu.be/XLOM6kwrAJ8

Herkese arızasız, sorunsuz mutlu günler dilerim.
Teşekkürler.

husnu16

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ayrıca diagnostic bağlantısı yapıldığında herhangi bir arıza da mevcut değil, arıza ışığıda yanmıyor.

mehmetcan

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Gaz pedalı kontrol edildi mi? Hava filtresi çıkında ve motorun arka kısmında bulunan sensörler temizlendimi? Yanılmıyorsam maf ve map sensörü olması lazım.

SM-A320F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

husnu16

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gaz pedali değişti, maf ve map sensörleri temizlendi. Araç yazılımı gm tech2 cihazla v3 den v5'e yükseltildi. Sorun halen devam ediyor. Cok fazla servis ve usta gezdim ve bi o kadar da zaman ve para harcadım ancak halen çözüm bulamadik. Gariptir ki arac sabah ilk çalıştığında soguk iken gayet normal isininca sorun meydana geliyor.

eNiGMaCc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam sorunu anladım lakin nereden kaynaklandığına dair bir fikrim yok açıkçası.
Bende 2005 corsa c 1.3 CDTI manuel araç var.
60 binde aldım şu an 182 binde. Araç aldığımdan beri 2. ve diğer viteslerde 2300-2400d/dak civarlardında hafif sarsılıyor yani silkeliyor araç ama bir daha olmuyor. bunu da gaza yavaş yavaş basarsam yapıyor. Gaza hafif yüklendiğimde hiçbir sorun olmuyor. Sizin yaşadığınız sorun olan sabit gazda gidememe hiç yaşamadım. o yüzdende 122 bin km dir böyle biniyorum ne azaldı ne arrtı hiç göstermedim.
Pedal commanderı bir deneyin belki sorun ortadan kalkar.

7_BeLa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2004 opel corsa 1.3cdtı enjoy

Merhaba herkese aynı problemler benim aracımda mevcut hatta bunların üzerine çözemediğim diğer bir sorunda aracımın stop ettiğimde hemen ardından çalıştırmak istediğimde çalışmıyor olması bu problem beni deiğerlerinden daha çok zor durumda bırakıyor istem dışı stop ettirdiğimde mesela ışıklarda kalkış esnasında tam bir fiasko yaşıyorum tekrar çalışması için en az 3- 5 dk beklemem gerekiyor. bu problemler hakkında bilgisi tecrübesi olanlar paylaşmalarını rica ederim.

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Katalizör tıkalı olabilir. Motoru degil egzoz sistemini kontrol ettirin. Şikayetleriniz katalizörün tıkalı olduğunu gösteriyor. Ayrıca egr de olabilir özellikle gaz yemeyen arkadaşın

Sercan-94

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Corsa c 1.7 dusuk devirde silkeleme sorunu

Husnu bey sorununuz cozuldu mu ayni sorunu bende yasiyorum aracim opel corsa c 1.7 dti motor isininca 1400-1500 devir araliginda sabit giderken tekleme yapiyor silkeleme sorunun cozumune ulasirsaniz benide bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler .

Sercan-94

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam işin garip kismi aracimda egr iptali yani egrden yapma ihtimali yok.