Corsa C 70bg. 1.3 cdti yakıt tüketimi ölçümüm

senturk35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aracın bakımını yaptırmadan önce aracımın ne yaktığını ölçme fırsatım olmuştu. Şehir içi dışı ortalama 16 kuruş yakıyordum km. de. Bakım yaptırdıktan sonra yaklaşık 2000 km yol yapmışım Fakat ne yaktığını ölçme fırsatım olmamıştı.

Bugün aracımın ne yaktığını ölçme fırsatım oldu. Dün depoyu gırtlağa kadar doldurduktan sonra İzmir şehir içinde aracı sıkıştırmadan 40 km. yol yaptıktan sonra otobandan normal bir havada ortalama 95 km. sabit hızla aydına gittim aydına vardığımda 127 km. yol yapmıştım.

Aydından tekrar gırtlağa kadar mazot aldım. 16 TL lik mazot aldı aracım. Yaklaşık 12,6 kuruş yaktım km. de. Mazot aldıktan sonra km. yi tekrar sıfırladım.

Aydından evime dönerken yolda otobandan yoğun yağışta geldim yağışlı hava aracın yakıtını nasıl etkiler bilemiyorum. Yine 95 km. sabit hızla aydından izmire döndüm. Sadece 5 km kadar 140 km hızla gittim. Benzinliğe geldiğimde 91 km. yol yapmıştım. tekrar benzinliğe girerek gırtlağa kadar mazot aldım. Bu kez 11 TL lik mazot aldı aracım. Bu kezde ortalama 12,1 kuruş yaktı km.de.

Bu ölçüm tarzı ne kadar doğrudur bilemiyorum ancak 100 ü geçmememiz halinde 1.3 cdti ile şehir dışı en fazla 13 kuruş yakar diye tahmin ediyorum.

Son düzenleme:
walla süper...

Benim araba c kasadan biraz fazla yakıyor acaba neden ? 16" lık 195 lik lastikler ve ağırlıktan mı sıfır diye mi anlayamadım tam randıman alamadım sanki bir depo 780 km ya gidiyor ya gitmiyor...

walla süper...

Benim araba c kasadan biraz fazla yakıyor acaba neden ? 16" lık 195 lik lastikler ve ağırlıktan mı sıfır diye mi anlayamadım tam randıman alamadım sanki bir depo 780 km ya gidiyor ya gitmiyor...

sıfır arabalar ilk 5000 km çok yakar diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin.

walla süper...

yaklasık 45 lt yakıt=720km şehir içi dışı karışık..

benim de corsa 1.3 cdti aracım var ve fazla sıkıştırmadıktan sonra dediğin gibi 12-13 kuruş arası yakıyor ve ölçüm yöntemin de doğru sanırım aynısını ben de yapıyorum.ben de bugün denizliden sökeye gittim gidiş dönüş yaklaşık 360 km yol yaptım,bunun sadece 50 km si otoban ve 45 liralık mazotla tamamladım yolculuğumu 12.5 kuruş yaktığımı hesapladım aynı yöntemle.Otobandaki 50 km'yi de 130-150 arasında gittim ve yine de çok iyi yaktı sanırım araba:)

bir de aracım ilk km lerde ne yakıyorsa şimdi de aynısını yakıyor.dizel fiyatlarıyla da alaksı yok bi depoyla gidebildiğim mesafe değişmedi.tabi bu sadece bende geçerli olabilir

Şehir içi maksimum 70 km hız narin dokunuşlarla 20ytl ye 160 gitmiştim ki biraz daha giderdi aldım mazotu ışığı beklemeden. Ortalama kullanım ile de çıksa çıksa 150kr yakıyor 1.3 cdti 90 hp manuel corsa d sport aracım. Ciddi anlamda basmazsan çok az yakıyor çok memnunum şahsen ve aracımı bilen, binen kim olursa olsun diesel e merak sarmaya başladılar :D :D.

bir de aracım ilk km lerde ne yakıyorsa şimdi de aynısını yakıyor.dizel fiyatlarıyla da alaksı yok bi depoyla gidebildiğim mesafe değişmedi.tabi bu sadece bende geçerli olabilir

aynen!
şuan aracı aldığım zamanki fiyatlara geldi mesela benzin.. ilk aldığımdada 205 bin yakıyodu şimdide öle

o zaman sıfır az yakar çok yakar pek etkilemiyor yani Burak ' ın araba 720 km gidiyorsa benim ki gayet normal demektir...

Geri