daire alırken neden güney cephe?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan y@vuz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Hayatta en çok özlem duyduğum şey, sabah olunca odaya güneş ışıklarının/en azından gün ışığının girmesidir. Bekarken (aşırı güneş yüzünden) annem erkenden kalkar kalın perdeleri açar, güneşlikleri çekerdi. Evlendim ilk oturduğumuz ev de, sonradan aldığımız ev de alt kattı (üstelik cadde üzerindeydi) ve 5 metre sonra diğer apartman başladığı için yatak odasının perdeleri 7x24 tüm gün sıkı sıkıya kapalı olurdu. Şimdiki ev 4. kat ama durum gene aynı (karşı daire ile aramız 4-5 metre anca) En güzeli köy yerinde, diğer evlerden uzakta, büyük bir avlunun içinde iki katlı bir ev olacak, alt katı garaj üstü ev, istediğin cephede otur, tadından yenmez valla. Önceden evlerimiz öyle değil miydi? Oturma odası kışın başka cephede , yazın başka cephede olurdu.

az çok bilrim izmiri savaş abi. öğrenciyken 5 yıl kaldım. bucada oturuyorduk bizde. bucakoopda. dediğin gibi orda güney zaten çekilmez. sıcağından durulmaz. ama yine de güney????? offf ya kafam karıştı yine. aslında bizim istediğimiz ışık girsin eve. şu an oturduğumuz ev kira ve 1. kat giriş üstü. ve oturduğumuz muhitte binalar birbirine yakın. haliyle kapı pencere perde açmak sıkıntılı oluyor. sanki bbg evi gibi hissediyorum ben. o yüzden şimdi baktığımız ev de kuzey cephe ve üst katlarda. sıkıntı burda başlıyo işte. ışığı rahat alıyor evin içi ferah. ama güney değil.
bızım evde buca koopların alt tarafında kalıyor salon butun gun gunes gercı ev 11. katta oldugundan ve sıte oldugundan en yakın bına bı 50 metre ılerımızde ondan sonrakı bına 100 metre cıvarında ılerımızde:) perde konusnuda ve yazın esme konusunda bı sıkıntı olmuyor:) bence sıtelerden bak uzaklıgı tamam goz korkutuyor ama bence daha sessız ve daha guzel oluyor...

bızım evde buca koopların alt tarafında kalıyor salon butun gun gunes gercı ev 11. katta oldugundan ve sıte oldugundan en yakın bına bı 50 metre ılerımızde ondan sonrakı bına 100 metre cıvarında ılerımızde:) perde konusnuda ve yazın esme konusunda bı sıkıntı olmuyor:) bence sıtelerden bak uzaklıgı tamam goz korkutuyor ama bence daha sessız ve daha guzel oluyor...

Baktığım bina site gibi. 6 katlı binanın ya en üst güney cephesi yada 2. kat kuzey cephe. ikisi de yaklaşık olarak aynı fiyat. bu arada en üstte oturmak konusunda ne dersiniz?

Türkiye kuzey yarıkürede bir ülke olduğu için güneş gündoğumundan günbatımına kadar güneyimizde kalıyor. Bu sayede güneye bakan bir ev gündüz her saat güneş alabilmekte. Güney cephe özelliği yazın her ne kadar ızdırap gibi görünse de kışın, ya da kış demeyelim, soğuk havanın uzun süre hakim olduğu illerde (örneğin Ankara, oturduğum şehir) ısınma açısından inanılmaz bir avantaj sağlamakta. Kışın gölge ile güneş ne kadar farkederse, gölgedeki evle güneş alan ev o kadar farketmekte. Hele ki evinizde çocuk da varsa, güney cephe nimet.

Tabi İzmir, Antalya gibi gibi şehirleri bu gözle değerlendirmemek lazım. :D

Baktığım bina site gibi. 6 katlı binanın ya en üst güney cephesi yada 2. kat kuzey cephe. ikisi de yaklaşık olarak aynı fiyat. bu arada en üstte oturmak konusunda ne dersiniz?

Anahtar kelime "çatı yalıtımı". Yaıltım iyi değilse daire kışın soğuk olur, yağmurda karda akıtır, nem yapar, katlanılmaz. Ama yalıtım iyiyse, ben 5 senedir en üst katta oturuyorum, bir sıkıntısını görmedim.

Hocam emlak işiyle uğraşıyorum.
Müşteri daime hepsini bir arada istiyor , güney cephe buluyoruz arka daire der istemez :) Ön daire buluruz kuzey der istemez vs vs.
Kısacası bu kadar teferruata gerek yok , aldığınız yerin ileride prim yapıp yapmayacağını iyi araştırın daire içinize sinsin ufak tefek eksiklikler her zaman olur.

Bir de site içerisinde daire baktığınızı yazmışsınız , yerini bilemiyorum biri 2.kat biri 6.kat ikiside aynı fiat olması çok manidar. Metrekareler farklımı baktığınız katlar arası?
Normalde 2 ve 6. katlar arası ciddi bir fiyat farkı olması lazım?

Hocam emlak işiyle uğraşıyorum.
Müşteri daime hepsini bir arada istiyor , güney cephe buluyoruz arka daire der istemez :) Ön daire buluruz kuzey der istemez vs vs.
Kısacası bu kadar teferruata gerek yok , aldığınız yerin ileride prim yapıp yapmayacağını iyi araştırın daire içinize sinsin ufak tefek eksiklikler her zaman olur.

Bir de site içerisinde daire baktığınızı yazmışsınız , yerini bilemiyorum biri 2.kat biri 6.kat ikiside aynı fiat olması çok manidar. Metrekareler farklımı baktığınız katlar arası?
Normalde 2 ve 6. katlar arası ciddi bir fiyat farkı olması lazım?

biri 2. kat kuzey. diğeri 6. ve son kat olduğu için arada 5 bin tl gibi bir fark var. yer olarak ümraniye şerifali. bilirsiniz sizde.

Biz 6.katta oturuyoruz daire girişten güneye ,arka kısmından kuzeye bakıyor kışın kuzey cephedeki odalara girmek cesaret isterken,güney cephede battaniye ile idare ediyoruz (kombi+ufo+battaniye) kuzey cephede bu ekipmanlar ısınmamıza kafi gelmiyor neredeyse,
oradan esen rüzgar öyle şiddetli oluyor ki evin içine pencere altlarından kar giriyor o derece yani, sözde binada dış cephe yalıtımı da var ama hikaye...dairenin kuzey cephe olması fazla önemli değil aslında önemli olan açıkta ve çok üst katlarda olmaması,yani rüzgarın şiddetine direkt maruz kalmaması...

Yalıtım konusu gerçekten çok önemli. Ankara'daki evim 20 senelik, bahçekatı, kuzeybatı cephe, İzmir'deki evim 8 senelik kuzeybatı 4. kat gene kuzeybatı cephe. Yalıtımın kalitesi doğrultusunda kombi yandığı sürelerde Ankara'da daha az ısınma giderim oluyordu (mesela Ankara'da ocak ayı doğalgaz faturam 200 TL ise İzmir'de 250 TL kadar). Yazın ise Ankara'daki ev aşırı sıcak olmuyor, İzmir'deki evde ise sıkıyorsa klimasız otur (bu da ısıtma/soğutma giderlerinde artışa neden oluyor). Bunun nedeni Ankara'daki evin yalıtımında daha özenli davranılmış. Yalıtım malzemesinin cinsi ve kalitesi bu durumlarda önem kazanıyor.

Son düzenleme:
istanbul'u bilemem ama izmir gibi sıcak memleketlerde güney cephede oturmanın hiçbir mantığı yok bence eskiden kalma bir adet sadece fiyata yansıyan.

hiç güneş görmesin demiyorum ama güney cepheye gerek yok diyorum. ne biliyim kuzey batı ve kuzey doğu bir yerlerden biraz güneş alsın ama ayçiçeği gibi de sabahtan akşama kadar her cepheden güneşle kavrulmak saçma bence :)

bizim ev kuzeye bakıyor ama batı ve doğu olarak üç cephesi var güneş de alıyor çok memnunuz. güneye bakan evde arkadaşlar 30 derecede kavruluyor bizim ev 25 derece evde klima yok gerek de yok ayrıca doğal serinlik gibi konfor vermiyor klima malum...

şöyle düşünün kış güneşi kışın evi 1-2 derece fazla ısıtacak diye yaz güneşinde yazın 5-6 derece fazla ısınıp yanmanın konforu nerede? :)

Geri