daire alırken neden güney cephe?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan y@vuz
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
yalıtım kalitesi gerçekten önemli,
aynı model ve boyutta 2 evde oturdum biri kuzey biri güney cepheydi, güney cephe olan güneşten müthiş ısınırdı kışın ama yalıtımı toki kalitesindeydi :rolleyes:

kuzey cephe olansa biraz daha kalite işçilik ve malzeme ile yapılmış kiptaş eviydi, 2.sindeki ısınma masraflarım çok daha azdı.

şimdi hem kuzeye hem güneye cephesi olan bi evim oldu bakalım bu kış nasıl geçecek :confused:

savaş abi senin bahsettiğin sıkıntıları gidermek için camları siyah yapmış sevgili müteahhit abimiz :), güneş gözlüğü takmış gibi oluyo insan içerde. sıcaktan koruyor ama güneşin olumlu etkisini kestiği için benim hoşuam gitmedi pek. tabi sonucu kışın görücez

savaş abi senin bahsettiğin sıkıntıları gidermek için camları siyah yapmış sevgili müteahhit abimiz :), güneş gözlüğü takmış gibi oluyo insan içerde. sıcaktan koruyor ama güneşin olumlu etkisini kestiği için benim hoşuam gitmedi pek. tabi sonucu kışın görücez

Bir aydır ev bakıyorum, şimdi yeni moda, cepheye giydirilen bu siyah camlar. Estetik görüntüsü nedeniyle neredeyse lüks sayılan binaların hemen hemen tamamında bu cam giydirme işlemi az veya çok olarak yapılıyor. Duvarlarda tuğla yerine bu camlar kullanıldığı için kalitesiz bir işçilik yapılırsa, o dairede oturacakların vay haline vay, özellikle de kışın. Montajı kolay, en alt kattan en üst kata kadar camların monte edileceği kasa monte ediliyor, bu kasaya camlar takılıyor, camların duvarla, zemin ve tavan yerlerinin birleşim yerleri ise alçı ile kapatılıyor. Özensiz, kalitesiz bir işçilik sonucu ısı, sıvı, ses yalıtımı sorun oluyor.

istanbul, şerifalide oturuyorum, yüksek rakım, kuzey daire 1. kattayım (ama yerden yüksek). dairem 100 metrekare, 40 metrekaresi çıkma,60 metrekaresi ise sığınak üstündeyim. :) daireye oturmaya karar verdiğimde dış cephe mantolaması olmadığı ve ne zaman yapılacağı belli olmadığı için iç yalıtım yaptırdım. ciddi maliyet oldu benim için (2008 de 6500 tl). geçen kış konbimi hiç kapatmadan 180 tl doğalgaz ödedim. (40 derece sabit) bu sene ise yönetimin aldığı kararla taş yünü denilen mantolama yöntemini seçtik. bu kış bakalım ne olacak. gelelim avantajına , dün sıcaktan bayılmak üzere eve girdim, evin heryerinde sanki klima varmış gibi serindi....

Ağaçların kuzeye bakan tarafında yosun oluşmasının ve karınca yuvalarının girişinin güneye bakmasının bi anlamı olmalı değil mi.

merhaba..beylikdüzünde 2 yıl kuzey cephe evde oturdum..2. katta olan daireyi inanın kombiyi hiç kapatmamama rağmen ısıtamadım..4 yıldır güney batı cephedeyim yine ikinci kat 5 yıl önceki doğalgazın yarısıyla ısınıyorum...ama şu havalarda ev bayağı sıcak ve dışarı çıkmak istiyor insan ama bir oda tam güneyde olduğu için öğleden sonra serin oluyor ve sıcaklıkla ilgili sıkıntım yok...ilerde satmak istediğinizde güney cepheye ödediğiniz bedeli hem maddi olarak hem de satış kolaylığı olarak geri alırsınız...yazın hiç istanbulda olmadığım için temmuz ve ağustos için yorum yapamayacağım...bence yazın kuzey cephede oturun kışın da güney cephede en iyisi bu :-)))

Bir aydır ev bakıyorum, şimdi yeni moda, cepheye giydirilen bu siyah camlar. Estetik görüntüsü nedeniyle neredeyse lüks sayılan binaların hemen hemen tamamında bu cam giydirme işlemi az veya çok olarak yapılıyor. Duvarlarda tuğla yerine bu camlar kullanıldığı için kalitesiz bir işçilik yapılırsa, o dairede oturacakların vay haline vay, özellikle de kışın. Montajı kolay, en alt kattan en üst kata kadar camların monte edileceği kasa monte ediliyor, bu kasaya camlar takılıyor, camların duvarla, zemin ve tavan yerlerinin birleşim yerleri ise alçı ile kapatılıyor. Özensiz, kalitesiz bir işçilik sonucu ısı, sıvı, ses yalıtımı sorun oluyor.
benim evin dışı değil normal camları siyah abi.
gündüz içerisi hiç görünmüyor, güneş de ısıtmıyor normal olarak.
şimdi sıcaklarda içerde klima var gibi ama kışın nolcağını görücez
bir de dingil adam arka cepheyi yalıtmamış. onu da komşularla ortaklaşa yaptırıcaz kısmetse.

mantolama çok çok önemli, doğalgazın neredeyse tümü dışardan alınırken eski usul tuğla duvarlarla sokakları ısıtmak büyük kayıp..
sıcak yerler için de geçerli, klimalar da boşuna çalışıyor malesef..

Mantolama bir kere yapılıyor iş bitiyor ama diğer yandan bu cihazlara alınırken bir bedel ödeniyor, her sene klima bakımı yaptırılıyor, sürekli elektrik harcanıyor. Mantolamayı / izolasyon işlemlerini pahalı bulanlar aslında yanılıyor.

Kuzey ve güney meselesi hem şehire hemde binanın konum ve dış cephe ısı yalıtımı olup olmamasına göre değişir kayseride 10 sene kuzey cephede oturduk ilk seneler eskiden fuel-oil ile ısınırken sonradan ortak kazan kömüre döndü kömüre döndüğümüzde bizim ev kuzey olmasına rağmen ısındık daha sonra belediyenin akrarı ile kömür kazanları iptal olup ortak doğalgaza döndü evimiz kaloriferliydi fakat dış cephe yalıtımı olmadığı için donduk ev 165 m2 di 4 oda anadoluda kışlar sert geçtiği için kuzey sıkıntı oluyor şimdi 5 0da 225m2 güney cepheye taşındık kışın evde t shirtle oturduk ama tabiki binanın yeni bina ve dış cephe yalıtımınında önemi büyük işin özü binada mantolama varsa kuzeydede oturulabilir.

artık yeni binalarda mantolama mecburi diye biliyorum ben. hem de satarken müteahhitler bu şekilde ekstra prim de kazanıyolar. ama ne kadar kaliteli malzeme kullandığını başında durmadığımız için bilmiyoruz ve sözüne güvenmekten başka seçenek kalmıyor bizlere. bakalım teklifimizi ilettik. karşı taraftan cevap bekliyoruz. kuzey için.

Geri