Engelli Park Alanlarını İşgal

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan ndipi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
İşin özünde bu ülkede son zamanlar da yasa koyucuların ne yapmak istediklerinden bir gram bir şey anlamış değilim. Bundan beş yıl önce bir yasa meclis çatısı altından geçti. Bu yasa engelli yasası olarak bilinir. Bu yasada en can alıcı nokta ise engelli vatandaşların toplum içinde varlıklarını sürdürmesi için çok önemli bir düzenleme vardı. Oda tüm toplu taşıma araçlarının engelli vatandaşın kullanmasına uygun olması, tüm kamu binalarının engelli için uygun hale getirilmesi bu iki kısım çok ama çok önemli idi. Sabır içinde Temmuz 2012 Yılında verilen beş yıllık zamanın dolmasını bekledik. Sonuç ne oldu? Biliyor musunuz? Kocaman bir hiç kendi çıkardıkları yasası kendileri ezdi geçti. Ve yasal olarak beş yıllık zaman içinde çivi dahi çakılmadı ve yasayı çıkaranlar yasayı 3 yıl daha uzattı. Peki sormak isterim... beş yıllık zaman içinde bir çivi çakmayan adamlar 3 yıllık zaman içinde ne yapacak? Kocaman bir hiç... işte yasa çıkarmak seçtiğimiz kişilerin ellerini sadece saniye içinde kaldırmaları ile oluyor ama iş uygulamaya geldiğinde saldım çayıra mantı sen çıkardığın yasanın uygulanmasını takip etmezsen ben bir engelli olarak senin yasanı alır gözüme sokarım o kadar... başka da bir şeye yaramaz işte o kadar.

İşe ülkemizde bu işler böyle yasa çıkar ama işe yaramasın sadece sanırım dünya da bu durum bizim ülkemize has...

Meclisten 5 sene önce yasa çıktı ama meclise engelli asansörü daha 1 ay önce yapıldı :) Vatan için bedenlerini feda eden ve şu anda engelli olan gazilerimiz polis tarafından yürüyüş yaptılar diye daha 1 hafta önce tartaklandı, suriye için yürüyenler korundu.Ha biz vatandaş olarak birbirimize destek değiliz.Örneğin hiç beğenmediğimiz yunanistanda bir öğrenci darp edildi diye neredeyse hükümet yıkılıyordu.Ama içimizden birinin abisi dayısı amcası babası olan işçiler ankarada kış soğuğunda havuzun içine tıkılıp lağım suyuyla yıkandığında herkes sadece izledi.Hata çıkarıp yulamayanda değil birbirine destek olmak erine futbol takımı gibi körü körüne hiç birşey bilmeden siyasi partileri tutan halkta.Yasa uygulanması gerekiyorsa engelli vatandaş hakkımı arıyorum derken marketten çıkan ahmet mehmet te onunla yürümeli.Haberleri izlediniz mi?Samsun bafrada polis çay ocağı sahbini övüyor diye bütün halk toplanıp polisin üzerine yürüdü ve polis keyfi salladığı copu yerine sokmak zorunda kaldı.Polise vurmadılar.Görevini yapmasına karşı çıkmadılar.Anarşi yaratmadılar.Bütün esnaf tek vucud olup arkadaşlarının haksız yere dayak yemesini engelledi.Aslında toplum bilinci budur.

Aslında konu çok güzel yerlere gelmeye başladı. Evet yerden göge kadar haklısınız. Engelli hakkını alamıyor. Bir örnek vermek isterim ilk kare

1.jpg

Bu kare Bolivya da engelli insanların yaşam kalitesinin düşmesi sonucunda engelli vatandaşların direnişi

İkinci kare de ise

9.jpg

Bunda ise engelliye destek verenler.

İşte fark bu... birlik duygusu... ben demiyorum ki böyle olalım... ama birlik içinde olalım. Hep diyorlar ya daha fazla demokrasi....

Hani her zaman duymaya alıştığımız bu benzin zamları var ya... işte bizler birlik içinde olmadığımız sürece bu iş benzin zammına benzer... alır başını gider...

Oysa bu ülkede otobüscünün, minibüscünün, kamyoncunun, taksicinin, bunların bağlı oldukları bir fedarasyon var ve bu adamlar yattıkları yerden saltanat sürmeye devam ediyor.

Bu saydığım kişiler bir araya gelip enerji bakanı olsun yada başbakan olsun bu yakıt fiyatları benzin için 3.5 TL olacak ya değilse yarından itibaren ülke genelinde kontak kapayacagız desin bakalım ve bu kuruluşlara üye olanlar da kontak kapasın bakalım bu ülkede vatandaş nasıl benzini 3.5 TL yakıyor bir görün ama bizim milletimiz ağlamaya alıştığı için sadece alıştık sonra vay şöyle vay böyle demeye devam ediyor. Bizim milleti bilenler de veriyorlar odunu... suçlu kim?

Aslında konu çok güzel yerlere gelmeye başladı. Evet yerden göge kadar haklısınız. Engelli hakkını alamıyor. Bir örnek vermek isterim ilk kare

1.jpg

Bu kare Bolivya da engelli insanların yaşam kalitesinin düşmesi sonucunda engelli vatandaşların direnişi

İkinci kare de ise

9.jpg

Bunda ise engelliye destek verenler.

İşte fark bu... birlik duygusu... ben demiyorum ki böyle olalım... ama birlik içinde olalım. Hep diyorlar ya daha fazla demokrasi....

Hani her zaman duymaya alıştığımız bu benzin zamları var ya... işte bizler birlik içinde olmadığımız sürece bu iş benzin zammına benzer... alır başını gider...

Oysa bu ülkede otobüscünün, minibüscünün, kamyoncunun, taksicinin, bunların bağlı oldukları bir fedarasyon var ve bu adamlar yattıkları yerden saltanat sürmeye devam ediyor.

Bu saydığım kişiler bir araya gelip enerji bakanı olsun yada başbakan olsun bu yakıt fiyatları benzin için 3.5 TL olacak ya değilse yarından itibaren ülke genelinde kontak kapayacagız desin bakalım ve bu kuruluşlara üye olanlar da kontak kapasın bakalım bu ülkede vatandaş nasıl benzini 3.5 TL yakıyor bir görün ama bizim milletimiz ağlamaya alıştığı için sadece alıştık sonra vay şöyle vay böyle demeye devam ediyor. Bizim milleti bilenler de veriyorlar odunu... suçlu kim?

Valla çok sevdiğim bir arkadaşım var.Yaptıklarını saysam bu ülkede böyle insanlarda var mıymış dersiniz.Ama burası hç uygun değil.3 senedir terörle mücadele tarafından attığı adım takip ediliyor.İki de bir emniyet müdürlüğüne çekiliyor.Konsoloslukların önlerinden geçmesi bile yasak.Ama hiç bir zaman da kıvırmıyor.Yani bu ülkede çok insanlar var.Sadece destek veren yok.

Konu günceldir arkadaşlar hepinizin aracı var duyarlı olmanızı beklerim. Konunun gündemden düşmemesi için yorum yazıyorum. Saygılar.

Tüm Opelim Net Ailesini Bu konuda Duyarlı Olmaya Davet ediyorum. Saygılar...

Geçen engelli otoparkı için levha gördüm: "otoparkımı alırsan engelimi de almalısın".
başka türlü anlamayacak çok adam var.
Ayrıca koskoca il devlet hastanelerinin koridorlarındaki yada duvarlarındaki levhalara "özürlü wc , özürlü asansörü" yazdıracak kadar amatör müdür ve başhekimlerin varlığı da ayrı bir engel.

Bu konuyu güncel tutmamdaki amaç bir kaç arkadaşımızın konuya dikkatini çekmek. Sadece normal kişi için park geri olarak gördükleri yerler bizler için çok önemli duyarlı toplum istiyoruz.

Geçen hafta sonu bir avm gititim , park yerleri dolu çıkışa yakın yerde iki araçlık yer boş önümden giden birinciye parkını yaptı arkadan bende ikinciye girerken zemine yapılan işareti görünce geriye çıkmaya çalışırken ilk giren ne çıkıyorsun boş deyince zemindeki işareti gösterdim. Hiç umursamadı bende göründüğü kadarıyla fiziksel bir engelin yok deyince siz bana geri zekalımı demek isdediniz demezmi .
bende yok onu ben değil siz kendiniz söylüyorsunuz deyip ayrıldım.
Malesef çok yerde uyarı levhaları yok zeminne boya ile yapılmış.:(

Geçen hafta sonu bir avm gititim , park yerleri dolu çıkışa yakın yerde iki araçlık yer boş önümden giden birinciye parkını yaptı arkadan bende ikinciye girerken zemine yapılan işareti görünce geriye çıkmaya çalışırken ilk giren ne çıkıyorsun boş deyince zemindeki işareti gösterdim. Hiç umursamadı bende göründüğü kadarıyla fiziksel bir engelin yok deyince siz bana geri zekalımı demek isdediniz demezmi .
bende yok onu ben değil siz kendiniz söylüyorsunuz deyip ayrıldım.
Malesef çok yerde uyarı levhaları yok zeminne boya ile yapılmış.:(

Duyarlı davranışınızdan dolayı teşekkür ederim. Buna karşın görüp de görmemezlikten gelen kişi de umarım zaman gelir o park yerinin ne anlama geldiğini öğrenir. O zaman rahat şekilde park etmesinde hiç bir sakınca olmaz. :mad: bu arada geçen arkadaşımızın biri yazmıştı... Park Yerimi Aldın Engelimi de Al diye....

Geri