İlk araç alımı için önerilerinizi alabilir miyim ?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan meth
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

meth

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi akşamlar arkadaşlar. Biraz uzun bir mesaj olacağından şimdiden okuyanlara teşekkürler :D

Eşimle birlikte ilk arabamız olacağından ve Opel'in yeri bende hep ayrı olduğundan Opel'e yöneldik. Özellikle de Astra HB'lere(otomatik olanlardan). Ama araba-ekipman-özellik-fiyat-motor vs. hakkında hiçbir bilgim yok. İnternetten araştırmalar yapıyorum ama bilgim olmadığından pardon ama trene bakar gibi bakıp bakıp geçiyorum. Şimdi gelelim sorularıma :

1-Yarı otomatik-Triptonik-Otomatik halinde ilanlar görüyorum. Biz D'ye atıp sürmek istiyoruz sağa sola çekme işlemi olmadan :) Yarı otomatik dedikleri Triptonik'le aynı şanzuman mıdır ? Yoksa arada fark mı var ?
2-Otomatik vites Opel'lerde (forumlarda okuduğum kadarıyla soruyorum) bana aşırı pahalıya mal olacak arızalar verme ihtimali var mıdır ? Varsa tetikleyen (LPG takmak *Ben LPG taraftarı değilim ama takılı olanlara bakayım mı* - kilometresinin yüksek olması gibi) ve dikkat etmem gereken şeyler var mıdır araç ararken ?
3-Boyalı araçlardan alırsam 1.5 - 2 sene sonra satarken sıkıntı çeker miyim ? Ya da sadece bir kapısı ya da tamponu değişmiş araç alırsam sıkıntılı olur mu ? (satış yaparken 2-3 bin lira zararına bile satsam içimde ukde olacak bir olay olmayacak ilk arabam olduğundan onu göze alıyorum)
4-Modeli 2005 veya 2006 olunca (Param çok fazla olmadığından o civardakilere yöneliyorum) 1-2 parça boyası (tamponda ya da kapı veya çamurluklarda - kaput ve tavan hariç velhasıl) olan araçlara bakarken km'yi en fazla kaça kadar tutup da araç arayayım.
5-Fiyat olarak 24bin civarında öyle araç var mıdır ? Yoksa da kaça kadar zorlamam gerekir tahmininizce ?

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz diyorum. Ben yıllarca manuel vitesli araçlar kullandım, ama ne hikmetse eşim manuel vitesli araçlarla bir türlü geçinemiyor, durum böyle olunca ben de elimdeki aracı satıp otomatik vitesli araç arayışına girmeyi düşünmüştüm ama bazı kendini bilmez satıcılara kızıp eski model bir araç almayı daha mantıklı bularak gittim 1991 model bir Vectra A aldım. Araç klasik otomatik şanzumanlı, vitesle uğraşmak, çekmek, dürtmek gibi sıkıntıları yok, kısaca deh diyorsun gidiyor, dur diyorsun duruyor, eşim zamanla 1,2,3 ncü vitesleri de kullanmayı öğrendi. Ben sizlere klasik denen tam otomatik vitesli bir araç öneririm, ayrıca eşiniz acemiyse, araca hasar vereceğim diye korkarak, kendisini kasarak araç kullanıp dikkatini dağıtacaksa (ben bu durumu çok sık yaşadım) siz de benim gibi eski model ucuz bir araç alarak vura kıra gönül rahatlığı ile kullanmasını sağlayın. Ben eşime "sana eski model bir araç aldım vura kıra dilediğin gibi kullan" dedim çok ufak bir kaza haricinde Allah'a şükür bir vukuatı olmadı, işime gelen başka bir şey daha var arabasını çok sevdi eski de olsa aracını sattırmıyor, gözü gibi de bakıyor hal böyle olunca da benim araba günlerce yan gelip yatıyor :).

Son düzenleme:
Hoşbuldum teşekkürler :) Öncelikle mesajımı okuduğunuz ve o kadar uzun cevap yazdığınız için teşekkür ederim Savaş bey. Ben de öyle düşünerek bir müddet biraz eski model yine Opel baktım ama eşimin de benim de (eski model olması ve görüntü olarak bize cazip gelmemesinden dolayı) içime sinmedi. O yüzden bu modellere ve kasa tiplerine geçiş yaptık yani eğer bütçemizi zorlamadan böyle bir araba alırsak sonrasında ufak tefek kazalar (Allah cümlemizi korusun) pek gözüme gelmeyecektir.Eşimin de gelmeyeceğine ve otomatik oldukça keyfine bakacağından neredeyse adım gibi eminim :D Şimdilik asıl merak ettiğim ve öğrendiğim ilk mesajımda yazdıklarıma uyacak araç bulma ihtimalim ve araçların genel piyasa itibariyle fiyatları ne civardadır ? Tekrar teşekkür ederim Savaş Bey :)

Dipnot : Aracı eşimden ziyade ben kullanacağım için (Haftada 1-2 gün ancak o kullanır.) böyle bir araç bakıyorum, eşimin bahanesiyle kendime otomatik vites istiyorum yani :D

Son düzenleme:
Hoş geldiniz.Benzer özelliklerde bir araç kullanıyorum bende alalı yaklaşık 1 yıl oldu.Biz 10bin km yol yaptık vitesten en ufak bi şikayetimiz olmadı. Tabi ki tam otm. performansı beklemek hayal olur ama alışınca oldukça pratik denebilir :)

Araç N konumunda çalışıyor Bi kez sola çekince A (Auto yada D konumu da denebilir) konumuna geliyor ve gitmeye hazır :) Gaz tepkisine göre vites değiştiriyor bu avantaj mı dezavataj mı kullanıcıya kalıyor.Ben kullanırken 2000-2250 devirde vites değiştirirken babamda 3000 üzeri değiştiriyor :) Km olayına dikkat etmekte fayda var Easytronicte bi arıza yaşamak boyalı araçtan daha çok can sıkar bence. 100bin km civarı Balata değişimi oluyormuş ama değişimle ilgili bilgi bulamadım ben,benim de merak ettiğim bir konu :)

Bu arada ilk aracınız hayırlı olur umarım :)

24.000 TL civarında bir bütçeniz varsa ben size 21.000-22.000 TL civarındaki araçları öneririm.Fiyatı 2.000-3.000 TL daha aşağıya çekmemin nedeni malüm ikinci el bir araç alacaksınız, o nedenle sürpriz masraflar için kenarda bir miktar nakit bulundurmakta fayda vardır. Belirttiğim rakamlara temiz bir 1.6 Astra G (ikinci el piyasası güzeldir, satacağınız zaman sizi de fazla üzmez) bulabilirsiniz.

24.000 TL civarında bir bütçeniz varsa ben size 21.000-22.000 TL civarındaki araçları öneririm.Fiyatı 2.000-3.000 TL daha aşağıya çekmemin nedeni malüm ikinci el bir araç alacaksınız, o nedenle sürpriz masraflar için kenarda bir miktar nakit bulundurmakta fayda vardır. Belirttiğim rakamlara temiz bir 1.6 Astra G (ikinci el piyasası güzeldir, satacağınız zaman sizi de fazla üzmez) bulabilirsiniz.

Bütçemin 2000 TL altında araç aradığım için 24bin civarı yazmıştım ben de Savaş Bey :D Yani masraflar için kenara ayırdığım miktara dokunmadan 24bin'e bulabilirsem çok memnun kalacağım inş. Ama işte o miktarda temiz bir araba bulma şansım var mıdır acaba ? Alan veya satan arkadaşlardan o konuda bilgi alma amacındayım biraz da :) Teşekkür ederim ilginiz için tekrar. (Yazdığınız her mesajı eşimle beraber bize verilmiş öğüt olarak ayrıntılı olarak okuyoruz. Çok teşekkür ederiz :) )

Bu arada ilk aracınız hayırlı olur umarım :)

Hoşbuldum ve teşekkür ederim. Umarım hayırlı olur çünkü çok bilgim olmadığından her danıştığım kişi de farklı bir seçenek sunduğundan bunalıp kendi seçimim olan Opel'de karar kıldım en sonunda :D Sizin fiyatlar hakkında bilginiz var mıdır ? Daha doğrusu zorlarsam en iyi alacağım fiyat konusunda düşünceniz nedir ? Tampon boyalı - Çamurluk boyalı - Kapı boyalı vs. yazan araçları 80-90bin km civarında bulursam alayım mı ? Değişen parça kesinlikle olmasın mı ? Olursa da olur mu ? :D Çok soru sordum farkındayım ama hem aracın heyecanı hem de bilgimin olmaması sebebiyle sürekli danışma hevesindeyim. Teşekkür ederim tekrardan

Yav çok soru soruyorum farkındayım ama bir tane daha sorcam :) Bugün sitelerden baya araba baktım ama bütçeme uygun olanlar içerisinden ayrım yapmam gerekecek. Otomatik vites olan 2005-2006 modelleri arasında seçme şansım var. Yalnız km'si en fazla kaç olmalı ki aldıktan sonra da çok uğraşmamam gereksin ? Bir de en fazla kaç parça boyası olsun sizce ?

Geri