Kış Lastiği Uygulaması

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan kaanhkn
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

kaanhkn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar merhaba. Eminim benim kadar çoğu kişide bu sorunun cevabını arıyor. Hususi araçlara da kış lastiği zorunlu mu ? Ben takılmalı yada takılmamalı iyi olur v.s muhabbeti yapmıyorum. Yeni çıkan kanuna göre zorunluluk var mı ? Kimileri diyor hususi araçlar için bir kanun yok. Kimileri diyor şehirden şehire değişiyor. Kimileri diyor sadece çekici lastiklere zorunlu. Lütfen bana bu sorunun cevabını verir misiniz :) Arkadaşlarla iddaaya girdik girecez bu konuda.

Aşağıdaki yazıdan da anlaşılacağı gibi "şehirler arası seyahat eden!" sadece ticari araçlara 1 Aralık - 1 Nisan arası zorunludur. Ticari faaliyet göstermeyen bizimki gibi hususi otomobiller için kanuni zorunluluk olmamakla beraber şahsi fikrimce takılması "gereklidir".

Selamlar.

Referans metni:

Kış lastiği kullanımı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca hazırlanan ve 8 Kasım 2012 tarih ve 28461 sayı ile Resmi Gazete’de yayınlanan, ‘Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut, Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik’ ve buna bağlı olarak yayınlanan genelgeler ile düzenlenmiştir.

Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden; kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet ve ‘A türü yetki belgeleri’ne kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

Eger ki valilik HUSUSİ ye zorunlu diyorsa ve bu yonde karar çıkardıysa mecburen hususilerde takmak zorunda...
Isparta-Burdur da demişler sagolsunlar , burada zorunlu hatta beni çevirdiler ve kontrol ettiler.
Hususilerinde zorunlu oldugu iller 28-30 adet falandı yanlış hatırlamıyorsam.

Eger ki valilik HUSUSİ ye zorunlu diyorsa ve bu yonde karar çıkardıysa mecburen hususilerde takmak zorunda...
Isparta-Burdur da demişler sagolsunlar , burada zorunlu hatta beni çevirdiler ve kontrol ettiler.
Hususilerinde zorunlu oldugu iller 28-30 adet falandı yanlış hatırlamıyorsam.

Doğrudur verdiğiniz bilgi. 54 kent var, kentler şöyle:

AĞRI

AMASYA

ANKARA

ARTVİN

BİLECİK

BİTLİS

BOLU

BURDUR

BURSA

ÇANKIRI

ÇORUM

DENİZLİ

EDİRNE

ELAZIĞ

ERZİNCAN

ERZURUM

ESKİŞEHİR

GÜMÜŞHANE

HAKKARİ

ISPARTA

İSTANBUL

KARS

KASTAMONU

KAYSERİ

KIRKLARELİ

KIRŞEHİR

KOCAELİ

KONYA

KÜTAHYA

MANİSA

MUŞ

NEVŞEHİR

NİĞDE

SAMSUN

SAKARYA

SİVAS

TEKİRDAĞ

TOKAT

TUNCELİ

UŞAK

VAN

YOZGAT

ZONGULDAK

AKSARAY

BAYBURT

KARAMAN

KIRIKKALE

BATMAN

ŞIRNAK

ARDAHAN

IĞDIR

KARABÜK

DÜZCE

vay arkadaş ıspartaya yada burdura geçelim desek antalyadan demekki ceza yiyecez... şubattada ankaraya gideyim diyordum :(

ortada her sene dolanıyor bu muamma. ama kanunla ama valilik kararıyla bu lastiğin zorunlu olduğu iller var. eğer bu illerden birindeysen zorunlu. buna rağmen diretiyorsa arkadaşların lastik denetimleri oluyor yer yer, yazlık lastiklerle geçir denetimin olduğu bir yerden uygulamalı öğrensinler ;)

Anlayamadığım bir husus, valiler bu iş için yetkili midir? Yani valiler yasal zorunluk olmayan bir şeye kendi emirleri doğrultusunda ceza yazdırabilirler mi? Bence cevap hayır. Ama yasada "valiler bu uygulama için yetkilidir" diye bir not ekli ise yapacak bir şey yok. Ülke genelinde hususi araçlar için bu sene kış lastiği uygulaması yok.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 20:56 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 20:49 ----------

Sorumun cevabını bu mudur? Sanki değil gibi

KIŞ LASTİĞİNİ HANGİ ARAÇLAR TAKMAK ZORUNDA?
Yönetmelikteki kış lastiği takma zorunluluğu, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor. Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU ARAÇLARIN HANGİ DİNGİLLLERİ İÇİN GEÇERLİ ?
Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.
Kamyonet, minibüs ve “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastikleri ile yarı römork ve römorkların frenleme tertibatı bulunan dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞUNUN ŞEHİRLERE GÖRE UYGULAMASI NASIL OLACAK ?
Her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemle ve varsa Bakanlıkça belirlenen arttırımlı sürelerle sınırlı olmak üzere şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili hususlar ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve uygulanır.
Bu illerde bulunan yol kenarı denetim istasyonlarında bu husus dikkate alınır.

Hususilere valiliklerce karar alınması bence yerinde. O ilin hava şartlarını en iyi bilecek kurum valiliktir. Bakanlık Ankara'dan bütün illerin hava şartlarını bilemeyebilir. Gerçi kapsamlı bir araştırma yapılırsa buna da karar verilebilir elbette.

Sonuç olarak il il ayrı ayrı kış lastiği uygulaması getirilmelidir. Atıyorum Hatay'ın neresinde kış lastiğinde kullanayım? Ya da adam Erzurum'da ise kış lastiksiz ne yapacak?

Yerel idarelerin bu konuda görüş bildirmesi ve bakanlıklarca yürürlüğe konması ne uygunu olacaktır.

Hususilere valiliklerce karar alınması bence yerinde. O ilin hava şartlarını en iyi bilecek kurum valiliktir. Bakanlık Ankara'dan bütün illerin hava şartlarını bilemeyebilir. Gerçi kapsamlı bir araştırma yapılırsa buna da karar verilebilir elbette.
Sonuç olarak il il ayrı ayrı kış lastiği uygulaması getirilmelidir. Atıyorum Hatay'ın neresinde kış lastiğinde kullanayım? Ya da adam Erzurum'da ise kış lastiksiz ne yapacak?
Yerel idarelerin bu konuda görüş bildirmesi ve bakanlıklarca yürürlüğe konması ne uygunu olacaktır.

Çok doğru, bakanlar Ankara'dan her şeyi net göremiyorlar ama çıkardıkları en ufak bir yasa bile bütün ülkeyi bağlıyor. Tartışmasız valiler veya yerel yöneticiler görev yaptıkları ilin durumunu Ankara'daki kişilerden çok daha iyi bilen kişilerdir. O nedenle özellikle valilere gereken yetkiler verilmelidir ama bu yetkiler de yasada veya kararnamede açık açık belirtilmeli ki sonradan işin suyunu çıkarmasınlar (Afyon valisinin uygulaması gibi :mad:)

Geri