Kış Lastiği Uygulaması

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan firakog
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: Kış Lastiği Uygulaması

Astra g aracımda bile kış lastiği kullanmış biriyim kuru ve hafif ıslak zeminde kimse bana kar lastiği demesin kaç kez kaydığını bilirim. Ben şu görüşte değilim ne gerek var falan şeklinde ama bunun içinde ceza yemem Aslan besleyen yemini esirgemesin iyi güzel hoş benzin fiyatları artarken de göreceğim ben ne diyorum kar yağdığında kış lastiği olmayanı cezalandır ama havalar daha bu hafta 7 derecenin altına düştü sen bana Ekim'de takmıyorum diye ceza yazarsan işte orada sıkıntı var ben bunu bahane edip ceza yazacak polislerden bahsediyorum

Arkadaşlar şu an sahip olduğum aracım benim 4. aracım ama ilk defa bu aracıma kış lastiği taktım ve kış lastiği ile ilk şehir içi ve şehirler arası deneyimimi bugün yaşadım. Kesinlikle çok farklı daha önce gereksiz gören arkadaşlar mutlaka denemeli ve aradaki farkı görmeliler.

Kış lastiğiyle tanışmam 2001 yılında olmuştu o zamanlar Türkiye'de pek bilmezdik. Bursa'dan Uludağ'a çıkan taksiye binmiştik arkadaşlarla. O kartal karış karın üzerinde keçi gibi çıkıyordu. Bu vesile ile böyle bir lastik olduğunu öğrendim. O sezon değil ama 2002 sezonundan bu yana her aracımda kışın asla 4 mevsim lastik kullanmadım. O seneler istanbulda çok kar oldu 3-4 sene boyunca. Fazla da bilinmemesinden dolayı herkes patinaj çekip kalırken aralarından keçi gibi çıkınca herkes adam ne şoför be zincirsiz nasıl çıkıyor diyordu. Bugüne kadar kaç kez rezillikten kurtardığını ve kaza yapmaktan kurtardığını hatırlamıyorum. Sadece karda da değil bir gece Haliç köprüsünde aniden gizli buzlanmada önüm birden karıştı kayan kayana vuran vurana ben de iyi süratli gelirken aralarından Allah'ın da yardımıyla slalom yapıp kurtardım. p gece o kazarlrda bir kişi hayatını kaybetti hatırlayanlar olacaktır. Diyeceğim kar olmasa bile nerede hayat kurtaracağı belli olmaz.

Sürekli kar yapan yerde zaten zincir yada kış lastiği olmadan hareket edemezsiniz dolayısıyla can güvenliği zaten söz konusu değil ama istanbul gibi kışın değişik iklim koşulları sergileyen bir yerde can kurtarır.

Kışın havaların çok soğuk olduğu buzlanmaların olduğu, kar yağdığı yerlerde kış lastiğinin zorunlu olmasını anlıyorum ama İzmir, Adana, Antalya gibi kışları soğuk olmayan yerlerde zorunlu tutmaları bana anlamsız geliyor.

Erhan42 link' Alıntı:
Kışın havaların çok soğuk olduğu buzlanmaların olduğu, kar yağdığı yerlerde kış lastiğinin zorunlu olmasını anlıyorum ama İzmir, Adana, Antalya gibi kışları soğuk olmayan yerlerde zorunlu tutmaları bana anlamsız geliyor.
bana adanada kış lastiği takmıyorum diye ceza kessinler mahkemede görüşürüz

sallierim link' Alıntı:
bana adanada kış lastiği takmıyorum diye ceza kessinler mahkemede görüşürüz

Aynen. Daha önce de dediğim gibi farklı coğrafi bölgeler baz alınarak verilmesi gereken bir karardı bu. Mersin'de kar kelimesini kullanmazlar bile, kış lastiğini zaten ara ki bulasın.

Bu arada bizim araçların fabrika çıkışında ki Hankook'lar gayet konforlu ve sessiz acaba konfor lastiği falan mı.

54 il için geçerli bu genelge dostlarım. İzmir, Antalya, Adana falan yok bu iller arasında. Yani şehirlerarası yol yapmayacak olanlar takmak zorunda değil. Liste aşağıdaki linkte mevcut.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25373597.asp

Geri