Kutup başı ısınma

hatayh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracımın Eksi kutup başı ısınıyordu. Çok usta gezdim söylenmeyen sebep kalmadı en son kutup başını değistirdim sorun düzeldi. Ama şimdi ara sıra Artı ve eksi kutup ısınıyor. Fikri veya tecrübesi olan arkadaardan yardım bekliyorum. Teşekkürler...

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Akü baş şüphelidir.

Kaçak testi yapar gibi test yapabilirsiniz, ama sorunun cevabı bu olamaz. Forumda konuları var. Aracınızın çektiği akımı görün.( Buna dayanacak kaliteli cihaz ve kablo bulunmalı, [MENTION=13380]ethembozkurt[/MENTION] detaylı bilgi verecektir.) Nedeni ise, çok akım çekilse, akü bitecektir yada şarj lambası yanacaktır.

Büyük ihtimal akü sıkıntılı ise, büyük sorunlara yol açabilir.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
72 lik mutlu akü alıp taktım bende 1 yıl olmadı. şarjındada sıkıntı yok aöa kutup başı ısınma sorunu benim astradada var. 2 adet kutup başı aldım azıcık kaliteli cinsinden ve değiştiricem boş bir zamanda.

tahminim aracın üzerindeki şase ve + kablolar sanki biraz ince geliyor. şarj dinamosunun + çıkışından aküye ve akünün - kutbundan motora ve şaseye ek kalın kablo çekmeyi düşünüyorum güçlendirme adına.
fakat şarj dinamosunun arkası pek gözükmüyor elinde şarj dinamosunun arka kısmını gösteren fotoğraf olan varsa paylaşabilirmi?

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam kutupbaşının ısındıgını ilk nasıl tespit ettiniz

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hatayh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam kutupbaşının ısındıgını ilk nasıl tespit ettiniz

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tesadüfen, elim değdi. Kutup başını değiştirdim ısınma olmadı. Aracı çalıştırınca 1 dakika geçmeden ısınmaya başlıyordu ütü gibi. Fakat şu an akü ışığı siyah ve 5-10 km yol gidince ısınma oluyor aceba akü şarj oluyor diyemi bilmiyorum.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
akünüz iyi şarj dinamosu sağlamsa ısınmaması lazım.ciddi bir ısı varsa Allah korusun araçta yangın bile çıkarabilir.teori üretmiyorum ama akü patlaması kötü bir olaydır patlamadan ziyade yangın çıkarabilir.
bu arıza sürecinde mutlaka yangın söndürme tüpü bulundurun aracınızda geçmiş olsun

kecik79

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar yeni konu açmak istemedim fakat cevap alınamamış. Benim de astra 1,3 cdti arabamda geçenlerde tesadüf fark ettiğim akü eksi kutup başı ısınması var sorun ne olabilir ve de ciddi bir ısınma resmen ütü tabanı sıcaklığına geliyor.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar yeni konu açmak istemedim fakat cevap alınamamış. Benim de astra 1,3 cdti arabamda geçenlerde tesadüf fark ettiğim akü eksi kutup başı ısınması var sorun ne olabilir ve de ciddi bir ısınma resmen ütü tabanı sıcaklığına geliyor.

öncelikle kutup başını zımpara ile temizleyin. ve sonra sıkıca takın. sonra tekrar kontrol edin aracı kullanıp. ısınma devam ediyorsa elektrikçiye gidip akünüzün durumunu ve şase kablosunu ve hatta şarj dinamosunu kontrol ettirin...

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Isınma genelde oksitlenme gibi durumlarda iletkenlik azaldığı için görülür.
Oksitlenme yok ama ısınma varsa kutup başlarını gerçekten kaliteli bir kutup başı ile değiştirin. Akü başlarını ince zımpara ile temizleyip, kutup başının akü başına tam temasını sağlayın. Mümkünse temas yüzeyini artırın.