niye kendi aracımızı üretmiyoruz!!!

Vladimir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

TuorAncalime

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla çizimler gerçekten hoş inşallah bu çizimleri yollarda görürüz bi gün çağın ilerisinde çizimler harika hatta.
Çok zor bi iş hakkaten umarım aklı başında biri çıkarda olabilicek bi projeyle. Yerli üretim bi aracımız olur

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada yanlış bir fikri düzeltmek istedim. Hiçbir otomobil firması en küçük civatasına kadar kendi üretmez. Belli başlı ana parçalar vardır, üretir bazı sistemleri ürettirir. Hatta bazı kendi yaptığı parçaları belirli kalite sistemleri dahilinde alt yüklenicilere ürettirir.

Örneğin; Man firmasının otobüsleri var ve Ankara'da havaalanı yolunda fabrikası. Belki aranızda gören olmuştur. Burası otobüslerin, kamyonların şaselerini kendi tezgahlarının haricinde çoğunlukla sincandaki bir imalat fabrikasına veriyor. Tek başına hiçbir fabrika yeterli kalmaz. BMW bile ön konsoldaki bir çok aksamı tedarikçilerine yaptırıyor ama tabi belirli kalite standartları dahilinde kalite kontrolden geçirip onaylayıp teslim alıyor. O yüzden en ufak parçasına kadar kendimizin ürettiği bir otomobil çok zor. Ancak üretimdeki belirli parçaları kendi fabrikası ve alt yükleniciler ile paylaşan bir fabrika olursa olur.

Bunun yanında yapacak teknolojimiz yok diyenlerin ve öööyle bildiğiyle oturup kalanlar zaten bu ülkeyi sanayi alanında ileri götüremezler. Teknolojimiz var. İnanın var. Bilmediğiniz ne üretim teknolojilerimiz var saymakla bitmez. Sadece paramız yok, yatırım yapacak risk alacak yöneticiler yok.

Kendi uçağımızı yapıyoruz da kendi otomobilimizi neden yapamayalım sizce ?

TuorAncalime

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla o kadarını bilemem daha detaylı inceleyemedim ama kaputu açtım görebildiğim roleler akü kablolar vs. hepsinin üstünde delphi yazıyodu

atomkarinca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Acaba kendi markamızla ne üretiyoruz ?
Adı Türk Sanı Türk kaç markamız var dünyaya taşıdığımız ?

Vladimir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla o kadarını bilemem daha detaylı inceleyemedim ama kaputu açtım görebildiğim roleler akü kablolar vs. hepsinin üstünde delphi yazıyodu
delphi 265 ülkede fabrika sahibi bi firma 9 ay kadar izmir fabrikasında çalıştım iyi biliyorum içerisi bnm corsada da Avusturya üretimi yazıyor.

iason

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dünyaca ünlü Türk firmaları..
Mavi Jeans.. Reklamları mübalağa değil, NY'da 5th Avenue'da eşşek kadar reklamını görünce insan gururlanıyor.
Beko.. Tüm dünyaya satılan, Arçelik'in ihracat markası.. Hiç mi denk gelmediniz Premiere League maçlarında reklam panolarında.
Aksa.. Jeneratör olan değil.. Akrilik Kimya Sanayii.. Tek çatı altında dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi.. Şu anda dünyanın 3. karbon elyaf (formula 1 arabalarının yapımında kullanılan, aluminyumdan kat kat daha hafif ama kat kat daha dayanıklı bir kompozit malzeme) üreticisi..
Vestel.. Avrupa'nın tek LCD panel üreticisi Manisa'da..
Prag'ın banliyösündeki bir otelin yanındaki ufak markette, her ne kadar sevmesem de, Ülker Negro satıldığını görmek gururunu okşuyor insanın..

Bunlar ilk aklıma gelen markalar.. Hepsi özbeöz Türk markaları, hepsi de dünyaya yayılmış durumdalar.. Yığınla da üretici firma tanıyorum, henüz iç piyasaya fatura kesmemiş, sadece ihracat çalışan..(sac presciler, pneumatikciler vs..)

Yanisi şu, dünyaya açılmış markalarımız yok değil, var, bunları başaracak insan gücüne de, teknolojiye de, zekaya da, mühendisliği de sahibiz.

He peki, her şey var da neden kendi otomobilimiz yok..? Çünkü gerek yok..

Daha önce de yazmıştım, Türkiye tarım devrimini tamamlayamadan sanayi devrimini yapmaya çalıştığından endüstiyelleşmemiz geç oldu. Bugünün kalbur üstü otomobil firmaları 2 yüzyıl önce kuruldu.. Kaldı ki kendi otomobilini üretme lüksüne sahip olmayan tek ülke biz değiliz. Kanada, ki G8 üyesidir, üretmiyor kendi otomobilini. AB'nin 25 üyesi var, bu üyelerden 7 tanesi kendi otomobilini üretiyor; Almanya, Fransa, İngiltere, İsveç, İtalya, İspanya ve Çek cumhuriyeti; ki VW güdümündeki son iki tanesinin ne kadar kendi otomobillerini ürettikleri tartışmalıdır bence.. Geri kalan ve aralarında Danimarka, Hollanda, Finlandiya gibi endüstriyelleşmiş ülkelerin de 18 ülkenin kendi otomobili yok.. Zaten gerek de yok..

TR'nin oturmuş bir üretim potansiyeli var ve bu potansiyeli dünya markalarıyla da kullanıyor (Fiat, Renault, Hyundai, Honda, Ford, Toyota) üstelik bazı modellerin üretim üssü de Türkiye'de.. Bence başlı başına ciddi bir üretim teknolojisine sahip olmaktır bu. İlla kendi markalarımızla dünyaya açılacağız diye birşey yok. Üzerinde Made in Turkey yazan her ürün ülkemin bir onurudur benim için..