opel corsa 1.2 rölanti sorunu ve stop etme

korkmazmesut

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opel corsa 1.2 rölanti sorunu ve stop etme( resimli anlatım )

arkadaşlar foruma yeni katılıyorum. araçtan şikayetlerim şu şekildeydi. aracım 2007 model 1.2 benzinli 25.000 kmde aracımda rölanti devri sabit durmuyordu ilk zamanlarda çok fazla önemsemedim ama aracım seyahat esnasında kendiliğinden stop etmeye başlayınca sorunu araştırmaya başladım.Forumda okuduğum şikayetlerden yola çıkarak aracımın rölanti kelebeğinde veya GDR sisteminde sorun olabileceğini düşündüm. Aracımın hortum ve rölanti motorunu söktüğümde karşılaştığım manzarayı size anlatamam 25000 km de benzinli aracımın rölanti kelebeği resmen reçine gibi katran bağlamıştı. hemen benzine yatırıp fırçayla güzelce fırçaladım. Hortumların içi dahi inanılmaz tıkanmıştı. Aracımı 16000 km de ikinci el olarak almıştım. yani benden önceki sahibi acaba kalitesiz yakıtmı kullandı bilemiyorum ama son zamanda artan şikayetlerden sonra sürekli yakıt aldığım istasyondanda soğudum açıkçası. aracımın sökebileceğim tüm yakıt aksamını söküp temizledim ama içim hala rahat değil. hortum ve rölanti kelebeği o hale geldiyse motorumun içi ne durumdadır allah bilir. o yüzden ne şekilde temizleyebiliriz konusunda sizden yardım rica ediyorum acaba katkı kullansam faydası olurmu? Birde foruma nasıl resim ekliyorsunuz yaptığım işlemlerin hepsini resimledim diğer arkadaşlarada faydası olması açısından çektiğim resimleri eklemek istiyorum cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Son düzenleme:
würthün katkı maddesini full depoya 1 kutu katarak aracı yüksek devirde kullan depo bitene kadar.fayda etmezse carbon clear yaptır

ilginize teşekkür ederim würth 'ün adı yada kodu varsa paylaşırsanız memnun olurum..

fotolar

Ekli dosyalar

• motor.webp
    motor.webp
    47.2 KB · Görüntüleme: 138
  • kelebek üstten.webp
    kelebek üstten.webp
    47.2 KB · Görüntüleme: 129
  • kelebek alttan.webp
    kelebek alttan.webp
    53.4 KB · Görüntüleme: 119
  • hortum1.webp
    hortum1.webp
    35.2 KB · Görüntüleme: 116
  • hortum2.webp
    hortum2.webp
    38.8 KB · Görüntüleme: 106
buda temizlik sonrası resim ama motor resiminde EGR'yi bulamadım bilen arkadaşlar varsa resimde işaretleyebilirmi?

Ekli dosyalar

• kelebek temiz.webp
    kelebek temiz.webp
    44.8 KB · Görüntüleme: 116
motorun sağ kısmına doğru bakarsan bulabilirsin forumda artırsan resimlerini bulup daha kolay olur.würthün benzinli enjektör temizleyicisi dersen sanayide her dükkanda olur.

Bunlara rağmen şikyetlerin devam ediyorsa rölanti ayar şalteri diye bişey var onu değiştirttir.

Aynı sorun benim astra F de vardı. Carbon clear, EGR temizletmem fayda etmedi. Arabayı boşa alınca stop ediyordu. Özellikle Kasım ayında oluyordu birde Mart Nisan gibi oluyordu. Rölanti göstergeside sürekli oynuyordu.

arkadaşlar Corsa D 1.2 nin EGR sinin yerini bilen yok mu bu forumda acaba?....

kardesim o parca egr... o akan su da motor suyu ... biraz motorun suyunu boslat.... ondan sonra sök.. egr yi temizle inindeki ventil hareket edecek hale gelince tak..tabii contaya yeni olsun... sonra motor suyuna ilave edersin eksileni...
yaliniz o yikaridaki hortumlarda kireclenme ilginc...sanki motor su almis gibi dikkatimi cekti..hani camur gibi yag balcigi gördümde kireclenme ilginc...
neyse gecmis olsun..kolay gelsin

Geri