opel vectra b yağ kaçırma

hakan56

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim aracım Opel Vectra B 1996 model 2000 motor 203 bin Km de sorunum yaklaşık bundan bir ay önce aracım hararet yaptı tamirciye götürdüm üst kapak conta yakmış dedi neyse motor açıldı üst kapak silindir de gitmiş tüm parçaları sıfır olarak temmin edip aracı çalışır hale getirdik ama külbütör kapağı dediğimiz yerden yağ atmaya başladı neyse külbütör kapağı ve contasını originleri değiştirdik ama sonuç aynı yağ kaçırmaya devam ediyor buji yatakları olduğu gibi yağ doluyor bir kaç kez açıp yağı temizledi yalıtım maddeleri sürdü durum aynı ve ben şu an aracı bu şekilde kullanıyorum ne yapmam gerekiyor lütfen bana yardımcı olun... Kafayı yemek üzereyim (sat kurtul demeyin bu halde satarsam zararım çok olur) :confused:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kapağı takmadan önce bakın tüm conta gelen kızımları kapak dahil tamamen yağ kirden temizleyin, sonra güzelce nitro veya balata temizleyicisi vs kupkuru hale getirin,azıcık yağ olsa ordan kaçırır bu iş silikonlama ile olacak iş değil artı o silikonun fazla olması kamşafta zarar veri veya yağa karşısa mazallah bir yerleri tıkar vs.
siz kapağı sökün dediğimi yapın ve buji yataklarındaki yağı enjektör ile çekin ucuna ince hortumda takabilirsiniz iğne gelen yere(bu bildiğimiz tek kullanımlık iğne enjektör dediğim)sonra yeni conta ve o ringleri alın güzelce o ringleri hafif tutacak şekilde conta silikonu ile tutturun sonra contayı yerine oturtun. yarım ay biçimindeki sert olan yerleri hafif oturan yerlerine silikon koyun sonra kapağı dikkatlice oturtun ve ortadan dışa doğru dairesel hafi tutacak kadar sıkın,sonra gene aynı şekilde 8Nm Tork anahtarı ile sıkın (dairesle olarak orta mesela iç vidandan dış vida sonra dış vida sol sonra iç sol sonra iç sağ sonra dış sağ ve böylece elips şekilinde dışa doğru) inşallah anlatabildim

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Conta original olsun, sıkma sıralaması ve torku önemlidir. Tork anahtarsız sıkıyorsa o usta falan değildir. Bin kez yazdık 8nm ile sıkılması gerek, ne çok ne az. Conta kesinlikle original olmalı ve belirli yerlerine sadece sıvı conta uygulanmalı. Kapak iyi temizlenmeli. Külbütör kapağı kolayca eğilmiyor.