Opel Vectra C 2003 Direksiyon Hidroliği Ekleme ?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan BatuhanK
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

BatuhanK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel Vectra C 2003 model aracım direksiyon hidroliği kaçırıyor, kutu tamir edildi ama sorun geçmedi kaçırma devam ediyor, şu an iyice sertleşmiş durumda ve katır katır ediyor, arada bir ustaya ekletiyordum ama tam yerini hatırlamıyorum, 2004 sonrası ekleme yeri kolay bir yere çekilmiş olması lazım ama C kasanın ilk senesi olan 2003 te zor bir yerde olması gerekiyor, tam yerini bilen ve ulaşmam için neleri tam olarak sökmem gerekiyor tarif edebilecek olan var mı?

Öncelikle geçmiş olsun..Aslında direksiyon hidroliği kaçırma ya da direksiyon pompası arızası vectra c lerde kronik bir sorundur..Bu tamiri mümkün bir mesele aslında ya da bebeklik kusuru der çoğu insan vectra c için ama ben kabul etmiyorum..Çünkü bu sorun da tıpkı şahinlerin doğanların torpido kapaklarının çatlaması gibi,peugeotların son ve orta susturuclarının erken iflası gibi bile bile yapılmış..Çünkü servise çağırma ya da (bizim gitme) bahanesi..Bu her markada vardır..Sonuçta kapitalist bir dünyada yaşıyoruz..Hastalık varsa ilacı da vardır,pahalısı varsa ucuzu da vardır vs vs..

Benim aracım 2004 model ve direksiyon hidroliği kaputu kaldırdığınızda,aracın hava filtresinden süzülen havanın motora taşındığı sert plastik borunun (boğaz kelebeği girişinin) hizasında ve hemen altındadır..Benim de eklediğim 2 sene olmuştur..Şu an için bir sorun yok...Ben 2003 lerin farklı bir yerde olduğunu duymamıştım..Belki sizinki de tarif ettiğim yerde olabilir..Tekrar geçmiş olsun..

Teşekkürler. Evet kronik bir sorun. Daha önce isimli büyük bir opel servisinde yapıldı ancak sorun devam etti. Araç aslında tam olarak da benim değil babamın arabası. Ben sadece bakım vs kısmında ilgleniyorum bu yüzden kendi arabam onun arabası bunun arabası derken bu arabada direksiyon hidroliğini nereden nasıl ekletiyordum unuttum.

Kendi ustamın demesine göre motor sağ arka tarafında ama o benim de bildiğim kadarıyla 2004 sonrası modellerde o şekilde. Yalnız şu var ki babamın hatırladığı yer aynı sizin dediğiniz yer. Bahsettiğiniz yere ulaşmak için neleri tam olarak sökmem gerekiyor onu biliyor musunuz? Davlumbaz far sökmem gerekiyor mu? Zaten daha önce bir yerde ekletmiş, ekletirken her tarafı zorlamışlar bu yüzden tamponu da esnetmişler yerine de yerleştirmek için biraz dağıtıp toparlamayı düşünüyorum ama en azından doğru yerlere girmek adına tam yerini öğrenmeye çalışıyorum

Hayır; hiçbirşeyi çıkarmayacaksınız,sökmeyeceksiniz...Söylediğim yer; motorun tam arkasında kalıyor..Biraz aşağıda...Orada,orta kısımda, borular ve kablolar görünecek..Oralarda siyah kapaklı bir hazne...ona uygun hortum kullanmanızı tavsiye ederim ikmalde kayıp yaşamamanız için

Bugün ekleme işlemini yaptım. Sağ ön tekerin hemen iç tarafında kalıyor. Erişebilmek ve kapağını açmak için sağ ön davlumbazın ön tarafını sökmek gerekiyor. O aradan eli sokunca erişilebiliyor ve kapak açılabiliyor. Sonra yukarıdan bir hortum ve huni yardımıyla ekleme yapılabiliyor. Haznenin içinde filtre var. Bunu farkedene kadar yağın çoğunu dışarı döktüm. Ekleme yaparken ya aşırı yavaş ya da filtreyi çıkararak koymakta fayda var.

Geri