Oto satış ve devrinde noter kalkıyor

GALERİCİ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Oto satış ve devrinde noter kalkıyor

Araç devri, satışı ve tescil işlemleri noterler yerine emniyet müdürlüklerindeki, trafik tescil şubelerinde yapılacak.
2010 yılından itibaren araçların satış, devir ve tescil işlemlerinde herhangi bir vergi veya harç da alınmayacak.
Akşam Gazetesi'nin haberine göre, 1 Aralık 2009'da başlaması gereken uygulama noterlerin girişimleri sonucu hükümetin gündeminden çıkarılmıştı. Noterlere büyük gelir sağlayan ancak vatandaşa mali külfet getiren uygulama son dakika değişikliği olmazsa bu yıl sonu itibarıyla kalkacak. Noterleri devreden çıkaracak uygulama için Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Başkanlığı hazırlıklarını tamamladı.
Emniyet bu amaçla özel bir program geliştirdi. 'Araç satış ve devir projesi' 81 ildeki trafik tescil şubelerinin bilgisayarlarına yüklendi. Araç satış ve devir projesi ile ilgili tescil şubelerindeki polisler eğitime tabi tutuldu. 3.500 trafik polisine uygulamanın nasıl yapılacağı kurslarla öğretildi.
REHİN İŞİ YİNE NOTERDE
Yeni yıldan itibaren sadece rehin gibi mülkiyetinde muhafaza bulunan araçların satışları noterlerce yapılmaya devam edilecek. Bu araçların alıcıları adlarına bir ay içerisinde tescil belgesi alınması gerekecek. Ayrıca araçların yabancı kişi ya da tüzel kişilere satışı da yine noterler tarafından yapılacak. Araç devri, satışı ve tescili sırasında vatandaşlar noterlere 250 TL'den 600 TL'ye kadar para ödemek zorunda.

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Değişen hiç bir şey olmaz.
Notere gidildiğinde yasal olarak veriliyor, Şimdi vergi ve harç yok güzelde dayatma ile bağış ve yardım adı altında dosya'ya iliştirilen makbuz ile beraber paralar yine toplanacak .:(

mratoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
trafik tescillerdeki yavaş çalışmalar takipçiler hatırı sayılır kişiler derken günlerimizde trafik şubelerde geçer artık buda işin diğer boyutu

Emre_H7070

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Olaya öyle bakmayın Türkiye de kaç tane Noter var kac tane trafik tescil subesi var kuyrugu siz düşünün.İkincisi yine yeni bi rant dogacak nasıl ruhsat alma işleminde özel trafik müsavirlerine gidiyorsak yine aynı sekilde git oraya para ver sonra gel Trafik tescil subesine para var.Ruhsatı üstünüze trafik tescil subesinden geçiriyorsunuz ama ruhsatı adınıza cıkartmak için bile Özel trafik müsavirliğine gönderiyor sizi trafik subesinde calısan memur.Aslında trafik tescil subesi yapması gerekirken özel trafik müsavirliğine yönlendiriyo sizi.Hem trafik müsavirliğine para verceksiniz hemde trafik tescil müdürlüğüne.Bedava alım satım olsun.Tükürdüğümü yalıycam iddaa ediyorum.

Emre_H7070

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birde orda calısan memurlara asla güvenim yok.2. aracımı yeni aldıgım zaman sultanbeyli trafik tescil subesine gittim neyse yukarda yazdıgım olaylar harfiyle oldu.Neyse trafik müsavirliğinden kagıtları doldurduktan sonra tekrar trafik tescil e gittim ve dedim ki: aracı bu sekilde nasıl kullanıcam yani eve dönücem vs 3 gün söylemişlerdi geri gelip ruhsatı almam için.Memur dedi ki:Bizde oldugunu söyle bişey olmaz.Neyse öyle sey mi olur dedim arabayı calan trafik tescil de der o zaman.Aklıma fotokopi cektirmek geldi neyse cektirdim de.Sonra ertesi gün cevirmeye girdim ve fotokopi olmasına ragmen aracım baglandı.İşin aslı fotokopiye noter de "aslı gibidir" mühürünü vurmak gerekiyomus.Arac baglandı mecburen parayı da verdik.Sonra gittim Sultanbeyli Trafik Tescile müdür e cıktım kim oldugunu hatırlıyomusun dedi gittik asagıya adam inkar etti.Ben hiç öyle sey söyler miyim diye.Cogu devlet kurumunda calısan personel cahil halbuki işin ehli olan insan bana der mi bizde oldugunu söyle bişey olmaz diye.

ugurserhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değişen hiç bir şey olmaz.
Notere gidildiğinde yasal olarak veriliyor, Şimdi vergi ve harç yok güzelde dayatma ile bağış ve yardım adı altında dosya'ya iliştirilen makbuz ile beraber paralar yine toplanacak .:(

Aynen katılıyorum bu haber karşısında ferleri sönen gözler yerine mutlaka başka gözler parlamıştır.Noterler nihayetinde ticarethane mantığında olduğu için bir şekilde sistem işliyordu.Şimdi vay mersedes ve bmw cilerin haline ferrari alım satımını düşünmek bile istemiyorum.Bu yaşıma geldim daha "buyrun nasıl yardımcı olabilirim" diye kurulan bir cümleyi resmi makamdan duymadım.Huylanıyorum ki öyle böyle değil ;bütçe açığı için şeytanın bile aklına gelmeyen yerden vergi türeten bir programda bu işlemin noterden alınması hayra alamet değil.

SEVGİLER SAYGILAR

Capt.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
paylaşım için teşekkürler

mustafagokay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Noterler nihayetinde ticarethane mantığında olduğu için bir şekilde sistem işliyordu. SEVGİLER SAYGILAR

Satışlarda alınan bedellerin aracınızın marka ve modeline göre belirlenmiş harçlardır. Hiçbir Noter insiyatif kullanarak Devletin harcını az yada çok alamaz.

Bu yaşıma geldim daha "buyrun nasıl yardımcı olabilirim" diye kurulan bir cümleyi resmi makamdan duymadım. SEVGİLER SAYGILAR

Sözüm meclisten dışarı ama, birçok insanlar ben devlete vergi veriyorum, yani senin maaşını ben ödüyorum ben senin patronunun yaklaşımı içinde bizimle (kamu personeliyle) konuşuyor. İlk yaklaşımında bile tehditkar söylemlerle bize baskı kuruyor.

Kişinin size yaklaşımı neyse, sizde bir zaman sonra aynı düzeyde konuşmaya başlıyorsunuz.

ama Resmi Dairelerde çok sayıda iyi niyetli çalışanda var... Resmi veya özel her iş kolunda yanlış, eğitimsiz, anlayışsız ve kötü niyetli insanlar var.

Son düzenleme:

kfancareri

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Kalkacak ama vakıf makbuzları vesaire cirit atacak

barıs_koc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Satışlarda alınan bedellerin aracınızın marka ve modeline göre belirlenmiş harçlardır. Hiçbir Noter insiyatif kullanarak Devletin harcını az yada çok alamaz.

Sözüm meclisten dışarı ama, birçok insanlar ben devlete vergi veriyorum, yani senin maaşını ben ödüyorum ben senin patronunun yaklaşımı içinde bizimle (kamu personeliyle) konuşuyor. İlk yaklaşımında bile tehditkar söylemlerle bize baskı kuruyor.

Kişinin size yaklaşımı neyse, sizde bir zaman sonra aynı düzeyde konuşmaya başlıyorsunuz.

ama Resmi Dairelerde çok sayıda iyi niyetli çalışanda var... Resmi veya özel her iş kolunda yanlış, eğitimsiz, anlayışsız ve kötü niyetli insanlar var.

kesinlikle katılıorum. genelleme yapmak çok yanlış....