otomatik vites arızası

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan fayfay
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

fayfay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar selam benim araç 2.0 vectra cd yol bilgisayarında otomatik airboox yazıo kontağı açıp kağttığım zaman herhangi problem vermiyo ve araba ısınıca hiç problem kalmıyor genellikle soğukken oluyor 2 haftada 1 bu arıza veriyor. vites geçişlerinde hiç bir problem yok yağ gibi akıyor arkadaşşlar yardımlarınızı bekliyorum:confused::confused:

yavaş yavaş şanzuman arızası geliyo galiba,soğukken aracında çekme problemi var mı? eğer varsa sonucunu söliyeyim sana şanzuman balataların bitiyo,ama selonoiddede bi problem olabilir,şanzuman yağı ısınınca arıza geçiyo olabilir.bendede aynı araçtan var,automatic gear box arızası verdi ve tech2 ye bağladığımızda 2 arıza kodu verdi sonundada şanzuman komple devre dışı kaldı,araba hiç yürümedi yerinden.sen aracını tech2 ye bağlat arıza kodlarına baktır.

aynı arıza bende de var ve bu formun bır cok yerıne yazdıgım halde kımse cvp vermıyor ne oldugunu bılen yok sanırım... benım de ısınınca sorun kalmıyor sadece sabah ılk calıstırınca yazı cıkıyor ve ısınınca yok oluyor ondan sonrası yag gıbı akıp gısıyor araba...

Arkadaşlar benim otomatik şanzımanda da sorun başlayacak gibi belkide balata zamanı gelmiş olabilir;
Motoru boşta gazlıyorum gayet normal ses veriyor vitese takıp gazladığım zaman cırtlak bir ses geliyor. Henüz daha bir şanzıman arızası vermedi sanırım yarın tekrar gidip baktırıcam tech 2 ile, arabadan inerken kapıyı açınca hafiften balata kokusuna benzer bir koku geliyor. 2 Haftadır 800tl masraf ettim katalizör ve benzin deposu dolum ve havalandırma borusunu değiştirdim. Birde bu şanzıman arıza çıkarırsa yandımki ne yandım. :(:(:(:(:(:(
Otomatik şanzımanda balata ile ne bakımlar yapılır bilgi verirmisiniz. kaç lira masraf var dersiniz veya avrupa yakasında en uygun nerede yaptırabilirim, yorumlarınızı bekliyorum...

Bizim 1991 model emektarda da buna benzer bir durum var ustam teşhisi tam koyabilmek için otomatik vites uyarı ışığı yandığı zaman gel bakalım diyor ama ben servise gidene kadar arıza falan kalmıyor. Yazın ve araç sıcakken hiçbir sorun yok. Yanlız bizim aracın otomatik vites uyarı ışığı yandığı zaman vites D konumundayken aracın kalkışı ve hızlanması nazlı oluyor, o nedenle biz de manuel olarak 1-2-3 yapıyoruz. Bizim hanım işi çözmüş. Sabahları aracı ısınana kadar fazla sıkıştırmadan kullanıyor (aracı devamlı "D" konumunda kullanır), ısındıktan sonra hiçbir sorun yok spor kullanımmış, roketlemekmiş banamısın demiyor.

* Bu arada ben geçen sene başka bir nedenden dolayı şanzumanı açtırmıştım balata normaldi.

Son düzenleme:
şanzıman arızası 1 bilemedin 2 haftaya gelir inşallah gelmez ama gelecek gibi sen yol yakınken gidip bilgisayara bağlat yol yakınken halletsinler

Aracınız ilk çalıştığında S modu kendi kendine yanan arkadaşlar olursa şartel denen bir parça var onun içi pislik doluyor temizlenip yerine takıldığında bu sorun ortadan kalıyor. başıma geldi paylaşmak istedim belki bir arkadaşımıza fayda eder.

arkadaşlar selam benim araç 2.0 vectra cd yol bilgisayarında otomatik airboox yazıo kontağı açıp kağttığım zaman herhangi problem vermiyo ve araba ısınıca hiç problem kalmıyor genellikle soğukken oluyor 2 haftada 1 bu arıza veriyor. vites geçişlerinde hiç bir problem yok yağ gibi akıyor arkadaşşlar yardımlarınızı bekliyorum:confused::confused:
arka fren lambalarin yaniyormu? eger yaniyorsa isininca geciyor diyorsun..soguk iken yag seviyesine baktinmi?
birde ariza kodu olsa cok iyi olurdu...fites konumu sensorumu yoksa devir sensorumu yani burdan zor cevap vermek..ama önce arka fren lambalarina bak sabah onra yag seviyesine..bak motoru calistir,p konumundan d ye getir tekrar p ye bir iki defa sonra seviyeyi cubugu cikar toz birakmayan bir bezle sil bak..kolay gelsin
ha bu arada colt seviyesinden ölc yagi

şanzıman arızası 1 bilemedin 2 haftaya gelir inşallah gelmez ama gelecek gibi sen yol yakınken gidip bilgisayara bağlat yol yakınken halletsinler

İlker benim 21 yaşındaki ihtiyar (265.000 km de) yaklaşık 4 senedir böyle. Yazın hiç sorun yok, soğuk havalarda araç ısınana kadar bu haltı yaptığına göre galiba romatizmaları azıyor :D.

Aracınız ilk çalıştığında S modu kendi kendine yanan arkadaşlar olursa şartel denen bir parça var onun içi pislik doluyor temizlenip yerine takıldığında bu sorun ortadan kalıyor. başıma geldi paylaşmak istedim belki bir arkadaşımıza fayda eder.

Mantıklı. Soğuk araçda giderken gaza fazla yüklenince "S" ışığı yanıp yanıp sönüyor, aracı durdurup kontağı açıp kapatınca "S" ışığı bazen düzeliyor bazen de araç ısınana kadar düzelmiyor :(. Soğuk yağ akışkan olmadığı için ısınıp akışkanlık kazanana kadar sorun yaratıyor olabilir.

Vallahi bende olan sorun bu şekilde idi. İlk çalışmada birden S lambası yanmaya başlıyordu. Sonra araç yerinden kalkamıyordu. Başıma resmen bela oldu idi. Sonra dediğiniz gibi konta kapayıp açınca düzeliyordu. En sonunda yağ değişimine gidince durumu anlattım şartel denen bir parça söküldü içi tıkanmış temizlendi takıldı ve sorun çözüldü. Sorunsuz iki yıldır da bu şekilde çalışmaya devam ediyor. Başına böyle sorun gelen arkadaşlara duyurmak istedim. Saygılar.

Geri