Otomotiv Mühendisliği

Hakan abi ( eskikasa ) yaptığın işten memnun olmana sevindim, ben de mesela mühendislik okurken ilerde savunma sanayinde çalışıp hem ülkeme hem kendime faydalı olmak düşüncesindeydim..

Yeni birşeyler bulmak geliştirmek, yani kısacası Ar-ge ( araştırma geliştirme ) mühendisi olmayı istiyodum, ama sonra baktım bana hitap etmiyo, yani bu tarz alanlarda pek başarılı olamıycağımı düşündüm ve bu düşünceden vazgeçtim...

yani aslında gerçekten istediğin işi bulmak lazım.. ben f-16 pilotu olmak isterdim hep, ama malesef gözler bozuk olduğu için olamadım, uçaklara olan ilgim sebebiylede uçak müh olsun o zaman dedim, tabi o kadar puan alamayınca da ekürisi olan uzay müh bölümüne girdim, o dönemler maddi kaygım da yoktu hiç, babamın maddi durumu çok iyiydi , ve astronot mu olcan olum laflarına kulak asmayıp uzay müh. seçtim , açıkçası maddi kaygılarım olsa , yıldız teknik makina - inşaat tarzı bir bölüme girerdim heralde..

neyse sonuç olarak okul bitti, benim aklım hala kalmış pilotlukta, her ne kadar 4 senemizi mühendislik eğitimine versekte, dersleri iyi tutup , fakültenin en zor adamıyla bitirme yapsakta, diğer bazı arkadaşlar gibi naylon staj yerine , 1 ay ankarada yurtta kalıp roketsan gibi bir yerde staj yapmak için çabalasam da baktık olmuyo :) çocukluk hayalimize geri döndük.. gerçekten bu meslek seçimi insan hayatındaki en zor dönemmiş, askerdeyken hayatın en zor evresi buymuş heralde diyodum ama değilmiş :)

bu arada farklı bölümlerden birkaç örnek vereyim güncel , bir arkadaşım boğaziçi iktisatı bitirdi, şuan 1.5 milyara bir denetleme şirketinde çalışıyo işinden keyif alıyo mu bilmiyorum, bir arkadaş itü işletme müh mezunu, o da girdi avea genel müdürlüğe, alıyo 2.5 milyar ama ona sorsan o da memnun değil işinden, her sabah kalk aynı ofise git , sabahları servise yürürken karşıdan karşıya geçtiğim nokta bile aynı diyo :) ama tabi kimi insan da bu tarz bir hayattan mutlu olabilir..

özet olarak, bir bölüm tercih etmeden önce, orayı bitirenler nerelerde çalışıyo ve ne tarz işler yapıyo onlara bakmak lazım, o koşullar size hitap edicekse tercihinizi o yönde kullanıp sonunda hakan abi gibi işinizden memnun biri olmak lazım..

onun haricinde daha iş hayatına adım atmamış biri olarak yorumlarımın çokta sağlam temellere dayandığını söyleyemem.. umarım tecrübeli abilerimiz fikirlerini paylaşır da herkes faydalanır bu konudan..

meslek seçimini toyken yapmak zorunda kalınca öyle oluyor.
ben de nasıl okudum özetliyeyim, ortanın epeyce altı bi anadolu lisesindeyken lisede buraya devam etmeyelim diye düşündük, tabi o zaman süper hiper lise falan çok bişey yok tam o sıra anadolu teknik lisesinin anadolu lisesinden transfer aldığını öğrenip, bölümün iş garantisine ve adına kanarak uçak motor bakım teknisyenliği bölümüne geçtik.
atölye işlerine orada alıştık, hava ikmal bakım merkezinde stajlara gittik geldik, teknik işlerden keyif aldığımı fark ettim o dönem. tabi o zaman bizim lise revaçta mezun olanlar direk thy ye bakım teknisyeni olup bidolu maaş alıyolar, biz de üni falan düşünmeyip teknisyen oluruz diyoruz.
o dönem iyi sayılabilecek öğrencilerdeniz, bi gün okul müdürü geldi iyi öğrencileri thye gönderirken öncelik tanicam başlıklı bi konuşma yaparken laf bi döndü " ilk maaşını okula bağışlayanların" iyi öğrenci tanımına girdiğini öğrendik :rolleyes:
o gün gözüm döndü, ben adam gibi okuyup edip çalışırken haytalık edenlerle aynı seviyede çalışmam dedim, gidicem üni okuyacam dedim.
o günlerde sonradan otomotiv dersi hocam olan sayın hocamız - şimdi adını hatırlayamadım- bizim liseye gelip osmangazi üni. ve makina mühendisliğini tanıttı, acayip aklıma yattı. Tabi seviyemizi biliyoruz osmangaziyi tuttururum dedim kendi kendime.
o dönem abim odtü makina kazandığından bizimkiler odtü yaz boğaziçi yaz diyolardı ben de yazdım ilk sıralara, arkasına osmangaziyi yapıştırdım. tercih kağıdını gören güldü :D

sonra da kısmetimizmiş okuduk.

otomotiv mühendisliği bence avantajlı bir bölüm(!) fakat gereği yapılırsa... demek istediğim şu; bende öğrenciyim, herşeyin kapısını dil açıyor.. tabi bu benim kişisel görüşüm. mühendis değilim ingilizce iktisat okuyorum ama otomotiv mühendisliği gibi bi bölüm okusaydım kesinlikle italyanca ve almanca öğrenirdim geliştirirdim. ama ne yalan söyliyim eğer üniversiteye gelene kadar ingilizcemi sağlam tutsaydım kesinlikle almanca enformatik yada almanca işletme yapardım. bsh,mercedes, siemens ve alman ortaklı bir sürü şirket.. türkiyede bu iki bölümden sadece marmara üni de var gerisini siz düşünün:) uzun lafın kısası yukarıda ki bir arkadaşın dediği gibi otomotivde alanı daha dar olur makineye göre. itü makine yazılıp sonra alana ayrılabilir. eğer otomotivi ciddi istiyorsa ingilizce dışında dillere yönelmesi gerekir bence bölümünde:)

bence sünnetçi olsun bir gün tüm çin müslüman olucak 1.5 milyar tane kesilicek pipi demek trilyoner olur..

ana baba isterdigini istesin afedersiniz cocuk essek olunca benim gibi :D hic birsey olmuyor. benim anam babamda tip oku dediler. ben inat ettim o zamanki aklimla falan filan cok sukur su an muhendislik okuyorum ama keske insanin akli basina erken gelse.... burdan cocugu olanlara sesleniyorum cocugunuza olumlu anlamda yardimci olun kendi ideallerinizi ona yaptittirmayin ...

benim kuzen bu sene öss ye girdi, gelmiş bana soruyo istanbul hukuk ' a mı gidiyim odtü iktisat mı , dedim boşver iktisatı odtüyü, sen adam gibi oku hukuk, sonra olabiliyosan hakim ol savcı ol, olmuyosa da avukat ol , işini iyi yap devam et...

Avukatlık budur diyosunuz yani, hakim savcı olmayı başaramayanlar avukat oluyor?

sadece böyle olmadığını söyleyeyim, hakimler savcılar emekli olunca nasıl olsa da avukatlık yapsam diyorlar, şu an çoğu da serbest avukatlık yapıyor...

o biraz sakat iş trilyoner olcam diye çinlinin.... :D:D

ben henüz gizli kalmış keşfedilmemiş geleceği olan sektörleri söyledim sonra çok geç olur çinliler hintliler bir müslüman oldumu 2.5 milyar pipi :D :D :D bütün ünv lerde sünnet bölümü açılır her 10 kişiden 8 i sünnetçi olur ama bu işe önceden girenler ekmeği yer alır götürür :D :D

sonra dersiniz bu forumda bir hakan vardı adam ne kadar doğru söylemiş keşke zamanında sünnetçi olsaydım paraya para demezdim şimdi :D :D :D
gelsin pipiler gitsin paralar :D :D

alla allaa :D

şöyle düşün,
normal sünnetçiler yaşları 2 ile 10 arasındaki çocukları sünnet ediyolar.
senin yırtma planındaki müşteri kitlesinin büyük çoğunluğu yetişkin :rolleyes:
1-1,5milyar :D

o trilyonların yarısını psikolojik tedaviye harcar adam :D

benim kuzen bu sene öss ye girdi, gelmiş bana soruyo istanbul hukuk ' a mı gidiyim odtü iktisat mı , dedim boşver iktisatı odtüyü, sen adam gibi oku hukuk, sonra olabiliyosan hakim ol savcı ol, olmuyosa da avukat ol , işini iyi yap devam et...

Avukatlık budur diyosunuz yani, hakim savcı olmayı başaramayanlar avukat oluyor?

sadece böyle olmadığını söyleyeyim, hakimler savcılar emekli olunca nasıl olsa da avukatlık yapsam diyorlar, şu an çoğu da serbest avukatlık yapıyor...

size katılmıyorum ne yazık ki. istanbul hukuk bölümünün içi tamamen boşaltılmış durumda. eski kallavi hocalardan eser yok çoğu özele kaçtılar.. ve artık çok mezun verecek , rekabet çok artacak... hakim savcı avukat 3 seceneginiz var . ama odtu iktisat çok avantajlıdır tabi hakkıyla okursanız:)istediğiniz alana yönebilirsiniz dar bir yola girmemiş olursunuz:rolleyes:idari yargı sınavlarını kazanıp idari hakimde olunabilir..anayasa mahkemesi başkanı bile olabilirsiniz:D:D kuzeninize üzüldüm keşke hukuk seçmeseydi:) bende çok istiyordum ama şimdi hukukçuların halini görünce Allaha şükrediyorum herşeyde bir hayır var diye:)

Geri