profosyonel ses sistemi hakkında bilgi?

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
müzik sisteminde uzman olan arkadaşlar : bi araca müzik sistemi yaparken nelere dikkat etmeliyiz biraz daha profosyonel bir sistem, güçlü saf ve kaliteli bir ses alabilmek için kullanacağımız ekipmanları neye göre ve nasıl seçmeliyiz araçlarımızdaki sistemleri yada yapacağımız yeni sistemler için yararlı bilgiler paylaşırsanız sevinirim umarım sorularım açıklayıcı olmuştur...çünkü çoğumuz kulaktan dolma bilgilerle tekniğini yapısını bilmeden sadece markasına bakarak ses sistemi topluyoruz.daha bilinçli, tekniğine uygun, teknolojisine uygun sistem nasıl toplanır bunun hakkında bilgi rica ediyorum

Birilerinin açıklamasını merakla bekliyorum tam da tesisatı almayı düşündüğüm bi zamandayım umarım faydalı bilgiler paylaşan olurda bizde ona göre dikkat ederek alırız.

Benim en çok merak ettiğim piyasadaki pioneer teyp ler piyasadaki hiç bir teyibi ne digicom un nede pioneer in sitesinde bulamıyorum çakma mı acaba bunlar.

Yada hiç uğraşma başka marka al diyosanız ne marka önerirsiniz.anfi + sub var bende teyp ve iki kompenent almayı düşünüyorum tavsiyelerinizi bekliyorum.

sonu 50 ile biten yani modeli 1150-7050 gibi olan teypler orjinal pioneer değilmiş...herkes bu şekilde söylüyor...bunların 1100-7000 gibi sonunda 50 sayısı bulunmayan modelleri orjinalmiş...

ilk heves ettiğim zamanlarda bu sistem işinin bu kadar karmaşık bişey olabileceğini düşünmüyordum...ama gerçekten çok ayrıntısı olan bi iş...RMS değerleri ses kablosu ile güç kablosunun aynı yerden geçmemesi gerektiği...componentlerle daha net ses alındığı...kabin port ve litresinin sesi önemli oranda etkilediği...güç kablosunun kuracağınız sistemin RMS değerine göre seçilmesi gerektiği gibi birçok ayrıntıyı araştırdım gerçekten ilginç ve zevkli bi olay olduğunu düşünüyorum...

zevkli bir o kadar karmaşık bir o kadar da maliyetli ama alışkanlık yapan birşey:D bırakamıyor, vazgecemiyorsun....

aynen öyle paradan kaçmıyacaksın bu işte...parayla orantılı olarak değişiyor yaptığın iş...uzun süre dinleyince adamda kafa bırakmasada seviyorum ses sistemini :D full bass :D

Bizim vectra da Amfiler hariç full Alpine sistem var, amfiler çok pahalı olduğu için bütçe yetmedi mecburen sierra amfiler takmak zorunda kaldık..
Sistemimiz genel olarak şu şekilde;
Alpine DVA-9860R dvd-mp3 player
Alpine SPR-17ls komp.(ön)
Alpine SPS-171A komp.(arka)
2xAlpine Type-R 30cm subwoofer
sierra 4075 ampli (sub)
sierra 5050 ampli (mid-tiz)
Cadence CAP1DRN 1.2 farad capasitor....
Dragster Rca kabloları
pylelink kablo seti...
Jameson güneşlik monitörü

Şimdi öncelikle müzik sisteminizden ne beklediğiniz çok önemli, mesela biz toplarken mümkün olduğunca yüksek seste dahi kaliteden ödün vermeden yüksek performans alabileceğimiz bir sistem olması için çalıştık.. Bu doğrultuda ana ünite ve mid-tiz takımlarını bu işe uygun modellerden seçtik.. Bunun yanında amfiler marka olarak zayıf görünselerde RMS değerleri hoparlörlerin RMS değerleri ile uygun olduklarından sorun çıkartmadan uzun süredir görevlerini yapıyorlar..
Dikkat etmeniz gereken ilk kural hem amfinin hemde hoparlörlerin RMS değerleri..
Bassları sevdiğinizi söylemişsiniz ancak bass karakterleri çok farklıdır.. Kullandığınız subwooferın markası ve modeline göre, kutunun portlu / portsuz olmasına göre ve kutunun litresine göre çok değişiklik gösterebilir.. Bunun yanında Subwooferlerın bağlantı şemalarıda çok önemlidir Kaç ohm değerde ideal olduğunu bulmak profesyonel bir birikim gerektirebilir.. Bunun yanında en çok gözden kaçırılan husus yalıtım.. Kaliteli ve doygun ses almak istiyorsanız kapı içi ve bagaj içi yalıtım şart bence..

Aslında çoook geniş bir konu..
Size www.caraudioturkey.com forumlarını önerebilirim.. Üşenmeseniz forumlarda inanılmaz güzel bilgiler ve paylaşımlar var..

en önemlisi kullandığın kablolardır işin temeli budur
birde artık jbl pıoneer diye bişey kalmadı aşılsın artık bunlar tabi maddiyata dayalı işler bunlar

kablo şeçimi cok önemli dediğiniz gibi...

Geri