Sigorta Şirketleri Parayı Ödemiyor

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan ndipi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Arkadaşlar bugün servis sürücüsü bir arkadaş bir olay anlattı olay şu şekilde.

Servis kaza yapıyor suç serviste neyse karşı taraf aracını yaptırıyor ve suçlu olan servis aracının zorunlu sigortasını yaptırmak istediğinde ödenen hasarı ödemeden sigorta yapılmayacağı söyleniyor.

Buna gerekçe olarak da sigorta şirketleri zarar ettiği şeklinde imiş.

Böyle bir konu hakkında bilgisi olan var mı? Bana saçma geldi. İlk defa da böyle bir şey duydum.

Konuyu anlayabildiğim kadarıyla neden saçma olsun ki? Nadir bizim insanlarımızı tanımıyormusun? Bizim insanlarımızın bir malı hasar gördüğünde hata kendilerinde ise hasarı en ucuza tamir ettirmeyi hedeflerler, sarkan, kırılan parçaları bantlar, telle sabitler veya merdiven altı bir yerde onarımı yaptırırlar, ama hata karşı tarafta olmaya görsün, daha evvelden hiç gitmediği, hatta yerini bile bilmediği servisin yolunu tutmaya kalkar. Kazalarda izlenen yol. Karşılıklı kaza tespit tutanağı tutularak sigorta servislerine müracaat edilir, araçlar anlaşmalı yere bırakılır, eksper gelmeden, aracı görmeden onarıma başlanmaz. Parça tedarik işlemlerini sigorta şirketi yapar, yani kimse ben nasıl olsa haklıyım diye eksperin görmediği, rapor tutmadığı bir aracı kendi tercihine göre yaptıramaz.

Madem karşı tarafın hasarını bize ödetecekler, biz neden dünyanın parasını verip sigorta yaptırıyoruz o zaman? Trafik sigorta poliçesinde sigorta şirketinin yükümlülüğü satır satır yazıyor "maddi hasarın şu kadarını öderim, ölümde şu kadar, yaralanmada bu kadar öderim" diye. Ödemezse doğruca tüketici mahkemesine.

Son düzenleme:
Madem karşı tarafın hasarını bize ödetecekler, biz neden dünyanın parasını verip sigorta yaptırıyoruz o zaman? Trafik sigorta poliçesinde sigorta şirketinin yükümlülüğü satır satır yazıyor "maddi hasarın şu kadarını öderim, ölümde şu kadar, yaralanmada bu kadar öderim" diye. Ödemezse doğruca tüketici mahkemesine.

Benim anladığın kadarıyla Nadir arkadaşımız konuyu biraz eksik yazmış. Anladığım kadarıyla sigorta şirketinin ödeme yapmama nedeni; haklı olan tarafın hasarını eksper görmeden yaptırmış olması, haklı olan taraf "nasıl olsa ben haklıyım,sigorta şirketi bütün hasarımı karşılamak zorunda düşüncesi ile acele etmiş olmalı. Benim aracıma biri hasar verdi, haklı olduğum halde onarım için sigorta eksperini bekledim, eksper geldi hasarı tespit etti, anlaşmalı olduğumuz istediğiniz yerde aracınızı yaptırabilirsiniz dedi. Aslında işlemler çok basit ama bazen aceleci davranıyoruz.

Yanlış anlaşılmak istemem. Burada olay adam karşı taraf aracını temiz bir şekilde yaptırmış şirket ödemeyi de yapmış. Kaza da suçlu olan kişi tekrar araç sigortası yaptırmak istediğinde ise sizin kazanızdan dolayı karşı tarafa örnek 5000 TL masraf ödendi. Size sigorta yapmak için sizin bu bedeli bize ödeme yapmanız gerek ya değilse size sigorta yapılmaz demiş. Böyle bir şey yani ben duyduğumda hadi canım dedim. Hani şu olsa bu kadar bedel ödedik ama fazla hasar vardı sizin bu kadar daha vermeniz gerek dese anlarım da bende bunu bir türlü anlayamadım.

bana da bu durum çok saçma geldi açıkçası.

Konu şimdi anlaşıldı. Sigorta şirketlerinin böyle bir şey söyleme lüksü olamaz, sonuçta yaptırılmak istenen sigortanın adı "zorunlu mali sorumluluk" sigortasıdır. Devletin zorunlu kıldığı bir şeye muhatap olan bir kurum "ben bunu yapmam" diyemez, sadece risk büyüdüğü için ekstra prim talep edebilir, tıpkı kaza yapmadığımız zaman bizlere uyguladığı senelik hasarsızlık indirimi gibi.

Arkadaşın sigorta poliçesi yapmayan sigorta acentasından neden sigorta yapmadıklarına dair yazılı bir belge istesin bakalım ne diyecekler? :)

Ayni olayla bende karsilastim babam araciyla bi araca arkadan hasar verdi ve kaza raporu vs hazirlandi karsi taraf aracini yaptirdi ve ta taaaa diger sigortada ek ucret cikti ve babam polis memuru olmasina ragmen itiraz etmeden odemeyi yapmis.... Bu isin asli astari nedir bende konuyu acan arkadas kadar merak ediyorum...

Sigorta poliçesinde ödeme yapılmamasına dair bazı açıklamalar vardır, sebep öyle bir şey olabilir mi? Mesela sürücünün alkollü olması veya ehliyetsiz olması gibi.

Geri