Xenon ile muayeneden geçmek.

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan eyyup29
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
sadece ampülemi bakıyorlar o zaman halojen ampül varsa geç yani, zenon tesisatını göz ardımı ediyorlar.

İyide ayarsız olduktan sonra normal halojen farlar da en az xenon kadar göz alıyor. Ben şehir içinde mercekli xenonsuz farlarımı en alt kademede tutuyorum. Farlar yüksekte olduğu için en yukarı kaldırdığımda öndeki araçla aramda normal takip mesafesi bırakırsam arka camının ortasına kadar aydınlatıyor farlar. Ayarsız olduktan sonra ben farları o şekilde kullanırsam o far da göz alacak.

Ayarsız normal farlar da var demek merceksiz xenonları masum veya yasal yapmaz, ancak bu tür savunmalarla kendi vicdanımızı rahatlatmaya çalışırız o kadar. Bütün sürücüler gerek çakma xenon, gerek ayarsız normal farlar (+ çakma 100 watlık ampüller de dahil), hatta herhangi bir şekilde orjinalliği bozulmuş, gereksiz yere sırf hava olsun diye yakılan sis farları da dahil olmak üzere bütün gözümüzü alan farlardan şikayetci değilmiyiz?

abi sisleri dedinde aklıma geldi.
polis arabalarının tepe lambalarının led yapılmasına zaten uyuz olmuştum, onlardan biri geçenlerde Çorum'un en işlek caddesinde, sürekli polis bulunan bir cepte akşam vakti ters durmuşlar, yani arabanın önü trafiğin tersine duruyor, led tepe lambaları açık yanıp yanıp sönüyor, yetmezmiş gibi parklar + sisleri de yakmışlar trafiktekilerin gözüne gözüne vuruyor..
fotoğrafını çekmediğime ve şikayet etmediğime çok pişmanım.

durumu kabaca çizdim şöyle birşeydi
attachment.php

babama aynı noktada gündüz olmasına rağmen sisler yanıyor diye cezayı kitlemişlerdi.

Ekli dosyalar

• Adsız.webp
    Adsız.webp
    5.2 KB · Görüntüleme: 39
Dün sattığım 2005 Model Astra H Easytronik aracıma geçen sene xenon taktırdım 250 tl ye 8000 lik hemde. otomatik far ayarı yok haliyle içeride yükseklik ayarı var. Sağ park lambası yanmıyo diye ağır kusur yazdılar değiştirdim, fakat kısa xenonlar için hafif kusur yazıldı ve muayeneden takılmadan geçti parklar değiştikten sonra. Ankara Eryaman Muayene İstasyonu. Muayene tarihi Kasım 2011...bunun sebebinin kendimce, kaliteli veya değil bilmiyorum ama farların içindeki mercek olduğunu tahmin ettiğim parçalar olduğunu düşünüyorum.

kasım ayında durum farklıydı

abi sisleri dedinde aklıma geldi.
polis arabalarının tepe lambalarının led yapılmasına zaten uyuz olmuştum............

Çok yerinde bir tesbit. O tepe lambaları benim de tepemi attırıyor :).

İzmir'de bir kaç tane, folyo ile APP plaka havası verilmiş ekip arabasına denk geldim ama yemediği için resmini çekemedim (araçlar karakolun önünde, nöbetçinin hemen yanındaydı). Şimdi o polisler ne hakla vatandaşın APP plakasına ceza kesebilir?

imam ve cemaat sözü aklıma geldi de :maden: :maden: :maden:

imam ve cemaat sözü aklıma geldi de :maden: :maden: :maden:
Bazı arkadaşlarımız fazla kuralcıyım diye bana kızıyorlar ama inan bizde abartının limiti yok. Geçenlerde trafikte önümde giden bir aracın plakası dikkatimi çekti, kırmızıda durunca resmini çektim. Orjinal plakanın üzerine folyo kesim yapılmış ama plaka uzaktan farklı yakından farklı okunuyor, yani kullanılan yazı karakterleri son derece yanıltıcı. Son günlerde yaşanan terör olayları dikkate alınırsa bu tür yasal olmayan işlere neden sıcak bakmadığım daha iyi anlaşılır.

Benim çok kızdığım, gözden kaçan bir husus var. Yol kenarına çok yakın olan bazı işletmeler binalarını çok büyük watlı ışıklarla süslüyoruz diye işin çılkını çıkarıyorlar, ama bu aşırı ışıklandırma trafiği olumsuz yönde etkiliyor, özellikle yağışlı havalarda.

Bir başkasının haklarına tecavüz eden bir sistemi neden savunursunuz anlamam! Orijinal ise eğer amenna. Yok değilse ne diye uğraşıyorsunuz? TUVTURK'ün bazı uygulamaları eleştirilebilir ama bu asla değil. Diğer rahatsızlık veren uygulamaların olması da -polis araçları ya da ayarsız halojenler gibi- zenonu haklı çıkarmaz.

TÜV-TÜRK'ü sadece bir uygulamadan farklı kişilere farklı davranırsa eleştirebilirim.Ben her uygulamasının doğru olduğu inancında değilim ama çoğu bizim emniyetimiz için.Bizi rahatsız eden yanı ,bu gibi sistemlerin olduğu ülkelerle bizim aynı geçimde olmamamız.Bende o ülkelerle aynı vergi,aynı maaş,aynı yol,aynı memur da olmak isterdim.

Geri