yakıtı en cimri kullanan otomobiller

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan zeka
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
ankarayı bilmem ama istanbul trafiğini çok iyi bilirim. ayağımın debriyaja basmaktan uyuştuğunuda bilirim. 10 lt yakması için 1.6 motor bir arabanın çok ağresif kullanmak gerekir.

Birde Fatih şöyle bir durumda söz konusu silindir hacmi küçük olan araçların daha az yakacağı inancı çok yanlış... araç ne kadar hantal olursa bir o kadar gaza yüklenmek gerekecek...

Özellikle yüksek silindirdi araçları kullanan kişiler küçük silindirli araçları kullanmaya başladıklarında bir bocalama devresi olur oda motor tepkimesinden kaynaklanır...

Neyse sağlık olsun diyelim yola devam edelim ;)

Opel corsa ya 3.8 litre yazmışlarsa gerisi yalan. bu değerlere ancak uzun yolda 90km ile bulursunuz...bu şu demek avrupa gibi düz tepesi dağı olmayan yolda sabit hız 100km yakar ha diğerleride o rakamı bulur ama şehir içi asla. dur kalk ufak arabayı daha zorlar.bunu ölçerken oranın otoyollarında ölçüyorlar o değere zaten hiç bir zaman araç sahibi erişemez nasıl yapıyorlarsa birde o yakıt değerleri bir kişi ile

Şimdi adamlar azıyor şehir için de bilmem kaç litre diye benim düşünceme göre 10 litreden aşağı hiç bir araç yakmaz... yakan araç sadece at arabası olur o kadar... düz yolda değer vermek kolay... ver bakalım benim altım da 8 litre yaksın da göreyim...

haklısınız,kullandığınız yere göre değişiyor.aşırı trafik-tepe çıkma-rüzgar falan filan çok etkiliyor yakıt tüketimini.Ancak bazı araçlar birbirlerine oranla çok fark ediyor yakıt tüketimi konusunda.Ben bunu son 1 aydır görüyorum.Performans falan diyerek benzine ne kadar çok para vermişim diye şaşırıyorum şu anda. benzinli focus 2004 ghia = kafadan 10 litre , 1.3astra dizel 2011 enjoy 6-7 çok sıkarsam aracı. focus ölçümlerim 4 yıldır var-astra ise 1 aydır. Araç yeni olduğu için yeni bir hevesle kullanıyorum, ölçüyoruz bakalım :) saygılar.

Şimdi ki araçların tamamı yeni nesil araçlar motor olsun mekanik olsun ama şahsen ben A aracı fabrika değerlerinde diyelim ki 8 LT diyor... benim kullanım tarzımda zaten o aracın 8 litre yakması mümkün değil... en az 11 litreye bana mısın demez...yol alınan asfalt dahi yakıt değerini anında değiştirir.

Ben lpg de sanırım 16-17 Litreye yakın yakıyorum.

Geçen bir makalede bir yazı okumuştum.
Şimdi fabrikalar bu değerleri yakalamak için bin bir türlü hile yapıyorlarmış.Örneğin araçların silecekleri çıkarılıyormuş.. kapı aralarına bant çekiyorlarmış... lastikler standart değilde yakıtı etkilemeyen türden A sınıfı oluyormuş.....
Bundan dolayıdır ki fabrika değerlerini bizlerin tutturması çok zor bence...
:)

Arkadaşlar aşağı hafif meyilli bir yolda bile denersen 1lt fark yapar Ankaradan antalyaya kendi aracımla 40 lt gazla 120 sabit hız klima açık 580 km yaparken antalyadan ankaraya aynı değerlerde 470 km yaptım yani aynı araba aynı yol ama arada 110 km. Eğim farkı var. Kullanılan benzin kalitesine göre bile değişir.

Her şeyi bir kenara bırakın aracın açık camı bile yakıt değerinin anında yükselmesine neden olur bu kadar basit. Dedim gibi kendi aracım için söylüyorum eğer ki benzinde kullanmış olsam Ankara içinde benim aracın en az 12-13 litreden aşağı benzin yakmaz daha fazla bile olur. Şu anda araç LPG de bile 16-17 litreyi buluyor. Bakmayın siz firmaların şu kadar dediğine firmaların verdiği değer üzerine sizler 3 Litre daha ekleme yapın derim en az buda.

Bugün itibariyle depoyu 1000 km kullanım sonrası fulledim 1 depo ile 1000 km bunun 600-650 kadarı şehir dışı otoyol kalanı şehir içi 2010 1.3 dizel astra easytronik bence iyi bir değer nerdeyse kmde 20krş ediyorlar o da

konuya tekrar cevabım aynı...

polo 1.2 tdi...

araba düzde 3.5 litre yakıyor,güzel bir box artı koltukları konsolu vs. nevar ne yok söksen demekki % 2.8 l ye düşecek...
kafayı bozdum bu arabaylada evlatlığı vermeye kıyamıyorum..

Geri