yine cruise control yine fiyasko:((

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan lampard
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
vectra b2 hız sabitleyici montajı

evet arkadaşlar nihayet bende ethem abi gibi cruise control montajını bitirdim bir kaç aksilikle karşılaştım fakat en sonunda cc canavar
gibi çalışıyor.
en başta cengiz abiye sonsuz teşekkürler.ethem abinin yardımlarıylada sona geldim.
montajı kısaca anlatayım diğer konularda var zaten ama bi kaç noktayı ben atladım siz atlamayın
-önce ecudan sigorta kutusunun oraya 4 tane kablo çekiyoruz
-sırasıyla 61 nolu pin SADECE debriyaj müşürünün bir ucuna müşürün diğer ucuna fren müşüründeki siyah kabloyu çekiyoruz
-62 nolu pin kolun a ucuna
-44 nolu pin c ucuna
-29 nolu pin d ucuna
-ve koldaki b ucunada yine fren müşürünün siyah kablosunu taşıyoruz
-ve en son ecudaki yazılımı aktif ediyoruz.(benim aracın ecusunu astra ecusu gibi gösterdikten sonra aktif oldu)
-birde sinyal kolunun orjinalini bulamadım.fakat üzerindeki orjinal gm marka normal kolun mekanizmasıyla yan sanayi cc li sinyal kolunun
mekanizmasını değiştirdim orjinal gibi oldu sadece düğmelere basarken biraz gevşeklik vardı o yüzden değiştirdim.(değiştirmeden de
rahat kullanılabilir)
13180208.jpg

kablonun ecudan içeriye döşenmiş hali
29890308.jpg

debriyaj müşürü ve sinyal kolu
25379616.jpg

ecudaki 61,62 nolu pinler yeşil ve siyah kablolar aynı şekilde 44 ve 29 nolu pinlerede çektim
38286672.jpg

fren müşürünün arkasındaki siyah kablo +12 volt yani kola ve debriyaj müşürüne giden güç
56387168.jpg

kolun montajı
54985220.jpg

debriyaj müşürü montajı.müşürün arkasına soketi bulamadım bilgisayar kasasında bulunan usb kablolarının soketi birebir uyuyor
79532631.jpg

ve son olarak sigorta kutusunun arkasındaki kabloları klipslerle sabitledim.hepsi bu kadar

hadi geçmiş olsun güle güle kullan :)

Arkadaşlar hazır konu burada açılmışken sorayım, benim aracım 2001 model Vectra B2 otomatik vites , motor kodu, x18 ve gaz kelebeği telli, bugün Sakarya Dörtyol Sanayi Sitesinde bulunan Erdem ustaya gittim, bunların gaz kelebeği orijinalinde ne ise o olmak zorunda buna elektronik gaz telsiz gaz kelebeği takılmaz dedi kestirip attı. Oysa hız sabitleyici ( Cruse Control ) için gaz kelebeğinin değiştiğini duymuştum, bilgisi olan varsa aydınlatsın lütfen.

gaz kelebeğini değiştirirseniz gaz pedalını da değiştirmek zorundasınız hatta motor beyni bile değişebilir

mbr banada yardımcı olursanız sevinirim. bu işlemi kendim yapamayacağım için bir elektronikçiye gittim motora tesisatı çektik debriyaj müşürü ile fren müşürünü birbirine bağladık motordan gelen 61 nolu ucu da debriyaj müşürüne taktık. kol a da sıralaması düzgün bir şekilde kabloları bağladık. kol a 12 volt u sigorta tablosundan aldık. (kol ile fren pedalı arasına kablo koymadık.) motor z16xe opcom ile de tech 2 ile de cruse kontrol ünitesini aktifleştiremedik. tech 2 de bililere bağlanılıyor diyr başka da birşey demiyor. (opcom ve tech 2 de opel vectra b 2001 comfort z16xe menüsünden girdik) bir türlü aktifleştiremedik. motora bağlanan pinlere iyne sokarak direnç ölçtük sıkıntı yok. şimdi bnm sorunum nerede olabilir. fren müşürüne koldan bağlantı çekmedik opcom tech 2 de astra menüsünden denemedik. kol a gelen 12 w enerjiyi sigorta tablosundan aldık. lütfen yardımcı olabilirseniz sevinirim

ethem bey in vermiş olduğu şemaya göre sanırım bizim hatamız 61 nolu elektirik 12 wolt u sigorta tablosundan almış olmamız. olabilirmi ? yada opcom veya tech 2 de vectra b 2001 comfort z16 menüsünden girdik acaba astra menüsünden mi gireicektik? lütfen yardım

Opcomdan girerken 2001 astra g olarak deneyin aktif olacaktir.aktif olduktan sonra tuslari pc den gorebilirsin calisip calismadigini

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

:) tşk ederim hocam tesisatı çekmek aktifleştirmekten daha kolaydı sanki :) buradaki cengiz bey ethem bey ve tolga beyden Allah bin kere razı olsun 7 tane opel servsisinin yapamam dediği cc yi sizin göndermiş ve yüklemiş olduğunuz teknik bilgilerden yola çıkarak aktifleştirip çalışır duruma getirebildim aracı cc ile kullanmak gerçekten çok güzel. opel servislerindeki elektronikçiler bu işleri nasıl olurda bilemez bilmediği gibi imkansız der veya yapan arkadaşlar var forumda dediğimde yalandır der hala inanamıyorm :( bilgiler için tekrar teşekkür ederim.

Kazasiz belasiz dikkatli kullanin hayirli olsun

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Geri