Ankara mı İstanbul mu..

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan başqan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Angara mı İstanbol mu..

• Kullanılan toplam oy
    31
  • Anket kapatılmış .
Evet evet, İzmir veya Antalya derim ben. Hem insanları daha iyi (yerlileri) hem de şehirler çok güzel yapacak hiçbir şey bulunamasa bile sahilde denizi izlemek bile yetiyor ;)

benim şahsi görüşümdür ki çocuklarım istanbul'da büyüsün istemezdim.. ve ankara eğitim açısından gerçekten çok önde.. yapılacak birşey olmaması da eğitim açısından bence bir artı :D

yok hacı İzmir daha başarılı eğitim yönüyle. Sınavlarda başarılı öğrenci sayısı daha fazla diye biliyorum İzmiri. Bizim Ankaralı gençlik çakal çukal işlere daha çok meraklı :D

yok hacı İzmir daha başarılı eğitim yönüyle. Sınavlarda başarılı öğrenci sayısı daha fazla diye biliyorum İzmiri. Bizim Ankaralı gençlik çakal çukal işlere daha çok meraklı :D

Başarıyı biraz da imkanlar belirliyor, bence İzmir eğitim imkanları bakımından biraz zayıf kalmış. Gençlik ise her yerde aynı :).

Son düzenleme:
istanbul taşrayı tavsiye edebilirim bu durumda.
örnek silivri.
hem istanbul içine göre daha ucuz (ev - kira vs.) hem daha sakin, hem de küçük yer trafik vs. derdi yok.
istanbulda sakin ilçeler, işyeri de eve yakınsa tercih edilebilir bence.

not: taşra tabiri kpss kılavuzlarından alıntıdır :D neresi olduğunu bi türlü anlayamadık :D

izmir Türkiye'de hiçbir ille kıyaslanamaz bence ,orası ayrı bir dünya eğitimiyle,insanıyla,doğası ve iklimiyle tam yaşanacak yer ben de bir aydır yoğun kulis yapıyorum aileye istanbuldaki evi satalım didime taşınalım diye, lanet olsun istanbuluna

Evet ya İzmir ayrı bir yer. Bunu ilk defa 14-15 yaşımda askeri lise sebepli tek başıma İzmir'e gittiğimde anlamıştım. 20 gün kadar tek takıldım boş bir evde. Ne cesaret varmış :D Ama en ufak sorun yaşamamıştım, gerçekten yaşanası bir şehir..

hocam istanbula gelip napacan :D sürgün yeri burası :D bizde babamın tayini sebebiyle döndük dolaştık gezdik türkiyeyi geldik istanbula... memursan illa düşer buralara işin geciktirebildiğin kadar geciktir:D mali anlamda istanbul adamı yamultur ama ankaraya oranla en güzel yanları 'deniz,boğaz,çengelköy çınaraltı,göksu deresinde rakı balık, nakkaştepede çay , çamlıcada tepeden bakarsın, ortaköyde kumpir yersin denize karşı, sarıyerdede balık yersin,riva yolunun oralarda çok güzel piknikler yaparsın, modada çay içersin, caddebostan sahilinde çoluğun çocuğun bisiklet sürer sende yürürsün rahat rahat , bebek sahilinden başlarsın yürümeye istinyeye yeniköye kadar yürüsün güzel havada , galatada olta atarsın denize,süleymaniyede kurufaüsülye pilav yiyip lalebahçesinde mis gibi nargile içersin su ve ağaç sesleri arasında vsvsvs daha yapılacak bi ton şey var aklıma gelenler bunlar :D ama şuda var... sabah ve akşam trafikleri + günün anlamsız saatlerinde oluşan salak trafik, işe gidişin falan çok sıkıntı yaratabilir yani işine yakın ev senin yararına olur kesinlikle:)ankaraya oranla daha iç açıcı.. benimde ankarada çok zamanım geçti ama istanbul bi başka + dipnot: yaşam olarak elbette daha uygundur ankara ama öğrenci için çok farketmiyor hatta ankaradan daha ucuz öğrenciye burası + imkanlar daha fazla kanımca:rolleyes: buda benim görüşlerim:)

İstanbul ve Ankara'da uzun yıllar yaşadım, şimdi ise İzmir'de yaşıyorum. Ama diğer iki büyük ille de irtibatım halen devam ediyor, sık sık Ankara'ya, senede birkaç kere de İstanbul'a giderim. Bu üç şehirde de yaşam koşulları birbirinden çok farklı, hepsinin kendine has güzellikler ve zorlukları var. Ankara siyasi yaşamından olsa gerek soğuktur, fazla gezmeyi sevmezseniz yani ev hayatına düşkünseniz çok idealdir. Trafik bütün imkanlara karşın insanın sinirlerini bozmaya yeter. Kiralar ve hayat daha ucuz. İzmir eskisi gibi emekli cenneti değil, fiyatlar bence Ankara'ya oranla daha hızlı artıyor. Yapılaşma halen çok zayıf. Özgürlük bazen dozunu kaçırıyor. Otopark, kapalı garaj gibi kavramlar burada yok, arabanızı nerede yer bulursanız oraya bırakırsınız. Şehir içinde denize girecek bir yer yok. İstanbul malüm, tarif edilmez bir yer, eşşiz boğaz manzarasını hiçbir yerde bulamazsınız, trafik sorunu ve yoğun nüfus en büyük eksisi. Her kesime hükmeden fiyatları var, herkes İstanbul için pahalı der ama nedense bütün anadolu mal almaya İstanbul'a gider, oradan aldığı mala masraflarını ekleyip anadoluda daha pahalıya satar. Eğitim konusunda İzmir'i daha başarılı bulmak bence yanlış, çünkü üç büyük şehirdeki devlet üniversitelerinin sayıları malüm. Nasıl ki Ankara anadoluya, İstanbul marmaraya kucak açıyorsa İzmir'de egeye kucak açıyor o nedenle ben İzmir'deki üniversite sayısını yetersiz buluyorum.

Geri