Araç devri ve plaka değişimi

Satış işlemlerini noterler yapıyor, işlem sırasında (aracın plakası ve yeni araç sahibinin adresi başka bir ile kayıtlıysa) plaka değişi yapılıp yapılmayacağını işlemlere başlamadan evvel soruyorlar. O nedenle noterler bu konuda bilgi sahibidir.

konu tam yerinde oldu bende antalya dan araba alacağım ikametgahım ankara satışı mecburen antalyada yapacağız benim iş nasıl olcak birde zorunlu trafik sigortasını satıştan hemen sonra yaptırmak gerekiyormu

konu tam yerinde oldu bende antalya dan araba alacağım ikametgahım ankara satışı mecburen antalyada yapacağız benim iş nasıl olcak birde zorunlu trafik sigortasını satıştan hemen sonra yaptırmak gerekiyormu

Aracı satın aldın araç el değiştirdi yolda gelirken kaza oldu aracın da sigortası yok nasıl olacak? ;)

Aracı satın aldın araç el değiştirdi yolda gelirken kaza oldu aracın da sigortası yok nasıl olacak? ;)

tövbe de nadir abii :) aracın trafik sigortası senelik yapılıyor ve daha günü varsa geçici süre oluyomu acaba onu soruyorum mesela 5 iş günü

aracı hangi şehirden alırsanız alın aracın plakasıda ne olursa olsun plaka değişimi yapılmadığı sürece plaka aynı kalır eğer plaka değişimi isterseniz ikamet adresiniz neresi ise plaka kodunuz o olur. mesela ankarada oturan birisi izmire gelip araç aldı diyelim araç 35 plaka ise ve plaka değişimi istemezse araç 35 plaka kalır. ama değişim isterse mecburen ankara olur veya araç izmirde ancak plaka 07 ve değişim istemezse şahıs araç ankaraya gitsede yine 07 kalır ve plakanın bağlı olduğu trafik ruhsatını gönderir. ama plaka değişimi isterseniz ve ikamet adresiniz dışında farklı bir şehirin plakasını isterseniz olmaz. ya plaka değişimi yapmayıp mevcut plakayı kullanacaksınız veya plaka değişimi yapıp ikamet adresinizin plakasını alacaksınız.

tövbe de nadir abii :) aracın trafik sigortası senelik yapılıyor ve daha günü varsa geçici süre oluyomu acaba onu soruyorum mesela 5 iş günü

Yok canım söz gelimi dedim ;) tabi ki Allah kaza bela vermesin. Ama şimdi ben araç satıcısı olsam aracı devir eder etmez gider sigortadan paramı alırım :D

ilk başlarda noter satışından sonra mevcut trafik poliçesi 10 gün geçerli deniliyordu ancak bu şekilde bir arkadaşım ceza yedi. araç satışı yapıldıktan sonra poliçe yapılmak zorunda.. eğer plaka değişecekse de mevcut plaka sigortalanıp sonrasında yeni plakaya zeil işlemi yapılıyor.

araç el değiştirdi mi sigorta biter

33 AHM plaka hayallerim suya düştü o zaman :D
38 AHM hayali kurardım ancak, Kayseride 3 haneli plaka yok henüz :)

Geri