Araç devri ve plaka değişimi

ikamet adresini geçici süreliğine mersine taşırsan plakayıda alabilirsin :) hemde satış v.s. yapmadan direk kendi adına...

Benim bildiğim kadarıyla plaka değişimi için kesinlikle devir olması lazım..
Yanlışın var gibi ?

Yanlışın var gibi ?

devir yapmana gerek yok. bulunduğun trafik tescil müdürlüğüne başvurduğunda gerekli harçları yatırdık dan sonra plakanı değiştirebilirsin ama bağış torpil v.s. yoksa sıradaki plakayı verirler.. özellikle şehir değişikliği yaptı isen işlem daha kolay.

bu durumda iki alternatif vardır;
birincisi, aracı satın alan kişi ikametgah adresi ne olursa olsun aracın mevcut plakasını değiştirmeden kullanabilir.
ikincisi, değiştirmek isterse nüfus kaydının olduğu ilin plaka numarasını kullanmak zorundadır.
hangi ilin noterinden satış yaparsa o ilin plakasını kullanmak gibi bir durum söz konusu değildir.
ben geçen yıl yeni alacağım arabaların plakalarını 32 yapmak için ikemetgahımı ıspartada tapusu kendime ait olan evime naklettim 3-4 ay sonra ilk arabamı 8 ay sonra ikinci arabamı alıp plakalarını taktıktan sonra yeniden ikametgahımı alanyaya taşıdım.
bir de şöyle bir durum olabilir, siz arabayı mersin plaka yapmak istiyorsanız mersinden güvendiğiniz birisi varsa babanız yerine ona satış yapar istediğiniz plakayı takar, aynı plaka aracın üzerinde kalmak kaydıyla tekrar satışını alır ve istediğiniz plakayı kullanırsınız.

bir de şöyle bir durum olabilir, siz arabayı mersin plaka yapmak istiyorsanız mersinden güvendiğiniz birisi varsa babanız yerine ona satış yapar istediğiniz plakayı takar, aynı plaka aracın üzerinde kalmak kaydıyla tekrar satışını alır ve istediğiniz plakayı kullanırsınız.

Aynen olursa bu şekilde olur, bende bunu düşünmüştüm. Mersindeki abiye devredip sonra geri almak gerek. 200 TL masraf şimdiden, ama o plakayı ömürlük kullancagım için değer :D

Yanlışın var gibi ?

birde aşağıdaki linkten okuyabilirsin ikamet taşıdığın takdirde 1 ay içerisinde plaka değişimi yapabilirsin .. mersinde tanıdığın varsa ikametini oraya taşıyıp 1 ay içinde plaka değişimini yapıp 3 ay sonra tekrar kendi adresine ikameti alabilirsin..

maliyetide tescil belgesi 66.50 tl - motorlu araç trafik belgesi ücreti 89 tl ayrıca ikamet taşıma v.s. işlem ücretleri pek fazla tutmaz.
http://www.izmir.pol.tr/Sayfalar/kendi-adina-nakil-ve-noter.aspx

arkadaşlar ikamet değişimi o kadar kolay değil. sahte ikamet nakli yaparsanız çoğu zaman araştırılıyor ve iptal edilip ceza yazılabiliyor.
öncelikle içerisinde kayıtlı kişi olmayan boş bir ev bulacaksınız ondan sonra gerekli işlemleri yapacaksız.
benim alanyada ve ıspartada iki evim var ikisininde tapusu, elektrik, su, doğalgaz vs. bütün aboneleri kendi üzerime üstelik sistemde alanyadaki adresim birinci ikametgah, ıspartadaki adresim ikinci ikamet adresi olarak nüfüsta kayıtlı iken; geçen yıl başvurup ısparta adresini birinci , alanya adresini ikinci adres olarak değiştirip araçlarıma ısparta plaka taktım.
geçen hafta tekrar nüfusa gidip ben alanyaya taşındım tekrar alanyanın birinci, ıspartanın ikinci adres olarak değiştirilmesini istiyorum diye dilekçe verdim.
hanım ve çocuklar eskiden beri alanyada kayılı duruyor, bana sen sisteme göre eşinden ayrı yaşıyorsun tekrar alanyaya nakil için eşin gelip imza atarak muvakatname verecek dediler.
siz manyakmısınız kardeşim eşimden ayrılsan önce sizin haberiniz olur kayıtlarda görmüyormusunuz dedim. resmi olarak boşanmasan da nüfunu ıspartaya taşıdığın için ayrı yaşıyor gözüküyorsun eşinin gelip imza atması lazım dediler.
o hışımla müdüre çıktım bastım fırçayı kardeşim benim beyanım yeterli neden böyle bir şey istiyorsunuz dedim.
haklısınız ama sistem bu şekilde aksi halde soruşturmaya girer yerinde soruşturulması lazım o zaman iş uzar dedi.
o zaman evin tapusunu, elektrik su aboneleri getireyim dedim, müdür olur dedi.
belgeleri yanıma aldım,şimdi oraya giderim başka bir bahane çıkarırlar birisine dalarım başım belaya girer diye lanet olsun deyip eşimi götürüp imza attırdım.
özellikle ilkokulların kayıt dönemi ile seçim dönemlerinde bu işler daha sıkı oluyor.

Adres işleri şakaya gelmez, yanlış adres beyanında bulunmak, yeni taşınılan adresi zamanında ilgili birimlere bildirmemek, inatla eski adresi kullanmak veya değişim yapmamakta direnmek suç. Eski bir komşum adres değişikliği yapmadı, bir evde iki aile oturuyor görünüyorken evdeki yeni kiracı gitti adamı karakola şikayet etti.
Aynı şekilde muhtar amcanın yaptığı bir hata nedeniyle karşı komşumun oğulları ve eşi kendi evlerinde oturur görünüyorken kendisi benim evimde oturuyor görünüyor. Uyardım hiç tınmamış . Bu sefer bende dilekçe vererek durumu ilgililere bildireceğim. (Komşum esnaf Allah korusun bir ödeme sorunu olduğunda ya benim evime hacze gelirlerse ;) )

Ben de adres değişikliği olduğu durumlarda plaka değişimi için noter satışı şart değil diye biliyorum.

Son düzenleme:
Arkadaslar 3 ay once aldim aracimi ve plakayi degistirecegimi beyan ettikten sonra otomatik olarak sistemden geldi bilgiler ve evrakta sistemde gorunen ikamet adresimdeki karakola ugrayip islem yaptirmam gerektigi yaziyordu. Yani adres vs. Sistemde ne ise oradan alacaksin.

HTC EVO 3D X515m cihazımdan gönderildi

Noter satışında plaka değişimi isterseniz mernis adresinizin plaka kodunu alırsınız. istemzseniz ben gibi aracın üzerindeki plaka sabit kalır. Ayrıca araç satışından sonra 10 gün geçerli trafik sigortanız var. ben antalyadan gelirken 2 çevirme yapıldı 2 tanesinde de aracımı yeni aldım dedim sigorta sormadılar bile...

Geri