Aracınız Ne kadar yakıyor?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan hk__26
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
hakkaten. ben bu akşam aldım çetin emeçten konya yoluna çıkınca ki opetten 1.72 ytl. 40.26 litre 69.25 YTL tuttu. neredeyse 6 YTL farkediyor toplamda 1.58'den alırsak.

o hataya bende düşüyordum az kalsın ki orada sadece bir milangaz bayii vardı hatta yokohama lastikleri satan bir bayi de o istasyonda bulunuyordu. oraya girdigimi sandım ama orası orası değildi. ne oldu anlamadım bir an matrix misali yeşil hap yutmuş gibi oldum. gidip yeniden geçtim oradan ve durum aynı.

neyse çetinemeç in başında hala 1.69 .. fakat sanırım serkan ibn-i sina yada ankara tıp ın başka bir merkezinde (sticker) dolayısı ile büyük ihtimal sihhiye köprüsünden devam ederken tam yeni maltepe pazarı eski gaz fabrikasının karşısındaki petrol ofisinden alıyordur.

yanlış bilmiyorsam hala ankarada ki en ucuz lpg orada satılıyor. bakalım serkan ın cevap ne olacak.

Bir de motor ısınmasını sorayım, sıcaklık 90 derecenin biraz üzerinde seyrediyor, normal bir değer mi peki ?

Bir de motor ısınmasını sorayım, sıcaklık 90 derecenin biraz üzerinde seyrediyor, normal bir değer mi peki ?

ben hiç 90 üstü görmedim bile desem yeridir..

bu arada bugün maltepe pazarının karşısından doldurdum depo yu ki oradaki fiyat 1,60 ytl. sanırım serkan ın 1,58 e doldurduğu yer burasıydı ki o bile 2 kuruş vurmuş kaşla göz arası..

ve giderken 1,76 lar gördüm .. bu nasıl bir standardizasyon anlamadım.

corsa d enjoy 1.2 2008 ilk 480 km yi bir depo ile yaptım. depo 135 ytl ye doldurmuştum. ortalamada 0.28 ykr yapıyor ( biraz sert kullandığım da acı bir gerçek, 1.6 dan inip de 1.2 ye alışmak masraflı olucak sanırım):cry:

Son düzenleme:
Merhaba arakadaslar,yeni bir uyeyim goruldugu gibi..vectra 2.2 DTI kullaniyorum,sehir ici 7.5l/100km sehirlerarasi ise 6.4l/100km yakiyor ortalama.bilmem nasil buldunuz bu yakiti??.genelde vitesleri 2500-3000 devirde degistiriyorum.Dizel icin normalmi bu veriler? selamlar

Son düzenleme:
senin araç 2.2 motora göre gayet güzel yakıyor.. buda aracının ve şoförlüğünün iyi olduğunu gösterir..

2005 astra sw twinport easytronic, İzmir de sabah 8.00 ve akşam 17.30 trafiğinde 9.5lt/100km. yakıyorum. Bana iyi gibi geldi. 5000 km sonra yağım değişecek, motorsilk uygulayıp farkı görmek istiyorum.

serkan sen lpg yi nerede dolduruyorsun ?

Ben yeni maltepe pazarının karşısındaki PO dan alıyorum sürekli. Gazi Ü. Mimarlık Fakültesi karşısı yani..Yalnız LPG fiyatı 2-3 gün önce 1.60 YTL olmuş :( Tabi yinede en ucuz yer orası sanırım. Ucuz ve kaliteli demeliyim.. En son Konya yolu üzerindeki Opetten-Aygaz ile doldurdum (sırf aygaz çok iyi diyenler için) Bakalım şu an 260 km oldu ve 2 yeşil ışık yanıyor. Sanki 413 km yi geçerim gibi görünüyor. Performansta bişey farketmedi ama...

Aracım 98 vectra cd lovato sıralı lgp takılı.

Kışın boş depoya 25 liralık gaz aldım 1.72'den. 14.53 lite yapıyor. Yola düşmeden sıfırladım ortalam tüketimi. 165 km uzun şehirler arası yolda yol bilgisayarı 7.0 lt/100 km ortalama tüketimle toplamda 11.6 lt'de gaz bitti ve yine benzine geçti. Yani tam %25 eksik ölçüm ile yol bilgisyarı tüketimi ölçmüştü. (11.6*1.25=14.5) (hatta 10 km daha giderdi içerde kalan gazla, ilk doldurduğumda tam takırdı çünkü)

Daha yeni yine aynı yolda ortalama tüketimi sıfırladım, 165 km yol yaptım ve ortalama tüketim 6.0 lt/100 km idi. Yani yaz olduğu için daha az yakmıştı. (1.79 ytl gaz fiyatı için 135 ykr yaktı km'de)

Fakat aynı aracımın şimdi ortalama tüketimini sıfırladım ve şehir içi tüketimi ölçeyim dedim. 12.0 lt/100 km'den aşağı düşmüyor. Şehiriçi uzun yol yok, 2., 3. vites nadiren 4. vites ve az dur kalk var. Hatta 12.5'e çıktığı da oluyor.

Aynı motor uzun yolda çok uygun yakıyor, ama şehir içi tam 2 katı. Uzun yolda 6.0 ortalama tüketim. Şehir için 12.0. Uzun yolda 1.79 ytl'lik gaz ile 135 ykr yakmıştı km'de. Şehir içinde de olsun da 180-200 ykr olsun diyordum ama bu değere göre 270 ykr yakıyor.

Bu normal mi? Şehir içi-dışı bu kadar farkeder mi?

Ayrıca aracım 1. ve 2. viteste zor gidiyor, bir anda kaçamıyor, acaba şehir içi tüketimi artıran bu mu? Bunun nedenleri neler olabilir? Çok dik bayırlarda çekiş 1. 2. viteste bile çok iyi. Ama kaçmıyor. Diğer viteslerde sorun yok. Çekiş iyi.

Ayrıca 2000 motor araç ve gidip geldiğim yol şehir içinde 2-5 km'lik yollar.

EGR olabilir mi? EGR işptaline ne dersiniz?

Teşekküler.

Son düzenleme:
fark eder
arabanın 100km surattekı devrıne bak 2000 motorda anlarsın
84 ytl gazla 610km yapabılıyorum
benzın kullanmıyorum

Geri