Aracınız Ne kadar yakıyor?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan hk__26
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
fark eder
arabanın 100km surattekı devrıne bak 2000 motorda anlarsın
84 ytl gazla 610km yapabılıyorum
benzın kullanmıyorum

Harun abi, şehir içi sakin kullanımda 80 ytl gaz ile 450 km de ben gidiyorum. 80 ytl gaz ile uzun yolda sabit 90 km hızda 550 km gidebiliyorum.

son ölçümüm: 90-95 km sabit hız - 46 lt benzinle : 890 km.
2008 civic düz vites

Harun abi, şehir içi sakin kullanımda 80 ytl gaz ile 450 km de ben gidiyorum. 80 ytl gaz ile uzun yolda sabit 90 km hızda 550 km gidebiliyorum.

Eyüp Bey,

Siz uzun yolda 145 yakıyorsunuz yani. Benim araba 135.(Benim hız ortalamam 83 idi en son ölçümümde, ama genelde 110-120 ile de gittim. 80-90 ile de, ben ortalamayı 90 üzeri bekliyorsum ama yol bilgisayarı 83 ölçtü, neyse) Ben de 1.79'dan alıyorum gazı.

Fakat siz şehir içinde 177 ben 270 yakıyorum.

Bence sizin değerler şehir içi ve dışı için çok normal. Benim şehirler arası tüketimim de çok iyi; ama benim şehir içi tüketimimi bu kadar çok aratıran ne?

İyi günler.

Son düzenleme:
sabah arabayı calıstırdınız işinize gittiniz
bu aradaki mesafe kaç km?
gittiginiz güzergah nasıl?
yokuşlumu yoksa düz biryermi
yada ısık durumu nasıl?

en basit bunların cevabını vermeden size sunu demeliyimki
arac sabah sogukken fazla yakıyor hemde cok fazla
normal ideal sıcaklıkta yaktıgının, 2 katını yakıyor lpg de bilginiz olsun;)

Sayın Samet Öz Bey,

Genelde 2-5 km'lik yollar. Çok yokuş yok. Dur kalk fazla sayılmaz. Şehir içi için ortalama. Motor ısınsa da tüketim farketmiyor. Gerçi o kadarcık yolda ne ısıtacaksın motoru da diyebilirsiniz ama :)

Motor soğukken lpg'nin çok yaktığı doğru. İlk çalışmadan sonra belli bir süre eksozdan çiğ lpg kokusu geliyor. Sonra gelmiyor. Sanırım sorun bu.

Ama 1. ve 2. viteste araba istediğim gibi kaçmıyor. Diğer viteslerde sorun yok. Ne olabilir?

Bir de 30-40 km'lik şehir içi yollar için ölçüm yapmalıyım sanırım.

Cevap veren tüm arkadaşlara teşekkürler.

eger işe gidip geldiginiz yol 2-5 km arasıysa bence normal bu yakıt degeriniz:)
bence bi pazar günü arkadaşlarınızla eşinizle dostunuzla şehir içi gezinti yapın;) 70-80 km gezin bide öyle hesaplayın

Eyüp Bey,

Siz uzun yolda 145 yakıyorsunuz yani. Benim araba 135.(Benim hız ortalamam 83 idi en son ölçümümde, ama genelde 110-120 ile de gittim. 80-90 ile de, ben ortalamayı 90 üzeri bekliyorsum ama yol bilgisayarı 83 ölçtü, neyse) Ben de 1.79'dan alıyorum gazı.

Fakat siz şehir içinde 177 ben 270 yakıyorum.

Bence sizin değerler şehir içi ve dışı için çok normal. Benim şehirler arası tüketimim de çok iyi; ama benim şehir içi tüketimimi bu kadar çok aratıran ne?

İyi günler.

benim 80 ytl gaz ile şehir içinde 350 km geçemediğimde oldu ama çok sert kullanıyordum en az 4000 devirde vites değiştiriyordum yüksek devirlerde kullanıyordum ve kaç km yol gideceğini takıntı yapmıyordum. ama gaz ayarım max düzeyde açıktı gazı kıstım max. ile min. değerin ortasına ayarladım gaz ayarını karbiratör ayarını yapmasını biliyorum kendim ayarladım. Artık 2000 devirde vites değiştiriyor ve aracı sakin kullanıyorum fazla firenden ve ani gaz tepkimelerinden uzak duruyorum. Az yakmasında ayar ve kullanım çok önemli.

Sayın Samet Öz Bey,

Genelde 2-5 km'lik yollar. Çok yokuş yok. Dur kalk fazla sayılmaz. Şehir içi için ortalama. Motor ısınsa da tüketim farketmiyor. Gerçi o kadarcık yolda ne ısıtacaksın motoru da diyebilirsiniz ama :)

Motor soğukken lpg'nin çok yaktığı doğru. İlk çalışmadan sonra belli bir süre eksozdan çiğ lpg kokusu geliyor. Sonra gelmiyor. Sanırım sorun bu.

Ama 1. ve 2. viteste araba istediğim gibi kaçmıyor. Diğer viteslerde sorun yok. Ne olabilir?

Bir de 30-40 km'lik şehir içi yollar için ölçüm yapmalıyım sanırım.

Cevap veren tüm arkadaşlara teşekkürler.

1: Şehir içi kullanımda ve vites değişimlerinde 2000 deviri geçmeyiniz
2: Lpg çiğ atıyor demişsiniz; hava debisini ölçtürmelisiniz.
3: Lpg, gaz ayarınız bozulmuş olabilir ecu veya regilatör vs. ayarını kontrol ettiriniz.
:good:

Geri