Astra F Kullanıcıları Buraya

Oğuz gözümü korkuttun şimdii...Ya ben carbon clean yaptırıp,hatta egzos sistemini baştan aşşağıya kontrol ettirip taktırmak istiyorum acaba bir faydası olurmu...Daha bir yararı olurmu?
:)Yok abi göz korkutmak için anlatmadım. Ben bilgisizliğimden dolayı çok pis tufaya geldim. Edindiğim tecrübeye göre motorun durumu iyi olacak. Ateşlemen sorunsuz olacak. Bujiler, buji kabloları idare eder değil mükemmel olacak, hava filtresinin ve gaz kelebeğinin temizliği önemli. Ben pişman oldum çünkü baktım yılda 15000 km yi pek geçmiyorum. Bununda çoğu şehirdışı, işime gidiyorum 1,5 km. Eğer arabanın km. si çok değilse ya da düzelteyim, düzenli olarak carbon clean yapılıyorsa; yapacağınız bakımın lpg öncesi çok faydası olur sanıyorum. Yalnız acele etme derim. Ben bakımları yapılacağı zaman yakın olsun diye yaşadığım şehirde taktırdım ve çok pişman oldum. Taktıracağınız servisi çok iyi araştırın. Hatta gidin yaptıkları işi görün, inceleyin. Usta kitten daha önemli deniyor. Gerçektende lpg li araç gördümmü inceliyorum. Kimi tesisatlar var, adam bi döşemiş lpg bağlantılarını bulmak için incelemeniz lazım. Arabanın altında ki kabloları dahi itinayla çekmiş belli olmuyor. Kısacası bakın işçiliğe, dolaşın farklı yerleri gerekirse farklı illere bakın. Ve montaj sırasında başında durun, ben bıraktım arabayı. Başka tesisatlara baktıkça bunalıma girdim. Bir yıl sonra uğraştım, Atiker Başbayi ile irtibata geçtim kiti söktürmek için, bölgede başka bayilere gittim ama nafile pek sonuç elde edemedim.En sonunda aldım yanıma Forum Ustası Tansu Usta' yı gittik montaj yapan atikere söktürtüp yeni dizaynla bağlattık. Parayı ben verdim adamlar Tansu Usta bastırınca düzgün montaj yaptılar :D Amma yazdım, çok dolmuşum :mad:

doğru hatırlıyosun abi ben aracı aldıktan bir hafta sonra taktırdım taktırana kadar bile öldüm bnzin parasındn (otmtk)bnzinde çok fazla yakıyor..bn ZAVOLLİ taktırdım 1450 ytl ye..çok memnunum bi arkadaşa da taktırdık 2 hafta önce..bnm 1sene 5 ay falan oldu..tabikide ekstra masraflar oldu lpg taktırdıktan sonra mesela bana çeyrek depo bnzin bırak dediler bnde bi zmaan sonra takmamaya başladım..bnzin popmam yandı..artık çeyrek depodan düşürmüyorum..aslında bu bnm hatam..çekiş konusuna gelince daha bugün arabayı park ettikten sonra suyuna falan baktım..bir benzine aldım bir de lpg ye bnzinde daha sarsıntılı çalışıyor..güzel bir şey lpg çok gezenler için ben taktıralı 15000 km oldu km 10ykr faketse 1500 ytl yapar..daha fazla kar edemedim ama artık edeceğim.bir de buji kablomu değiştirdim lpg yüzünden ama o ucuz 35-40 lira arası birşey..lpg taktırırken bnce en çok dikkat edilecek şey güveniilir ve işini bilen yere taktırmak bir şey daha söylemek istiyorum uzun oldu ama....mesela bu söylediğim her sistemde yok ama bnde var mesela arabayı kısa süreli bir yere park ediyosun yine çalıştırınca bnzinde çalışıyor daha kısa sürede geçiyor gaza ama bnzin gidiyor..ben motor sıcakken lpg göstergesindeki tuşa basarak çalıştırıyorum direk gazda çalışıyor...daha az bnzinim gidio.:Dayda 20ytl:) falan...
birde bnm ustam zavolli opele uyumlu demişti bana..bnde atiker ile zavolli arasında kaldım da..
Lpg ye geçme ısısı, devri ve süresi var. Süre çok uzun olursa tabi benzin sarfiyatı artar. Bende 5 ya da 6 saniye gibi birşey sanıyorum. Motor sıcaksa kemeri takıp arabayı vitese attığımda lpg ye geçiyor. Ama yok o kadar da beklemem diyorsan ayrı konu. Ama o yaptığının benzin pompasına zararı olur mu diye düşündürdü beni.

bu arada aklıma yeni geldi..atiker kullanıcısı murat abi var..o da deneyimlerini paylaşır...

ben de platinca kullanıyorum; fema ,mimgaz,tomasetto ve birkaç marka aynı enjektör ;ecu ve regulatörü kullanıyor; yani %90 ı aynı parçalardan ibaret; atikerin dışardan anladığım kadarıyla ecusu biraz daha büyük duruyor; ancak bunun ne gibi bir faydası var onu bilemem; bence valtek enjektör kullanan bir marka ;ki yukarıda saydığım markaların hepsi bu enjektörü kullanıyor; lpg de benzine oranla diğerlerine göre biraz daha az tasarruf sağlıyor; zavollinin enjektörleri farklı; malzemesi kaliteli; ve aracı zor durumda kaldığınızda direk lpg de çalıştırabiliyorsunuz; dolayısıyla yerinizde olsam taktıracağım en ucuz kit zavolli olurdu; daha pahallı olarak; lovato, brc, ya da landirenzo v.s. italyan markaları tercih ederdim; çünkü bu italyan markalar valtek tipe göre çok daha kaliteli tipte enjektörler kullanıyorlar; ecuları ; aracın ecusuyla otomatikman uyum sağlıyor; ucuz markalarda kalibrasyon ayarı laptop aracılığıyla aracın benzin değerleri okunup belli katsayılarla çarpılarak ayarlanıyor; ancak italyan markalarda çoğu ayar otomatik; aracın gücüne göre uygun enjektör ve regülatör seçildikten sonra düzgün bir işçilikle ve ayarla muhakkak ki her markayla tasarruf sağlanır; ancak bence biraz üst markaları tercih etmekte fayda var; en üst seviyede prins ve teleflex var ancak onların fiyatları biraz daha uçuk; bu arada lpg taktırırken ateşleme sisteminde hata olamaması ve gaz kelebeği boğazının temiz olması; hava filitrsinin temiz olması montajdan sonra sorun çıkma olasılığını çok azaltır; birde taktırırken yıllık yaptığınız kmyi; aracın benzinde düzgün bir bakımla ne kadar yaktığını hesaplamakta fayda var; eğer lpg için harcadığınız miktarı amorti edemeyecekseniz bence hiç taktırmayın; şu anda iş durumumdan dolayı 1.4 aracımı sadece hafta sonları kullanıyorum ve açıkçası taktırdığıma pişmaım; çünkü hafta sonları yaptığım fazla bir km yok ve araç 1.4 olduğu için yakıtı da benzinde anormal değil......

arkadaşlar arabayı alalı 16 ay ve 15 000 km oldu .. arabayı alır almaz atiker taktıdım ( dudağımı ısırdım) sorunsuz kullanıyorum.. ancak uygulama çok temiz yapıldı .

tekarlıyorum sıralı sistemlede montaj işçiliği çok önemli.. tabii bu arada arabanınızın bi bakımlarını yaptırıp taktırmakda fayda var.. ( bujiler - filitreler - yağ gerekiyorsa buji kabloları )

bende brc var cok mutluyum yasasın lpg performansta yazılımı yenılettımduzeldı canavar gıbı oldu valla tupu dusunmeyın hemen gecın kısın benımkı 1km benzınle gıdıyor yazınsa 300 metre motor sıcakken calıstırınca hemen gecıyor super bısı:D

lpg ciler 100km ye kaç lt lpg düşüyor ve fiyatı ne oluyor bi yazarsanız süper olcak :)
ben bayramda abimin lpgli unosunu kullandım izmit eskişehir arası, sanki çok bişey fark etmedi gibi geldi fiyat olarak

Merhaba ASTRA F Garaj
Herkese Hayırlı Günler, Hayırlı Haftalar Kazasız, Belasız Günler

lpg ciler 100km ye kaç lt lpg düşüyor ve fiyatı ne oluyor bi yazarsanız süper olcak :)
ben bayramda abimin lpgli unosunu kullandım izmit eskişehir arası, sanki çok bişey fark etmedi gibi geldi fiyat olarak

şehir içinde normal devirde ve aygazdan almak şartıyla 100 km de 20 ytl yani 12 lt lpg tüketiyorm; benzini ise 10 lt yakıyor aynı şartlarda....

valla bakın ne yakıo bilmem ama izmirde gaz aldım full depo 36 litre tam 500km de gaz bitti:D hesap edin iste

Geri