Astra F Kullanıcıları Buraya

o zaman geçen sene 76 liraydı 24 lira zam geldi
oldu sana 100
en düşük emekli maaşına yapılan zamdan fazla
%30 çüşşşşş

Geçen gün koltuk neden ses yapıyor diye bakayım dedimm...Sağ ön koltuğun sağ tarafındaki plastik kapağı kaldırdım..Kapsül kibi silindir bir aparat çıktı...Arka tarafında da misina ipi gibi bişeyle bağlanmış palstik tırnak çıktı..Bunun ne olduğunu bilen varmı..Uyarı işaretleri var üzerinde..Bir makanizmya benziyor ama ilk defa gördüm..

Geçen gün koltuk neden ses yapıyor diye bakayım dedimm...Sağ ön koltuğun sağ tarafındaki plastik kapağı kaldırdım..Kapsül kibi silindir bir aparat çıktı...Arka tarafında da misina ipi gibi bişeyle bağlanmış palstik tırnak çıktı..Bunun ne olduğunu bilen varmı..Uyarı işaretleri var üzerinde..Bir makanizmya benziyor ama ilk defa gördüm..

Aktif gergili emniyet kemerinin kapsülü. Bir kaza anında airbag ile birlikte devreye giriyor patlıyor ve kemeri geriye doğru sıkarak koltukta sabit durmayı sağlıyor. Ama bir kere patladıktan sonra değişmesi gerekiyor tek kullanımlık. Sadece kaza anında değil çok ani frenlerde de patladığını duymuştum. Allah patlatmasın diyelim :D

frenle patlamaması lazım, zaten airbag gibi sensörlü değil bildiğim kadarıyla emniyet kemerine ani yük binince devreye giriyor, frenlemeyle o kadar yük binmez.
iyi de para alıyolar ona, 2004 te tanesi 240TL di.

ben bir kaç yerde ani frenlemede patladı diye okumuştum ama doğru olmayadabilir :D

patlamaz kolay kolay hatta çoğununki kazada bile açılmıyo

Peki arka kısmında misina ipine bağlı tırnak var..(Kırmızı) Onun oraya takılı olmasımı gerekiyor,yoksa boştamı durması lazım..

orasını bilemicem :)

benim yaptığım kazada patlamıştı çarptığım sağ taraftaki.
misina tetikleme görevi görüyor olabilir, yani çarma anında körüğü patlatacak tetikleme sistemi o tırnak olabilir.
tahmin tabi.
ama sensörsüz falan o işi yapabilmesi için mekanik bi tetikleme mekanizması gerekir.

Hımmm..O misineli tırnak,kapsulün arka kısmına takılıyor..Yani bir anahtar gibi düşün ..Acaba oraya takıncamı çalışıyor yoksa boştamı durması lazım...Belki taktığında sistemi kilitliyorsundur..Resimlerin çekicem daha rahat yorum yaparız o zaman ...

Bakıma bıraktım bugun o direksiyon kutusundan gelen ses kilometre halatından olurmuş ama onun orjinali takılmazsa yan sanayisi de aynı sesi yaparmış direskiyonu sağa sola cevırdıgınde gelen ses ise amortisör takozlarından olabilir dediler, filtreler sanzıman yagı hersey kontrol edilecek yarın aksama alcam.

Geri