astra f ( x16xel ) motor modifiyesi yardım! (emme manifoldu)

burak10

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar herkese selam, aracım 96 model opel astra f 1.6 100hp ecotec. son 2 gündür internette ciddi araştırmalarım var, 2aya kadar aracıma modifiye yapmak istiyorum. en çok araştırdığım konu lexmaul, mantzel ve Dbilas Dynamic emme manifoltları. bu işten anlayan veya yaptıranlara bir kaç sorum olacak.

1-) malum durum öğrencilik, eğer yukarıda belirttiğim emme manifoltlarından birini alırsam sıfır alamayacağım, 2. el düşünüyorum. ikinci el kullanılmış manifolt alınırmı? kullanıcı bu parçaya nasıl zarar verebilir?

2-) bu manifoldu takarken ekstra bir parçaya gerek varmı? herhangibir özel opel servisi takabilirmi? takılırken nelere dikkat edilmeli sizce?

3-) chip yaptırmayı düşünmüyorum, sadece bu parçayı takarak verim alabilirmiyim yoksa yanına chip yada mantzel modül vs şartmı?

4-) mesela bir kaç lexmaul maniflolt buldum, ancak corsa b ve tigraya uyumlu yazıyor. şu an bir tigranın üzerinde. bildiğim kadarıyla tigra da x16xel motor kodu kullanıyor. bu parça bana uyarmı?

5-) araştırdığım manifoldu uyguladığımızda etkin verim için açık hava filitresi şart.ancak kendi orjinal hava filtresi ile kullanırsam sorun yaratırmı? sadece bu manifolt aracın sesini çok arttırıyormu? (eksoz orjinalken)

bunun dışında elimde sebring son ve orta susturucu eksoz, pipercross hava filitresi var, eksoz manifoldundan sonra emme manifoldunu düşünüyorum.ilk başta emme manifoldumu gerekli eksoz manifoldumu? fikirlerinizi alabilirmiyim? hangi emme manifoldunu tavsiye edersiniz? marka ve fiyat yazarsanız sevinirim. motoruma zarar vermeden ve fiyat aşırıya kaçmadan ne modifiye önerirsiniz? amacım sokaklarda terör estirmek veya yarışlara katılmak değil.Ama en azından sattığım 205 gti 1.6 aracıma yakın performans almak:) yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler, sürekli yazılarınızı kontrol edip cevap yazacağım.fikri olan arkadaşlarada açığım...:alkis:

burak10

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar aklıma gelmişken, emme manifoldu takıldığında egr valfi iptal edilmesi şartmı ve motor elektroniği lambası yanarmı?:confused:

LND

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1- manifold'un sıfırını bulman zaten coook zor.
2- takılması kolay ama birebir uyum sağlayacakmı senin aracına orası var.uyum saglıyorsa basit. ama oynama yapılacağı aşikar
3-manifoldan chip yaptırmazsan anca ses gelir performans bekleme.
4-uymaz
5-birbirini tamamlayan parcalardır...
acık hava filitresine ihtiyac oldugunu sanmıyorum ben.

emme manifoldunu takmak uygulamak kolay bir iş değil...
ayrıca ecotech motorlu 1.6 astraya sahipsiniz.
bence fazla bi güç beklemeyin.yani ne kadar yapsanızda güç alamazsınız ahım şahım....
dediklerinizi yapsanız +5 hp bence.
o paraya değermi tartışılır.

coldekiadam

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizim sfi lar için bile emme manifoldu taktığın zaman max 13 hp alabiliosun, o da kopmle eksoz ve chiple beraber.

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emme manifoldunda Lexmaul ve Dbilas'ın hem sıfırını hem de 2. elini bulmak oldukça zor.Mantzel'in de orijinalini de bulamazsın ama Ankara'da çakmasını yapıyorlar, mekanik bir parça olduğu için sorun yaratacağını sanmıyorum, kullananlarda da yaratttığını görmedim.Döküm bir parça olduğu için 2. elinde kırık veya çatlak yoksa problem yaratacağını sanmıyorum.

Emme manifoldu yaptıracaksan daha iyi sonuç almak için artan hava girişine paralel olarak benzin artışını da sağlamalısın, bunu da daha büyük enjektörler veya ayarlı benzin pompası ile sağlayabilirsin.Araç daha fazla yakıt+hava yaktığı için atımını da kolaylaştırman açısından headers ve egzost sistemini de bu değişikliklerle eş zamanlı yaptırman isabet olur.Tüm bu parçaların birbiriyle daha uyumlu çalışması ve max. verim alabilmen için de ecu'ye bir remap iyi olur...Ama en iyisi x20xe veya c20xe'ye terfi etmek olur...

burak10

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanıt veren herkese çok teşekkürler, burada birisi tigraya vectra gt enjektörleri takmış, tek başına bu enjektörler işe yararmı? bu arada emme manifoldundan yazdıklarınız doğrultusunda vazgeçtim, amacım 100hp olan aracımı, 115hp civarına çıkarmak. ztn 100hp den geriye 90-95 falan kalmıştır. yani toplam 20 beygir beni idare eder. arkadaşlar bu 1.6 opelim daimi araç. ilk sahibiyiz. ztn satsakta para etmiyor. uzun süreden beri yanlış anlamayın ama eli yüzü düzgün makul fiyatlı sfi astra da bulamadım. çok aşırı temiz buldum 5-6 tane. ancak fiyatlar uçmuş. hususi istanbula gittim.burdada kafama yatan bulamadım. bende bizim emektara 1-2 birşey yapıp öyle gezeceğim napalım...

ekzantrik miline sıcak bakıyormusunuz? tek bunu yaptırsam chiple birlikte durum ne olur? rölanti dalgalanmaları pek hoşuma gitmeyen birşey. ben pek sıcak bakmıyorum. birde ilk sıfırdan normal kalkışlarda gaza biraz basmak gerekiyor yanlış bilmiyorsam. yoksa stop ediyormuş. bu düşük dereceli ekzantiriklerde de geçerlimi? fiyatlar ne civarı?

yada bir akıl diyorki motorda sadece hava filtresi ve eksoz olsun, şanzıman son dişlisini astra sportive ile değiştir motoru elleme diyor. yada f kısa şanzıman komplesini düşünüyorum ama fiyatını bilmiyorum. aklım çok karıştı. bu yazdıklarıma nediyorsunuz? sizce ben çok şeymi bekliyorum?:Dçok teşekkürler...

Son düzenleme:

burak10

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar yeni aklıma geldi, geçen sene giderken alternatörü kendi kendine yandı. orj seviste değiştirdim. araç hatalarını okumak için bir makine varya o direksiyon altında bir yere takılan, artık araçla iletişim kuramıyor.. nedenini sorduğumda alternatör yanınca fazla elektrikten dolayı zarar vermiş, bir sorun olmaz dediler. nasıl yaptırırım deyince sıfır beyin burada pahalı, bulursanız çıkma beyin al demişlerdi.

benim çip ten kaçışım ve korkum bu yüzden. çip aracıma olmama gibi durumu varmı? birde eğer makine araçla iletişim kursaydı sana serviste olan tigranın beynini komple kopyalayıp senin astraya yapıştırırdık böylece bedavadan 6hp alırsın demişlerdi yetkili servis.(astra ve tigra x16xel motorlu, astra 100 tigra 106hp) ancak şu an bunu yapamıyorum. sizce tigra-astra beyin muhabbeti mümkünmü? eğer çıkma beyin almam gerekiyorsa tigranınkini direk almak mantıklı olmazmı?

(arkadaşlar umarım zor sormuyorum, benim bütün işlerim böyle karışık...)

LND

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sana çok akıl veren var.
acaba bu söylediklerini hiç yapmışlarmı...

sanki bana hava filitresi değiştiriyor şanzuman değişecekmiş:D

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla guzel kombinasyonlar var...

ama kulağına küpe olsun aman diyeyim silindir kapağını elleme.

hele aşlama falan .. sakın.

burak10

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sana çok akıl veren var.
acaba bu söylediklerini hiç yapmışlarmı...

sanki bana hava filitresi değiştiriyor şanzuman değişecekmiş:D

fiyat makul seviyedeyse şanzımanı dişlilerini komple değiştirmeye hazırım, çok şükür akıl veren yok bana. kendi araştırmalarım sonucunda buluyorum. akıl verecek birisini arasam burda modifiye firmalarına giderim. amacım öğrenci olduğumdan sizlere danışıp kazıklanmamak. parayı kolay kazanmıyorum herkes gibi... şimdi diyorum kendi kendime 205 gti aracımı satmayıp bunu modifiye etseydim diye... astra 1.6 ların modifiye parçaları pek bulunmuyor heralde. herşeyin hayırlısı.

yetkili servis tigranın beynini astra f e daha önce bir müşterinin isteği doğrultusunda kopyaladıklarını belirtti. isteyene telefon vereyim.açsın sorsun.astra sportive dişlisini onno usta tavsiye etmiş birine yıllar önce ordan hatırlıyorum...

Son düzenleme: