Astra G Far Karartma (detaylı anlatım)

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan gokibey
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

gokibey

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 2000 model astra g HB aracım var.
Farları daha önce zımpara ve mediguars ile çalışma yaptım ama işlem bittikten sonra bayağı açılmasına rağmen baktımki asıl sıkıntı farların içindeki toz ve sararmalardan kaynaklanıyor. Korkularımı bi kenara bırakıp farı açacağım ve içindeki sarılıkları temizleyeceğim dedim. Hazır açmışkende içindeki çerçeveyi siyaha boyamak istedim. Hani enjoy modellerindeki gibi.
Velhasıl olaya başladım ve sıkıntısız bir şekilde çözdük. sizlerle paylaşmak istedim.

Gerekli Malzemeler:

1 kutu sprey plastik astarı
1 kutu ısıya dayanıklı siyah sprey boya
1 kutu ısıya dayanıklı siyah silikon
Biraz çamaşır suyu (biz clintbang kullandık) (sırrını konunun içinde anlayacaksınız ) :)
Takım çantası
1 fön makinesi
Bi işin ucundan tutması için sağlam bi arkadaş
Biraz sabır

Öncelikle tamponu aşağıdaki resime bakarak söktük.

Ekli dosyalar

• astragbo7dr4.webp
    astragbo7dr4.webp
    61 KB · Görüntüleme: 1,059
  • ilk halleri.webp
    ilk halleri.webp
    75.1 KB · Görüntüleme: 1,044
  • tampon sökülmüş.webp
    tampon sökülmüş.webp
    53.7 KB · Görüntüleme: 1,075
  • sağ far.webp
    sağ far.webp
    41.1 KB · Görüntüleme: 1,073
Son düzenleme:
tamponu indirme işlemi bahsedildiği kadarda zor bi mevzu değilmiş.
15 dakikada indirdik tamponu. aradından farlar elimize aldık. fön makinesi ile birimiz silikonları yumuşattık diğerimiz arasına tornavida sokarak gevşetti. burda ikimizde meşgul olduğundan fotoğraflayamadık.
ardından camı gövdeden ayrıdık. camları ayırdıktan sonra clitbang çamaşır suyu ile camların içini dışını yıkadık. ardından nikelajları zımpara işi vardı. arkadaşımın evinin önü müsait olduğundan orda yaptık bu işlemleri gelirken zımpara götürmeyi unutmuşum. arkadaş nikelajlar sağlam yıkayalım bence yerine takalım dedi. zımparayıda evde unuttuğumdan tamam dedim. o esnada arkadaş çamaşır suyuyla yıkayayım bari tam açılsın dedi. o esnada yıkarken baktıkki çamaşır suyu nikelajı döküyor aldık elimize çerçeveleri ve bez parçalarını çamaşır suyu yardımı ile hemsini sildik. çizik bile olmadan nikelajsız hale geldiler. kimse zımpara ile uğraşmasın çizmeye toza gerek yok. bizim zamanımız yoktu eğer zamanınınz varsa bi kovaya sıcak su koyun içine çamaşır suyu koyun 2 saat beklesin içinde hepsi dökülüyor. sonrada durularsınız. biz silmeyi tercih ettik.

Ekli dosyalar

• cam çıkmış hali.webp
    cam çıkmış hali.webp
    63.1 KB · Görüntüleme: 1,078
  • nikelahj çerçeve.webp
    nikelahj çerçeve.webp
    57.9 KB · Görüntüleme: 1,075
  • nikelajı silinmiş.webp
    nikelajı silinmiş.webp
    72.9 KB · Görüntüleme: 1,111
  • nikelajsız .webp
    nikelajsız .webp
    84.3 KB · Görüntüleme: 1,122
ardından malzemeleri güzelce kuruladık. tozsuz bir alanda 15 - 20 cm uzaklıktan kolumuzu hızlıca sallayarak plastik astarını attık. astar daha hemen kurumaya başladı. 20 - 25 dk beklettik o kururken biz aynı işlemleri diğerine uyguladık. (gölgede kurutun)

Ekli dosyalar

• astar.webp
    astar.webp
    93.7 KB · Görüntüleme: 1,080
  • astar2.webp
    astar2.webp
    96.2 KB · Görüntüleme: 1,080
astarlar kuruduktan sonra boya işlemine geçtik aynı astardaki gibi 10-15 cm uzaklıktan hızlıca sallayarak boyamızı yaptık. sonra kurumaya bıraktık. gölgede kurutmak iyi oluyor güneşte birden kuruması boyada çatlaklar oluşturabilir diye. bunlarda yarım saat filan bekledik. (gelen çayında etkisi oldu) :)

Ekli dosyalar

• boya 1.webp
    boya 1.webp
    90.5 KB · Görüntüleme: 1,051
  • 06022011037.webp
    06022011037.webp
    92.1 KB · Görüntüleme: 1,057
kuruma işlemi bittikten sonra tekrar toplamaya başladık.

Ekli dosyalar

• boyanmış 2.webp
    boyanmış 2.webp
    65.9 KB · Görüntüleme: 1,061
  • boyanmış.webp
    boyanmış.webp
    49 KB · Görüntüleme: 1,059
bunlarda bitmiş hali. esasında toplanmış hali. bir işlem daha var. çamaşır suyu ile camları yıkadığımızdan camın üstündeki cilasıda aktı. mediguars ile farları parlatmak lazım. ama ben dükkanda unuttuğumdan onu bu akşam yapacağım. (bende asıl malzemeleri unutmuşum yaw) :)

akşam parlatıcı işlemini yapınca diğer fotolarıda ekleyeceğim.
ama parlatma işlemini polisaj makinesi ile yapmak istiyorum. malum kol isteyen bi mevzu bulursam onunla yapacağım.

Ekli dosyalar

• bitmiş.webp
    bitmiş.webp
    46.4 KB · Görüntüleme: 1,076
  • bitmiş2.webp
    bitmiş2.webp
    48.5 KB · Görüntüleme: 1,092
attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

elline sağlık çok güzel calışma yanlız resimleri acabildim ama moderator arkadaşlar 1 mesaja toplarsa daha iyi olur

camlar solgun olmasa daha güzel yakışacakmış.

Geri