Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

harunhoca link' Alıntı:
Aşağı yukarı aracınızın b.sayar ortalaması ile pompa değerleri birbiri ile aynı. Yani 98,6 km de iken 6,8 lt. aldı ise 100 km.de 6,9 lt. yakmış demektir pompa verilerine göre. B.sayar da 7.1 litre göstermiş. Pompa lehine bi durum söz konusu. Bende tersi oluyor; ekranda 8,0 ise pompadan 8,5 lt. çıkıyor. Acaba pompacı arkadaş katakulleye mi getiriyo desem olmaz öyle şey. Tabi bu arada 6,9 lt. ortalamanın istanbul şehir içi değerleri olmadığı malım. Dur bakalım akşam bi sabiha gökçen yapacam tam 47 km. gidiş geliş 94 km. b.sayarı sıfırlayıp boş yolda 100 km.ye sabitleyip bi gideyim bakayım ortalama ne diyecek. Tabi başlangıcında ve sonrasında yakıt almayacağım için pompa verileri olmayacak ama yine de ekranda 5 küsurlu değerler görebilirsem keyifli olur. Züğürt tesellisi işte.

Normalde benim ekranda 0.2 - 0.3 arası az gösterirdi, sanırım yazılımdan sonra da olduğundan fazla göstermeye başladı bu yüzden 4-5 gündür her 100km de depoya benzin ekleyip ölçüm yapıyordum.

Hızını dediğin güzergahta 90-100km arası sabit tutarsan ve yoğun durk kalk olmayacaksa zorlanmadan 5 litreli ortalamaları görmen gerekiyor, tabi araçta rodaj - düşük lastik basıncı - yük vb olmadığını varsayıyorum.

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben de öyle düşünüyorum, araçta iki kişi olacak ve yüksüz olacak herhalde akşam 9 da köprü ve yollar boş olur ve ben de 5 li değerleri görürüm diye umuyorum.

xray471

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar 24.03.2011 günü Ordu'dan Trabzon' a 100 km/h sürati geçmeden seyahat gerçekleştirdim ve yol bilgisayarında 5,6 lt/100 km lik tüketim değerine ulaştım bilginize....

Arkadaşım 100 km ile gideceksen bu arabayı niye aldın...Atmosferik alsan daha az yakardın...

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hız yapmak için turbo almadık sevgili arkadaşım, 115 HP atmosferik motorun cosmosu vardı da biz mi almadık? Ayrıca turbo motorların daha güncel ve yeni versiyon olmasını göz önünde bulundurdum. Yoksa tek amaç yakıt ekonomisi değildi elbet.

DarthWider

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

xray47 link' Alıntı:
Arkadaşlar 24.03.2011 günü Ordu'dan Trabzon' a 100 km/h sürati geçmeden seyahat gerçekleştirdim ve yol bilgisayarında 5,6 lt/100 km lik tüketim değerine ulaştım bilginize....

Arkadaşım 100 km ile gideceksen bu arabayı niye aldın...Atmosferik alsan daha az yakardın...

Atmosferik daha mi az yakardi???

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar, emin olun bu araç çok az benzin yakıyor. Dün tam 104 km yol yaptım. Frene hiç basmadım desem yeri var, 90-110 km hız aralığında gittim araçta iki kişiydik. Çıkışta ortalama değeri sıfırladım. Araç soğukken 7,4 ten başladı ve yol boyunca(Kağıthane- Sabiha Gökçen arası) 5,1-,5,3 lt. arası gitti geldi. Hatta bir ara 4,9 lt. yazdı. 104 km. yol yapmama rağmen benzin ibresi de bir tık indi inmedi. Yani pompa değerinin de benzer olacağını düşünüyorum. Bu da demek oluyor ki araç km.de (hadi pompa değerinin bir gıdım daha fazla olduğunu varsayıp 5,5 lt. ortalama olsa) 27 kuruş yakıyor. Uzun yolda araçta iki kişiyken ve bagaj boşken ve 100 km. hızı geçmezseniz tadından yenecek gibi değil son derece ideal. Ancak özellikle kısa mesafelerde, dur-kalkın çok olduğu trafikte ve soğuk motor ile 46-47 kuruşları görmek kaçınılmaz.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

harunhoca link' Alıntı:
Arkadaşlar, emin olun bu araç çok az benzin yakıyor. Dün tam 104 km yol yaptım. Frene hiç basmadım desem yeri var, 90-110 km hız aralığında gittim araçta iki kişiydik. Çıkışta ortalama değeri sıfırladım. Araç soğukken 7,4 ten başladı ve yol boyunca(Kağıthane- Sabiha Gökçen arası) 5,1-,5,3 lt. arası gitti geldi. Hatta bir ara 4,9 lt. yazdı. 104 km. yol yapmama rağmen benzin ibresi de bir tık indi inmedi. Yani pompa değerinin de benzer olacağını düşünüyorum. Bu da demek oluyor ki araç km.de (hadi pompa değerinin bir gıdım daha fazla olduğunu varsayıp 5,5 lt. ortalama olsa) 27 kuruş yakıyor. Uzun yolda araçta iki kişiyken ve bagaj boşken ve 100 km. hızı geçmezseniz tadından yenecek gibi değil son derece ideal. Ancak özellikle kısa mesafelerde, dur-kalkın çok olduğu trafikte ve soğuk motor ile 46-47 kuruşları görmek kaçınılmaz.

Evet Harun abi aynen katılıyorum. Bu araçların uzun yol tüketimleri, kullanım rahatlıkları ve esneklikleri harika, eğer ağırlıkları da 100-150kg daha az olsaydı kısa mesafede soğuk motorla yapılan dur kalklarda da daha iyi tüketimler sergileyecekti, ayrıca 215mm ve 17" jantın da tüketimi olumsuz etkileyen bir faktör olduğunu belirteyim.

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Valla ben aracın performansından yakıtından sürüş keyfinden uzun yolda yola yatarak verdiği güvenden ve konforundan son derece memnunum. Daha üst segment araç kullanıyormuşum hissi vermesi ayrı bir güzellik. Yakıt tüketim değerlerini bilerek aldım aracı ve umduklarımı araçtan alıyorum. AFL sistemi ahrika çalışıyor. Tabi kakıl araçlarımızı abartarak övmenin manası yok ama insan keyif alınca paylaşmak istiyor. Nedensiz övmenin bi anlamı yok, aracı satıp da kar etmeğe çalışıyor değiliz neticede. Ancak uzun yol keyfi gerçekten güzel bu araçların. Evet bol tümsekli ve çukurlu şehirçi bozuk yollarda sert süspansiyonları nedeniyle keyif vermiyor ve dikkat etmek gerekiyor ancak uzun yolda ve düz zeminde 10 numara. Adamlar yapmış. special_Yeah

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ama sert de olsa şuna dikkat edin; araç engebe-çukur olmayan düz ama kaba asfaltta kabine en ufak yol titreşimi vermiyor, hani normalde eski tip dişli asfaltta ince bir titreşim olur ya direksiyonda ya da konsolda dokununca açıkca hissedersiniz, o bu araçlarda asla oluşmuyor.

Bu aracın üzerinde özellikle çalışılmış ve uzun yol yorgunluğunu engelleyen kaliteli bir özelliği.