bakım ve masrafları

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bugun sabahtan sanayinin yolunu tuttum. öncelikle LPG kitini taktırdığım ustama uğradım önce bayramlastık sonra benim filtre değişecek 10.000km oldu ustam dedim. ve sana çok tesekkur ederim. hem yakıt hem işçilik çok güzel eline sağlık dedikten sonra filtreyi değiştirdik.

ardından özel servise gidip aracı tech2'ye bağlattım. bir sorun yoktu ama ben yinee bir göstereyim dedim. 1-2 şikayetim vardı. TC, sol xenon far ve cam ile ilgili problem varmı diye baktık bir problem olmadığını gördük. ancak bir arıza var ama arıza kodu yoktu ortalıkta :)

oradan ayrılıp yakınen tanıdığım motor ustama gittim. yağ, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi, bujiler, buji kabloları değişti. sonra şanzuman yağını kontrol ettik. ve direksiyon hidroliği sızıntısı vardı kelepçeden onu hallettik.

en son olarak egzoz ustama gittim ve katalizörden şüpelendiğimi söyledim. söktük baktık daha ilk günkü gibi pırıl pırıl duruyor maasallah :) sonra hazır gelmişken orta ve son susturucuyu değiştireyim dedim. katalitik konvektorden sonrasını komple değiştirdik.

masraf olarak:

LPG filtresi: 25 lira
polen filtresi, buji (GM) ve buji kabloları (alman malı ama orjinal değil): 80 lira (tanıdık diye 90lira dedi 80liraya kredi kartı çektirdim :) )
4lt yağ (ELF moligraf f1 10w-40), yağ filtresi, hava filtresi: 60 lira
orta ve son susturucu: 220 lira
işçilik: 30 lira

aslında biraz daha devam edecektim ama param bitti :kop:
sırada fren balataları, amortisorler, z rotları ve aks körüğü değişimi var.

iyi masraf yapmışsın.güle güle kullan

olması gerekenleri yapıyoruz mecbur. biz ne kadar iyi bakarsak o da bizi daha az üzer değil mi?

bugun xenon ampullerimide değiştirdim :) tanesi 85 liradan philips d2s 4300K ;)

bugun xenon ampullerimide değiştirdim :) tanesi 85 liradan philips d2s 4300K ;)

eskisine karsi aydinlatmada buyuk bi fark oldumu ?
philips 6000 K almayi planliyorum bende fiyatlar hemen hemen ayni
degistirmesi kolaymi kendimiz degistirebilirmiyiz ?
birde xenon ampullerini kac yilda bir degistirmek gerek ?
cok soru sordum kizmadiniz demi ? :D
bu arada bakimlariniz hayirli olsun :)

eskisine göre baya fark oldu tabiki. özellikle sol farda artık ışık kalmamıştı. sokak lambaları bile benden çok aydınlatıyordu yolu :)

ben elektrikçime aküyü ölçtürmek için gitmiştim, sonra farları ayarlattırayım dedim dedim ve baktık far aydınlatmıyor. değiştirdi ustam. değiştirmesi kolay ancak ampulu yerine doğru bir şekilde otutturmak gerekiyor.

ben aracımı 2. el almıştım ilk defa değiştiriyorum ama yanlış hatırlamıyorsam max. 5 yıl ömür biçiyorlar.

hayır neden kızayım ki :)

teşekkür ederim ;)

unutmadan. ampulleri değiştirirken farlarınızı yakmayın. yüksek voltaj var, çarpabilir. işinizi bitirin öyle deneme yapın ;)

eskisine göre baya fark oldu tabiki. özellikle sol farda artık ışık kalmamıştı. sokak lambaları bile benden çok aydınlatıyordu yolu :)

ben elektrikçime aküyü ölçtürmek için gitmiştim, sonra farları ayarlattırayım dedim dedim ve baktık far aydınlatmıyor. değiştirdi ustam. değiştirmesi kolay ancak ampulu yerine doğru bir şekilde otutturmak gerekiyor.

ben aracımı 2. el almıştım ilk defa değiştiriyorum ama yanlış hatırlamıyorsam max. 5 yıl ömür biçiyorlar.

hayır neden kızayım ki :)

teşekkür ederim ;)

unutmadan. ampulleri değiştirirken farlarınızı yakmayın. yüksek voltaj var, çarpabilir. işinizi bitirin öyle deneme yapın ;)

yamulabiliriz diyorsun yani :D

seneye aksaraya gelir degistitirim olmazsa nede olsa 30 dakikalik yol :)

izine gelince sizin ustalara bide bizim yadigari gosterelim

Son düzenleme:
d2s orjinal ampul mü?

birde geçen yağ değiştirdik, sinyal koluna astıkları kağıtta 5w-** birşey yazıyordu, yıldızlı olan rakamı unuttum. internette de sürekli 10w-40 görüyorum, en çok bu kullanılıyor gibi.
5w-10w arasında ne fark vardır ve hangisi iyidir?

Geri