benzin - motorin ZAM farkı ? ? ?

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan iomega
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
bu gün kimyagerler bilim adamları isteseler benzindede dizeldede çalışıcak ortak bir yakıt bulurlar vede çok çok ucuza imal ederler misal hidrojen benzindede dizeldede çalışıyor üstelik sudan elde ediliyor ve elde edilmesi çok basit .. maliyteti aşırı düşük.. ama yapmazlar..

Korkarım yakında özellikle de dizelciler bu günleri mumla arayacaklardır :(.

Korkarım yakında özellikle de dizelciler bu günleri mumla arayacaklardır :(.
Valla Savaş abi birkaç başlıkta ben bnu anlatmaya çalıştım ancak dizelci arkadaşlar sanki kötülüklerini istemişim gibi muhalifce üzerime saldırdılar bende artık bu konuda polemiğe girmiyorum.
2012 den sonra dizel araçlar çok ciddi değer yitirecekler yeni vergilendirmeler ve yakıt zamları nedeniyle.
Ayrıca zaten şuan avrupada dizel üretimi sınırlandırıldı. Türkiyedeki dizele olan talebin artması ve firmaların birkaç ay ileriye dönük sipariş almasının nedeni budur. şimdi gidip bir dizel polo alayım diyosun peşin parayla adamlar sana 3 ay sonra gelir diyolar.
Avrupa bu konuda çok kararlı belkide orta gelecekte dizeli yasaklayacaklar. şimdilik üretim miktarlarını düşürdüler.

Valla Savaş abi birkaç başlıkta ben bnu anlatmaya çalıştım ancak dizelci arkadaşlar sanki kötülüklerini istemişim gibi muhalifce üzerime saldırdılar bende artık bu konuda polemiğe girmiyorum.
2012 den sonra dizel araçlar çok ciddi değer yitirecekler yeni vergilendirmeler ve yakıt zamları nedeniyle.
Ayrıca zaten şuan avrupada dizel üretimi sınırlandırıldı. Türkiyedeki dizele olan talebin artması ve firmaların birkaç ay ileriye dönük sipariş almasının nedeni budur. şimdi gidip bir dizel polo alayım diyosun peşin parayla adamlar sana 3 ay sonra gelir diyolar.
Avrupa bu konuda çok kararlı belkide orta gelecekte dizeli yasaklayacaklar. şimdilik üretim miktarlarını düşürdüler.

Fikirlerinize katılıyorum, gelecekte (Yakın gelecek diyemiyorum) dizellerin partikül salınımı nedeniyle yuksek çevre vergilerine tabi tutulacagını düşünüyorum

Motorin-Benzin fiyatı arasındaki fark ise tamamen vergi politikası,belki bir yıl içinde motorin benzinden %25 daha pahalı olabilir, bunu ancak vergi koyanlar ve fiyatları ayarlayanlar bilebilir

neyseki dizellere alternatif var biodizel hayla gemilere verilen kırsal mazot gibi.. o işdede eski nesil dizel motorlu araçlar ancak kar eder.. common rail teknolojili araçlara gene yaramaz..

Valla Savaş abi birkaç başlıkta ben bunu anlatmaya çalıştım ancak dizelci arkadaşlar sanki kötülüklerini istemişim gibi muhalifce üzerime saldırdılar bende artık bu konuda polemiğe girmiyorum...................
"Tarih tekerrürden ibarettir" nedense son zamanlarda bu söz aklıma çok takılıyor, belki geçmişte canımız yandığı için olsa gerek. Özal iktidarda iken dizele acayip arka çıktı, yurt dışından çok miktarda dizel motorlar getirildi, özellikle ticari araç sahipleri benzinli motorları söküp yerlerine dizel motorları koydurdular. Nedense bu moda çok çabuk son buldu, aşırı artan petrol fiyatları, çakma dizel araçlar sık sık sorun çıkarmaya başlayınca millet tekrar motor değiştirdi, 5'e-6'ya aldıkları dizel motorları 2'ye-3'e bile elden çıkaramadılar. Ben motorin kadar LPG'den de çok korkuyorum. Bu ürünlere biraz fazla zam yapılsa milletin hali nice olur?:(:(

Yakıt bulduğumuz sürece sıkıntı yok benzinden çok yakmadıkça dizelden vazgeçmem sanırım. Zaten En fazla 3 sene daha bineriz buna Sonrası piyasaya göre bakalım :)

Asıl soru bundan 5-10 sene sonra arabaya binebilen kaç kişi kalacak,dizel veya benzin fark etmez. Araba kesinlikle çok lüks gelmeye başlayacak :)

Sabah bunu gördüm Durumu çok iyi özetlemiş :mad:

189184_197026506985541_105716109449915_575374_2102147_n.jpg

Son düzenleme:
merhaba Araçlarınızın hidroxi gazı desteği ile daha az yakıt tüketerek daha çevreci olmasını saglayabilirsiniz hidroxi araç üzerinde bulunan bir hidroliz ünitesi yardımı ile elde edilen hidrojen ve oksijen karısımı dır petrol konusunda sıkıntılı ülkelerde büyük oranda kullanılmaktadır. doğru yapıldığında araca asla bir zararı olmadığı gibi egzos emülsyon değerlerini de düşürmekte hidro karbon atıklarının motorda birikmemesi sebei ile hem motorunuzu kor-umakta hem de %15 20 arası ve hatta fazlası yakıt tasarrufu sağlamaktadır aman bunu biliyorum ben yaparım sana diyen üç kaatçılardan uzak durun ben şu an imalat aşamasına geldim ama amerika ve avustralya da üretenler var Ebay den getirtebilirsiniz hydrogen generators diye arama yapmanız yeter

hho kitler çok eskiden beri var yeni bir şey değil yeni bir mucizede değil..

mazot benzini geçse de yine dizel arabada kalırım diyenlerdenim bende...
fark ortada;
1 depo ile benzinde 600-640 km yapılırken, dizel ile 1000 km yi zorluyorsunuz... mazot-benzin fiyatı aynı olsa bile yine kardasınız, hatta mazot fiyatı artsa bile hala bir yere kadar kardasınız...
1 sene benzinli kullandım illallah ettim, 2 haftadır dizel kullanıyorum benden mutlusu yok... :)
Bir yere giderken ne kadar yakar ki? kaç km ki? otobüsle mi gitsem ki? soruları kafamı meşgul etmiyor :)

Geri