Bunu Kimse Bilmiyor...

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan aKSeL
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

aKSeL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Başlıkta da yazdığı gibi araç kullanma, motor, bakım vs. konularda başkalarına faydası olabileceğini düşündüğümüz püf noktalarını burda paylaşalım...herkesin bildiği değilde daha çok duyulmamış şeyler olsun...yada birçok kişinin yanlış yaptığını düşündüğümüz konular...

Not: Lütfen konu içinde gereksiz muhabbetlere yer vermeyelim...çoğu konuda arkadaşlar birbiri arasında muhabbetlere yer veriyor bu da konuyu okuyan diğer kişilerin bu muhabbetleri okurken boşa zaman geçirmesine sebep oluyor...bunu önleyelim sadece her cümlesinde bişeyler öğrendiğimiz bir başlık olsun...ayrıca ben bunu biliyordum yada bunu herkes biliyor tarzında mesajlardan da uzak duralım....

Örn: kışın soğuk havada lastiklerin havası indirilmez...yada yazın sıcakta lastikler bi süre sonra sıcaktan şişer ve bu sebepten lastik havası azaltılmaz...kışın aracı el freni çekik bırakmamaya özen gösterelim...bu tarzda bilgiler olabilir...gerçi bunları herkes biliyor ama önemli noktalar...ilginç olanları da sizden gelsin artık...keyifli forumlar...

vectra a larda 92 lerin bazılarında airbag beyni var bir tek direksion eksik.

Rampa inerken boş vites kullanmayalım. Daima vitesimizde gidelim. Yakıt tüketimimiz ve frenlerimiz için ve yavaşlayacağımızda motor freniyle beraber fren kullanalım.

Ancak öyle tatlı rampalar vardır. Viteste inersek araba yavaşlar, gaza basmamız gerekir. İşte bu durumlarda boşa atmak daha akıllıca.

vectra a larda 92 lerin bazılarında airbag beyni var bir tek direksion eksik.

Aırbag beyninin yeri nerede?tarif ederseniz sevinirim

ben rampada genelde boşa atıyorum...eski model arabalarda fren şişiyor doğru ama yenilerde pek öyle bişeyle karşılaşmadım...acaba yaptığım çok yanlış mı?...bana öyle bi sebep söyleyin ki bu alışkanlığımdan vazgeçiyim... :)

valla onu bilmiyorum arkadasımın aracından cıkmıstı.

bende geçen gun başıma gelen olaydan yola çıkarak sizinle bir konuyu paylaşayım.3-4 gun evvel akşam işyerınden çıktım eve gidiyorum eve geldim arabayı yanaştırdım cam açıktı motordan bir ses geliyor böyle şık şık şık şık yapıyor açtım baktım kaputu ses devam ediyor ertesi gun tamirciye götürdüm aracı oda baktı stop etti arabayı yarım saat bekledi yağ cubuğunu çekti baktı tekrar soktu yine çıkardı baktı cubuğun ucunda yağ yok yağı değiştireli 5bin km olmamıştı daha yağı nerden aldığımı sordu ilk defa başka yerden yağ alıp gitmiştim geçen sefer yağ değiştirmek için ve 50 lira vermiştim yağa ustanın söylediğine göre sahte yağ almışım çünkü normal castrol magnetec in bana geliş fiyatı 61 lira artı k.d.v diyor yani 72 liraya bana gelişi var olan bir malzemeyi kimse 22 lira zararına satamaz dedi piyasadaki yağların %70 sahte oluyor hal böyle oluncada motor yağı yakıyor.normalde arabanın motorunda ufleme veya başka bir ses yada arıza yok gayette guzel ve o kadar kez yağ değiştirdim hiç aman aman bir eksilme olmamıştı.komple kalan yağı boşaltılar arabadan geriye çıkan yağda aşağı yukarı 1-1.5 lt civarındaydı castrol magnetec koydular 80 lirayı da aldılar.sahte olmayan yağı nerden bulacağız dediğimde ya tanıdığından alacaksın yada benzin istasyonlarından dediler aklınınzda bulunsun sahte yağ alıpta motoru kucağınıza almayın yağ değiştikten sonra arabanın sesi de normale döndu

ben rampada genelde boşa atıyorum...eski model arabalarda fren şişiyor doğru ama yenilerde pek öyle bişeyle karşılaşmadım...acaba yaptığım çok yanlış mı?...bana öyle bi sebep söyleyin ki bu alışkanlığımdan vazgeçiyim... :)
benzin harcar boşta, boşa atmazsan 0 sarfiyat, yol bilg. dan da takip edebilirsin
bende geçen gun başıma gelen olaydan yola çıkarak sizinle bir konuyu paylaşayım.3-4 gun evvel akşam işyerınden çıktım eve gidiyorum eve geldim arabayı yanaştırdım cam açıktı motordan bir ses geliyor böyle şık şık şık şık yapıyor açtım baktım kaputu ses devam ediyor ertesi gun tamirciye götürdüm aracı oda baktı stop etti arabayı yarım saat bekledi yağ cubuğunu çekti baktı tekrar soktu yine çıkardı baktı cubuğun ucunda yağ yok yağı değiştireli 5bin km olmamıştı daha yağı nerden aldığımı sordu ilk defa başka yerden yağ alıp gitmiştim geçen sefer yağ değiştirmek için ve 50 lira vermiştim yağa ustanın söylediğine göre sahte yağ almışım çünkü normal castrol magnetec in bana geliş fiyatı 61 lira artı k.d.v diyor yani 72 liraya bana gelişi var olan bir malzemeyi kimse 22 lira zararına satamaz dedi piyasadaki yağların %70 sahte oluyor hal böyle oluncada motor yağı yakıyor.normalde arabanın motorunda ufleme veya başka bir ses yada arıza yok gayette guzel ve o kadar kez yağ değiştirdim hiç aman aman bir eksilme olmamıştı.komple kalan yağı boşaltılar arabadan geriye çıkan yağda aşağı yukarı 1-1.5 lt civarındaydı castrol magnetec koydular 80 lirayı da aldılar.sahte olmayan yağı nerden bulacağız dediğimde ya tanıdığından alacaksın yada benzin istasyonlarından dediler aklınınzda bulunsun sahte yağ alıpta motoru kucağınıza almayın yağ değiştikten sonra arabanın sesi de normale döndu
aman şık şık sesi olduğu zaman fazla gezme

motorun vitesteyken de dönmesi için gaz pedalına basmadan kendi kendine yakıt çekmiyor mu acaba...ben kendi kendime hep böyle düşünürdüm demekki vites boştan daha iyi...

Geri