Bunu Kimse Bilmiyor...

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan aKSeL
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ecotech motorlarda bildiğim kadarıyla boşa atmak yerine 5 yada 4. viteste inerken gaza basmamanız halinde tüketimin ''0''' olduğunu fakat rölantide yani boşta iken bir azda olsa bir değerin oynadığını göreceksiniz yol bilgisayarında..tabii yol bilgisayarı var ise ama olmayanlar içinde aynı durum geçerli...
sadece ecotec değil, yeni nesil diyebileceğimiz tüm motorlarda aynı
dizeller dahil aynı

Çok beklememek kaydıyla bence hiçbir mahsuru yok.

savas kardes yag üretiminden 1 sene sonra kimyevii adiddiv özelliklerini kaybediyor..bu modern yaglarda olan yaga katilan addivler sayesinde diyelim yari sintetik veya vol sentetik hale biliyoruzki bagzi kimyevi yollardan ve eklenen addivler sayesinde o özelliklere getiriliyor..ve bu 1 sene sonra kayboluyor...rizikosu ne??? motor asinmasi ve sekmanlarin zarar görmesidir...
birde buna sahtelerini koyun??? yag o kadar basit birsey degildir....bu veriler kendi fikrim degil almanya ADAC bilgileridir...

sadece ecotec değil, yeni nesil diyebileceğimiz tüm motorlarda aynı
dizeller dahil aynı
motoru sürüs esnasinda bosa almak tehlikelidir...neden derseniz düsünün motorun stop ettigini ve hizli gidiyorsunuz..neler olabilecegini akla getirebiliyormusunuz???
opellerde zaten schupschaltung diyoruz almanyada türkcesini bilmiyorum..anlattigimdan bilen varsa türkcesini eklerse memnun olurum...
aracinizi gazdan cekerseniz sürüs esnasinda araciniz bu schubschaltunga gecer ve yakit sifira iner..ortalamaya verdiginizde yakitinizi azaltir..yani arac sürerken fazla gazdan (gereginden fazlasindan)kacinir yokus asagiya gazdan ayaginiz cekerseniz yakitiniz azalacaktir cünkü bu durumda yakit sarfiyati sifirdir. uzun yolda sirf fitesde yokus asagi gazdan cekerek motor gücü ile yol aldiginizda 1 litreye yakin yakit tasarufu yaptiginizi göreceksiniz.. zaten aracin firma verilerine(yakitta) bunlar hesaplanmistir...
bakin bu sekilde kullanma ile aracim su an ankara sehir icinde 5,4 litre yakiyor...ben bundan önce omegama 2.0 16v spor otomatik aracim ile 10,3 litre yakiyordum

Son düzenleme:
savas kardes yag üretiminden 1 sene sonra kimyevii adiddiv özelliklerini kaybediyor..bu modern yaglarda olan yaga katilan addivler sayesinde diyelim yari sintetik veya vol sentetik hale biliyoruzki bagzi kimyevi yollardan ve eklenen addivler sayesinde o özelliklere getiriliyor..ve bu 1 sene sonra kayboluyor...rizikosu ne??? motor asinmasi ve sekmanlarin zarar görmesidir...
birde buna sahtelerini koyun??? yag o kadar basit birsey degildir....bu veriler kendi fikrim degil almanya ADAC bilgileridir...
Zeytinyağlarda bile 2 senelik kullanım miadı varken motor yağı için 1 sene biraz az değil mi? :(

savas kardes..normal yagdan bahsetmiyoruz yani bundan 20 sene önceki...
bugün magnatech evvelden niye yoktu veya degisik sintetikler...bunlar kimyevi yollardan ve additiv katkilarla saglaniyor...günün motorlarina uygun en agir sartlarda bile motora uygun olmasi icin bu tür yaglar üretiyor..adac testlerinden verdigi sonuclarda bu degisik kimyevi veya elektrolit yollardan saglanan acik yaglar 1 , kapali kutu yaglar 3 sene sonra o verilen özelliklerini kaybettigini söylüyor...lnk verebilirim...

Son düzenleme:
savas kardes..normal yagdan bahsetmiyoruz yani bundan 20 sene önceki...
bugün magnatech evvelden niye yoktu veya degisik sintetikler...bunlar kimyevi yollardan ve additiv katkilarla saglaniyor...günün motorlarina uygun en agir sartlarda bile motora uygun olmasi icin bu tür yaglar üretiyor..adac testlerinden verdigi sonuclarda bu degisik kimyevi veya elektrolit yollardan saglanan yaglar 1 sene sonra o verilen özelliklerini kaybettigini söylüyor...lnk verebilirim...

Linge gerek yok kardeşim, sana güveniyorum. Verdiğin güncel bilgiler için sağol.

selim abi bende titizim yag konularinda linki verde bir göz atayim sana zahmet..

motor yağlarının üzerinde seri numaraları var...ben castrol için konuşayım...aldığım yağı motora koymazdan önce müşteri servisini ararım...kutunun üzerinde telefon numaraları var..oraya yağın seri numaralarını söylerim..onlarda bana yağın hangi tarihte üretildiğini söylerler...böylece içim rahat oluyor...saygılar....

Geri