Dizel arabamız var diye yılda 25 bin mi yapmak zorundayız?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Bugun bir TV programında dizel arac alacaksanız yılda 25000 km yapmalıısınız aksi takdirde benzinli araç almanız daha mantıklı diye bir yorumda bulundu spiker. Hesaplama falan yaptı hatta. Ben de acaba dedim? Alırken hiç bunu düşünmedik. Spikerin yorumuna göre bakım fiyatları servis fiyatları falan biraz fazla benzinli araca göre. Doğru mudur bu? Eskisi kadar fiyat farkı varmıdır? Düşünceleriniz?

Yatması zararlı gibi konuştu spiker ama ben katılmadım ona. Sonuçda servise gitme olayı KM ile alakalı. Bakım masrafları çok olur diyor. Bakım takvimi zaten km ye endeksli. Ama spiker yıla endeksledi. Sonra hesapladı. Buradan sizin benzinli araç almanız gerekir falan dedi.

ekonomi istiyorsan dizel abicim. ben yılda 15.000 km yapıyorum zararda mıyım? bence kesinlikle hayır. arabam benzinli olsa bi kere km de yaktığı benzin artıyor. bunun yanında benzinin fiyatı da cabası. arabam dizeldi. ve yine dizel bakıyorum. şimdi alırken fazla veririm. ama kullanırken içim rahat eder en azından.

Doğru diyorsun hocam. Ben de bugun düşündüm bunun modelini yükseltsem yine dizel bakarım. Hem km olarak fazla yapıyorsun hem mazot fiyatı benzinden az. Ürettiği güç de cabası. Bakım fiyatları parça fiyatları diyorlar ama 2-3 ufak sıkıntılar yaşadım. Düşünüyorum acaba aynı benim corsa c nin benzinli aynı yerlerden arıza verseydi, onlar daha mı az para vereceklerdi? Anlamadım.

sizin bakım masraflarınız 150 lira ise benzinli motor bakım masrafı 100 lira. o kanalı bugün bende izledim. evet hesapta biraz yanlışlık var ama atıyorum ben gibi yılda 10000kmyi zor bulan kişiler için dizel dezavantaj. yetkili servislere ve düzenli olarak yılda 2 kere bakıma giren araçlar için konusuyorlar o program için konusursak.

ekonomi istiyorsan dizel abicim. ben yılda 15.000 km yapıyorum zararda mıyım? bence kesinlikle hayır. arabam benzinli olsa bi kere km de yaktığı benzin artıyor. bunun yanında benzinin fiyatı da cabası. arabam dizeldi. ve yine dizel bakıyorum. şimdi alırken fazla veririm. ama kullanırken içim rahat eder en azından.
+++++bende 15-20 bin arası yapıyorum.
dizel az km yap, çok km yap, kazandırır.
üstelik torku yaşıyorsun. diğerinde biraz koltuga yapışayım diye basmaya başlıyorsun, birden benzin fiyatları aklına geliyor, bc varsa anlık tuketime bakıyorsun, moralin bozuluyor, sağ ayağın frene gidiyor. ne anladım ben bu işten.

ama 10binin altında da çok verimli değil. bunu da kabullenmek lazım.

koltuga yapışayım diye basmaya başlıyorsun, birden benzin fiyatları aklına geliyor, bc varsa anlık tuketime bakıyorsun, moralin bozuluyor, sağ ayağın frene gidiyor.

valla eğer performans isteyerek basıyorsan ekranda gördüğüm rakam ne kadar fazla ise o kadar tatmin oluyorum ben. neden? o gücü beynimde de hissediyorum ondan. zaten performans için biniyorsan ekonomiyle ne işin var.

Geri