Dizel arabamız var diye yılda 25 bin mi yapmak zorundayız?

Bu hesap normal ev kullanıcısı için değil firmalar içindir arkadaşlar.

Bu soruyu normal bir kullanıcı sordu ama. Ve sıfır araçdan bahsetmedi sanırım. İkinci el de alacağını belirtmişti. İkinci el de o kadar fark yok sanırım dizelle benzinli arasında.

spiker sıfır araç alımı olarak yorumları soruyu. hesapta yaptığı tek hata. dizel araç ve benzinli aracın km başına tüketim değerlerini aynı kabul etti. nerden baksan 1-2lt fark ediyor tüketim değerlerinde. bunu işin içine katmadı. bir depo ile 800km dedi ama aynı depoyla benzinli araç 650-700km anca gider.

Bahadır sen LPG'ci değilmisin, insanların kafasını karıştırma :D :D Senin gördüğün değerler lpg :)

Dizel iyidir

------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------

http://img638.imageshack.us/i/focusu.jpg/

Son düzenleme:
eğer dizel aracınızı sıfır almışsanız senede 25000 km yapmadıktan sonra benzinli araçla dizel araç arasındaki farkı kapatamazsınız demiş yani... bu araçların sınıfınıda belirtmesi lazım mesela ben combo alıcam benzinlisi yok ozaman ne olucak?

Bahadır sen LPG'ci değilmisin, insanların kafasını karıştırma :D :D Senin gördüğün değerler lpg :)

Dizel iyidir

dinçer abi ben spkilerin dediğini söylüyorum. yanlışım varsa programı izleyen arkadaşlar düzeltsin. spiker: dizel araç ortalama bir depoyla 800km yol yapsın dedi. yine aynı depoyla benzinli motoru olan bir aracıda aynı depoyla 800km yol yapıyor diye düşündü. oysa atıyorum 50lt ile dizel 800km yol yaparken benzinli 650km yol yapıyor demek istiyorum ben. spiker herikiside aynı kmyi yapar diye hesapladı.

dinçer abi ben spkilerin dediğini söylüyorum. yanlışım varsa programı izleyen arkadaşlar düzeltsin. spiker: dizel araç ortalama bir depoyla 800km yol yapsın dedi. yine aynı depoyla benzinli motoru olan bir aracıda aynı depoyla 800km yol yapıyor diye düşündü. oysa atıyorum 50lt ile dizel 800km yol yaparken benzinli 650km yol yapıyor demek istiyorum ben. spiker herikiside aynı kmyi yapar diye hesapladı
Bahadır ben alttaki mesajların için takılmıştım sana ,Tabi alıntı yapmayınca karışmış :D

valla eğer performans isteyerek basıyorsan ekranda gördüğüm rakam ne kadar fazla ise o kadar tatmin oluyorum ben. neden? o gücü beynimde de hissediyorum ondan. zaten performans için biniyorsan ekonomiyle ne işin var.

benimki basınca gidiyor. ben kendi adıma konuşuyorum...
Sen lpg'ci olduğun için istedğin gibi basıyorsun gaza, yol bilgisayarıda pek etkilemiyor yani :D

Dediğin tabiki doğru benzinli ile dizelin lt olarak aynı yakması çok özel durumlar dışında çok zor (dizelde çok hızlı gidersin v.s.)
Ben Vectra zamanında uzun yolda 6lt yaktığımı biliyorum ama gelin nasıl yaptığımı birde bana sorun :D O zaman dizel olsa idi 3.8 gibi değerler görürdüm kesin ;)
Ayrıca Opelin yeni nesil 1.3 dizellerin çoğunda 1.4 ve 1.6 motorlara göre vergi avantajıda var, bunuda unutmamak lazım.
Son olarak kendi adıma benzinli araç ile yapacağım km'den fazlasını dizelde yağacağımı garanti ederim(denenmiştir :D) Lpg'dede bu geçerli tabi

sizin bakım masraflarınız 150 lira ise benzinli motor bakım masrafı 100 lira. o kanalı bugün bende izledim. evet hesapta biraz yanlışlık var ama atıyorum ben gibi yılda 10000kmyi zor bulan kişiler için dizel dezavantaj. yetkili servislere ve düzenli olarak yılda 2 kere bakıma giren araçlar için konusuyorlar o program için konusursak.

bencede yılda 10 bın km yı gormeyen bırı ıcın dızel dezavantaj. cunku yılda bır mutlaka perıyodık bakıma gıreceksınız. bunun otesınde benzın dızel kâr ını 50% bıle olsa ki mumkun değil. 30 kuruş benzınlı araba yaksa 10.000 km baz alırsak; 3000 tl yıllık yakıt masrafı eder. diğeri de 1500 tl etsin ( ki gene diyorum mumkun değil)... yakıttan 1.500 tl kar edeceğim diye yılda; dizelini 50 bin liraya aldıgım arabayı 40 bıne satacagım, benzınlısını 40 bıne aldıgım arabayı 34 bıne satacagım. 4 bın tl alım satımda fazladan zarar edeceğim. birde 10 bın lıranın yıllık alternatif getirisi olabilirdi , ondan mahrum kalacağım. ayrıca bakım maliyeti farklılığı da var. bence ayda min. 1000 km yapılmalı sıfır km dizel araç alınacaksa. sıfır alınmayacaksa zaten bu hesaplarını hepsini sil at.

su an dizelle benzın arasında ne fark kaldı kı sanırım lıtrede 600 küsür bu satten sonra dizel almaya degmez bence cok kılometre yapılsa da yapılmasa da lpg bıle 2000 olmus aslında hıc arac almamak lazım

Geri