Dizel arabamız var diye yılda 25 bin mi yapmak zorundayız?

Ülke şartlarında benzinli araca binmek çok zor oldu artık dizel aracın her zaman bakımı öne suruluyor ama bence bakım masrafları abartıldıgı gibi de değil örneğin corsa benzinli ve corsa dizeli baz alalım 0 km corsa benzinliyi 28 milyara alsak dizelide 32 milyara alsak yılda iki aractada 20bin km yapsak ortalama dizel arac benzinliye göre 1 milyar karda olur satın alırken ödenen 4 mılyarlık fark ancak 3 yıl sonra amorti eder ama satarkende 2.elde dizeli daha yuksek fıyata satabılırsınız.

Fiyat / Performansa bakıyor arkadaş bence. Bu oran dizel araçda en az bence.

Son düzenleme:
tamam kabul ediyorum 10 bin altında km yapıyorsan ve performans istiyorsan dizel araç mantıklı olmayabilir. ama ben yinede dizel diyorum. çünkü ben depoyu kaça doldurduğuma ve kaç km gittiğime bakarım.

Alakası yok,aracı çok kullanmasanızda ikinci el olarak satarken zaten 0 olarak aldıgınızda arada benzinli ile verdiğiniz farkın belli bir kısmını alıyorsunuz + olarak binerken yaptığınız ekonomi size avantaj olarak dönüyor.

Bakım masrafına gelince tabii dizel daha pahalı bakım oluyor ama öyle birisi 250 ye birisi 100 e gibi bir durum yok.Eski benzinli aracıma göre 25-30 lira fazla veriyorum bakımına eğer mazot filtresi değişmezse mazot filtresi değiştiği takdirde 100 tl ediyor ama oda her 10 bınde bır degısen birşey değil.

Dizele devam şubatın 20sin de aracım 3 yaşıma girecek ama 31500km civarı ben memnunum.

Yani o zaman hocam senin şuan epey zararda olman gerekir. Bu yaptıkları tez boşa çıktı bence. Bakım olayını km ye göre almıyorlar onlar. Yıla göre alıyorlar. O zaman dedikleri doğru olur. Ama bakım km endekslidir.

şuan sıfır araç alıyor olsam yılda 10000kmyi bile bulamayan ben gider ford focus 1,6 tdci alırdım herhalde. amaç binmekse alırım 10 yıl binerim keyfime bakarım...

admaların arastrması zaten hep aradakı fark... sımdı ben benzınlı araca 4000 lıra az verıcem sonra o 4000 lırayı benzıne verdıgım fazlalıga sayıcam eee satarken 4000 lırama ne olucak????? cok yakan arac ne olursa olsun zarardır... bızım kıyaslama yaptıgımız arac benzınlısı 80000 lıra dızelı 150000 lıra olan bmw 6 serısı degıl kı.. opel wv ford ee bunlardada fark en luksunde 5 6 bın lıra satarkende o paranın %75 gerı donusu saglanıyorsa o zaman karda olan bız oluyoruz dımı....

valla eğer performans isteyerek basıyorsan ekranda gördüğüm rakam ne kadar fazla ise o kadar tatmin oluyorum ben. neden? o gücü beynimde de hissediyorum ondan. zaten performans için biniyorsan ekonomiyle ne işin var.
ilginç.. araç çok yakar ama gitmez.
performansı fiziksel olarak hissedebilmek önemli bence.

yavuz_asik' Alıntı:
tamam kabul ediyorum 10 bin altında km yapıyorsan ve performans istiyorsan dizel araç mantıklı olmayabilir. ama ben yinede dizel diyorum. çünkü ben depoyu kaça doldurduğuma ve kaç km gittiğime bakarım.
bende aynı düşüncedeyim ama 10binin altındaki kullanıcı uygun bulur, alır. yoksa illa dizel olacak diye düşünmemek gerekir.
ama dizel alınca da hayli hayli 10bini geçer o ayrı:D

Geri