dosya masrafı

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan volkan16
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Eğer ki bu işe girecek iseniz. Yapmanız gereken kredi çekmiş olduğunuz sözleşmenin fotokopisini isteyin en ince detayına kadar okuyun yada bir avukata okutun sonra da gerekli işlemeler başlayın ya değilse dediğim gibi tek yanak dururken iki yanaktan olmanız an meselesi...

Daha önce benim başıma geldi bu iki bankadan biri bazı sebeplerden dolayı maaşımı dondurdu 3 ay maaş alamadım bir hışımla bankaya gittim... adamlar minici bankanıza borcum olması durumunda tüp hesaplarımın dondurulup alacağınızı tahsil edebilirsiniz şeklin de bir madde eklemişler bu madde de bankamatik hesabı sözleşmesinde kredi kartı dahi değil adamlar bu madde yüzünden 3 ay maaşımı el koydu maaş alamadım...

haklısın abi ama kredi çekipte sözleşmesini okuyan veya avukata giden ben daha görmedim adamcağız ne yapsın abi ihtiyaçtan yokluktan mecbur gidip çekiyo birde bankaya bu maddeyi kaldır kabul etmem deme gibi bir lüksün olmuyoki işine gelirse al gelmezse alma diyo ahh bu nakit sıkıntısı yokmu adamı mecbur kılıyo abii:(

Özellikle kredi kartı alacak arkadaşlara bir tüyo vereyim. Kredi kartı almadan önce size verilen bir sözleşme var. Bu sözleşmenin en sonuna kendi el yazınız ile bu kartı banka bana vermesi durumunda benden kart aidatı yada buna benzer bir kalem adı altında ücret almayacağını beyan etmiş sayılır diye bir yazı yazın eğer ki konu olan ücretlerden alınması durumunda banka tarafı bana örnek 10 000 TL tazminat ödeyecek bu şekilde yazın fotokopisini alın saklayın...

Şimdi bir çok arkadaş diyecek ki adamlar vermez. Verir hemde ruhları duymaz arkadaşlar ;)

Yapı Kredi Bankası'na açtığımdavayı geçen haftasonu kazandım şükür.İnsan içine girip araştırdıkça avukat olma yolunda ilerliyor zaten.
Arkadaşlar , birçok değişken durumlar var.Sözleşme elbetteönemliama Tüketici Koruma Kanunları' ndan kaynaklanan ve her nekadar sözleşmede kabul etmiş gibi görünsenizde
müzakereye açık olmayan matbu evraklar olduğu için yine şansınız var.Burada anlatmak çok uzun sürer ancak kendinizi güzelce ifade eder ve dilekçeleriniz de etkin olabilirseniz İpotek,noter, expertiz haricinde kalan ve Dosya masrafı adı altında ki kesintiler genelde geri alınıyor.Mahkemeye vermeden evvel kesintilerin neler olduğunu ayrıştırmak önemli . aksi halde toplu olarak dava açarsanız kısmen kazanır ve kazandığınızın bir kısmını da avukat masrafı olarak karşıya ödersiniz.
Ben tüm masrafları (noter vb hepsi dahil) yasal faiziile almaya hak kazandım.Banka avukatı neyin nereye harcandığına dair belge de ibraz edemediği için temyiz'egitmesini de beklemiyorum.
Sonuçta herşey yolunda da gitse hemen hemen 1 yılda parayı ancak cebinize koyarsınız.Malum ülkemizde haklı durumda olmak gerçekten çok zor.

form sözleşmeler de arkadaşımızın dediği gibi müzakere edilemeyen maddeler diye bir başlık var sanırım 4077 numaralı tüketici kanunun içerisinde geçiyor, bu maddeden güç alarak hareket edebilirsiniz, ancak bankalar bunu yapanları genelde kara listeye alır. İleriye yönelik kredilerde sıkıntı yaşarsınız. Normalde özellikle tüketici kredilerinde 2 tip uygulama vardır, mesela bugün maaş bankam olan iş bankası 15000 tl ye kadar 0.98 faiz oranı ile 225 masraf 125 tl sigorta ücreti ile toplam 350 tl masraf alarak bu krediyi kullandırıyor, aynı banka masrafsız olarak kredi kullanmak isterseniz aylık faiz oranı 1.16 olarak veriyor. Ve toplam ödemelere baktığınızda masraflar dahil vade sonunda cebinizden çıkan para 20-30 lira fark ediyor. Yani böyle bir itirazda bulunursanız, size masraflı olan kredi yolu kapatılıyor, illaki masrafsız alacaksın diyorlar ve ilerideki itiraz hakkını anında krediyi alırken yok etmiş oluyorlar.

Uzun lafın kısası bankadan kredi alacaksanız onların belirlediği kuralların dışına çıkmanız çok zor...

RespecT öncelikle geçmiş olsun. Benimde öğrenmek istediğim buydu. ben garanti bankasından krediyi kullandım ve 500 TL ödedim. adamlar önümüze matbu evrakları getiriyor ve zorunlu olarak imzalıyorsun. zannetmiyorum ki kredi kullanan arkadaşların bu sözleşmeleri okuduğunu. Söylenti dolanıyor ama alanı hiç duymamıştım. bende bu gün tüketici hakem heyetine başvuracağım. gelişmeleri bildiririm. linkte hakem heyeti için dilekçe örneği var
http://blog.milliyet.com.tr/kredi-masraflarini-nasil-geri-alacaksiniz-/Blog/?BlogNo=378950

Geri